Nieuwe lening ouderenwoning Kunstenaars actief voor mishandelde kinderen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Gerrit Flikweert bouwt snelle tractor De eerste keer dat ik hem startte klonk hij als een damesbrommertje Gerrit Flikweert showt zaterdag tijdens de Classic Motorraces in Wemeldinge zijn zelfgemaakte trekker. Hij monteerde een 80pk-Suzukimotor op zijn oude Field- master. Resultaat: een brullend monster. Tijdens de Classic Mo torraces in Wemeldin ge is Gerrit Flikweert zaterdag de vreemde eend in de bijt. Dan rijdt hij daar zijn rondjes over het stratencircuit op zijn trekker. „Maar daar heeft een trekker toch helemaal niets te zoeken?", vraagt een logisch denkend mens zich dan af. Nou, is dan het antwoord, Flikweerts trekker wel. Hij heeft op zijn trekker namelijk het mo torblok van een klassieke Su- zuki-motorfïets gemonteerd. Thuis in Zonnemaire geeft Flik weert een voorproefje van wat de mensen in Wemeldinge kunnen verwachten. In zijn schuur start hij de de 850 cc-motor. De vierci- linder klinkt stationair nog rede lijk beschaafd. Daar komt echter abrupt een einde aan aan als de be rijder het gas intrapt. Een oorver dovend lawaai verspreidt zich door de polder. Alsof Max Verstap pen in zijn Formule 1-wagen vol gas staat te wachten tot de start- lichten op groen springen. „De eerste keer dat ik hem start te leek het wel een damesbrom mertje", vertelt Flikweert. „Maar dat was nog met de originele uit laat erop. Die heb ik er afgezaagd en toen bleek ie nog harder te lo pen ook. Bleek dat die uitlaat hem altijd gesmoord had. Nu loopt hij tegen de 70 kilometer per uur." Flikweert begon in mei 2015 aan het project. „Ik had die motor hele maal kapotgereden, totdat er geen band en geen rem meer op zat. Op knappen zou veel te duur wor den." Daarmee werd het idee ge boren om de motor in de trekker te monteren. „Iedereen zei dat het niet kon. Nou, dat was voor mij een extra drijfVeer." De constructeur in Flikweert overwon alle voorbijkomende pro blemen. Met het rood-grijze ge vaarte als resultaat. „Het is ge woon een bouwdoos. Al het rode is van de originele trekker en alles wat ik er aan ijzer aangezet heb is grijs. Het grijze frame heb ik ge maakt van palen van een takel." Aan de formule i-trekker zitten weinig moderne snufjes. Alhoewel Flikweert wel zijn eigen anti-dief- stalmethode heeft ingebouwd. „Zie je dat stuur? Dat is een hef- truckstuur. Dat kan je er zo af draaien. Net als Mr. Bean bij z'n mini doet." Verder is het allemaal behoorlijk Spartaans. Bij het rijden heeft Flikweert dan ook zijn han den vol. „Dat gaat tegen de 70 en dat zonder vering. Dat geef ik je te doen." Om het nog enigzins 'com fortabel' te maken heeft Flikweert onlangs een stoel op de kop getikt. „Daar zit wel vering in en die kan je afstellen op je gewicht." Zaterdag wordt Flikweerts trek ker opgehaald om in Wemeldinge te verschijnen bij de Classic Mo torraces. De bouwer heeft er zin in. „Ik ga er een gezellige dag van maken. Een beetje showen met de trekker. En oude brommers en mo toren bekijken, want die interesse ren me altijd al. Per slot van reke ning is mijn Suzuki ook een klas sieker. Die is ongeveer van 1980." Voor de tweede keer strijkt de ex positie 'Kunstenaars voor Kinde ren' van zaterdag 11 tot en met zondag 19 juni neer in de beel dentuin rondom Kunstatelier Gi- na in Noordwelle. Met 'Kunstenaars voor Kinde ren' wordt aandacht gevraagd voor kindermishandeling en kin dermisbruik en wordt tegelijker tijd geld opgehaald voor de Schouwen-Duivelandse stich ting 'Voor de lach van een kind'. Deze stichting stelt zich tot doel kinderen te helpen door ze op te vangen, de weg te wijzen en ook mensen om hen heen te informe ren en bewust te maken. Veertien kunstenaars doen aan de expositie mee. Door ofwel een werk te doneren ofwel werk te exposeren en de eventuele op brengst aan de stichting te schen ken. Dit jaar is er keramiek te zien. Er hangen schilderijen, er is recyclemeubilair en plastic af- valkunst. In de galerie zelf loopt de expositie 'Vorige (Z)eeuwse schilders'. Kinderen kunnen knutselen en zich laten schmin ken. Dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Het college van B en W komt na melijk in het laatste kwartaal met een nieuwe lening voor dit doel. Dat doen ze om dat de gemeente raad hen dat via een raadsbreed ge steunde motie heeft opgedragen. Op initiatief van de PvdA moeten B en W de mogelijkheid van een zogenoemde 'blijverslening' on derzoeken. Met deze voordelige lening kun nen ouderen hun huis laten aan passen, zodat ze er langer in kun nen wonen. B en W moesten de raad vóór 1 juli laten weten of die lening er komt. Maar dat gaat niet lukken. Het SVn-fonds dat de le ning verstrekt, wil namelijk de voorwaarden aanpassen. De le ning mag dan ook worden ge- Gemeentebestuur komt met nieuwe lening levensloop bestendig maken van woningen bruikt voor verduurzaming of ver betering van het huis. Er is nog een factor die de zaak ingewik keld maakt. De gemeente heeft twee andere subsidieregelingen voor het levensloop bestendig ma ken. De starterslening wordt hier voor een keer of tien per jaar ge bruikt en er is ook nog een zelden gebruikte regeling voor duurzame woningverbetering. Over de starterslening hoeft nu pas na drie jaar rente en aflossing te worden betaald. Maar het SVn-fonds wil dat veranderen. Er moet dan vanaf dag één worden af gelost. Daar is echter verzet tegen. B en W willen de zaak daarom nog even aankijken. In het najaar volgt een voorstel, waarschijnlijk voor een gecombineerde lening. donderdag 9 juni 2016 Als Max Verstappen op een trekker Gerrit Flikweert heeft zijn handen vol als hij met zijn zelfgecreëerde trekker een rondje door de polder rijdt, foto dirk jan gjeltema Willem Adriaansens Zonnemaire —Gerrit Flikweert Voor video: zie: pzc.nl Esme Soesman Noordwelle voordelachvaneenkind.nl en kunstateliergina.nl Niet meer zo piepjonge Schou- wen-Duivelanders die van plan zijn geld uit te geven aan het le- vensloopbestendig maken van hun huis, kunnen daarmee mis schien beter even wachten. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73