3 The Rolling Stones Cees Nooteboom Na'Helweek' is er'NU!' The Knick Minstens één 'jazzy' nummer Muziek Boek Boek Televisieserie Zijn New Cool Collective is al meer dan twintig jaar vol overgave bezig om jazz weer dansbaar te maken. De nieuwste in een lange reeks collabo raties is die met zanger Mark Reilly, ooit de voorman van de succesvolle groep Matt Bianco. Jazz, soul, pop, het wordt allemaal bijeen gebracht alsof de heren nooit anders hebben gedaan. Grotestadsmuziek Ook het Belgische kwartet Taxiwars brengt pop en jazz samen. Twee ge weldige muzikanten sloegen de han den ineen. Antwerpenaar Robin Ver- heyen, een van de talentvolste saxo fonisten van de jonge generatie en Tom Barman, zanger van dEUS, stee vast op zoek naar iets nieuws. Ook de ritmesectie brengt met bassist Nic Thys en drummer Antoinne Pierre een gouden mengeling van ervaring en talent. Opzwepende grotestads muziek die elk optreden vrijer en krachtiger wordt. Dat verbinden op zich niets nieuws is, bewijst saxofonist Archie Shepp. De Amerikaan baarde in de jaren 6o en 70 opzien met compro misloze avant-gardistische muziek. Daarin was ook plaats voor een klas sieke sopraan, Touraeg-trommels of bluesharmonica. Maar hoe extremer Shepps muziek werd, des te meer vervreemdde hij van zijn publiek. Daarom gooide de saxofonist het over een andere boeg en zocht meer naar een combinatie van jazz en toe gankelijker, meer traditionele stijlen, zoals gospel en R&B. Vanwege fy sieke problemen worstelde Shepp ge ruime tijd met zijn techniek en ver dwenen de kenmerkende lyrische, lange lijnen helaas uit zijn saxofoon spel. Maar Shepp wist die problemen New Cool Collective is al meer dan 20 jaar bezig om jazz weer dansbaar te maken goeddeels te overwinnen en ontwik kelde zich bovendien tot een zanger van formaat. Vorig jaar nog bewees de bijna 79-jarige muziekant tijdens Jazz Middelheim weer in blakende vorm te zijn. En zijn gedrevenheid was hij toch al niet kwijt. Wat leeftijd betreft steekt altsaxo fonist Lee Konitz zijn landgenoot naar de kroon: volgend jaar wordt hij 90! Ook Konitz' gezondheid kreeg onlangs een knauw, maar de Ameri kaan blijft met onverminderde geest drift improviseren. Konitz is de beli chaming van de pure jazz, die avond na avond anders is, omdat alles op het podium wordt uitgedacht en tot klin ken wordt gebracht. De composities zelf kunnen soms zo oud zijn als Ko nitz zelf, zoals hij ze speelt, zijn ze geen concert hetzelfde. En briljante invallen heeft deze nestor nog altijd. Het is maar een greep uit een rijk programma, waarin voor een breed publiek veel te halen valt. En ook voor niet-jazzfanaten is Zeelandjazz zeker de moeite waard. FINALE donderdag 9 juni 2016 PZ Het is de week van nieuw oud werk van muzikale grootheden, want ook The Rolling Stones hebben een nieuw album en documen taire. Op Totally Stripped hoor je de uitgeklede versies van hun fa voriete songs, in 1995 opgenomen in stu dio's en bij intieme concerten. De cd (of lp) bevat niet eerder uitgebrachte tracks uit Paradiso en de documentaire vertelt het verhaal. Totally Stripped, Eagle Rock 20) Wat is écht kijken? Over die vraag gaat Wat het oog je vertelt van Cees Nooteboom. Zijn mooi ste stukken over kunst, architectuur, film en foto grafie zijn hierin gebun deld. Als nieuwsgierige waarnemer maakt hij ons deelgenoot van wat hij ziet. Alle kunst heeft een element van bedrog, ik weet dat ik bedrogen word', schrijft hij. Wat het oog je vertelt, De Bezige Bij 34,90) Zeven dagen om 5.00 uur uit de veren, één nacht niet slapen en geen televisie. De Hei- week van de Noorse mental coach Erik Ber- trand Larssen werd in 2014 een grote hit. In een week de beste versie van jezelf worden, wie wil dat niet? Ook in zijn nieuwe boek NU! probeert hij lezers te helpen bij het vinden van innerlijke kracht en rust. NU!, Uitgeverij Boom 24,90) Geen tijd voor een dagje bingewatchen? Dan maak je maar tijd. Het spannende en meeslepende tweede sei zoen van de serie The Knick is uit op dvd. In het Emmy- award winnende drama speelt acteur Clive Owen John Thackery, een briljante en drugsverslaafde chirurg die rond 1900 de grenzen van de geneeskunde, moraal en rassenrelaties verlegt. HBO is inmid dels bezig met een derde seizoen. The Knick, Warner Home Video 35) Voor het volledige programma: www.zeelandjazz.nl New Cool Collective en Mark Reilly sluiten ZeelandJazz af op het Abdijplein in Middelburg, foto william van der voort Een speciaal onderdeel binnen ZeelandJazz is de Singer-Songwritercontest. Op zaterdag 11 juni moeten de finalisten zich in Terneu- zen van hun beste kant laten zien, want dan wordt de win naar door een deskundige jury gekozen. Daarbij is het niet genoeg als de kandidaten zomaar hun beste liedjes spelen en zingen. Minstens een van die songs moet 'jazzy' zijn. Wie daarbij hulp nodig had, kon afgelopen tijd bij een jazz- workshop terecht. De winnaar en verliezers krijgen nauwelijks kans om op adem te komen, want een week na de finale staan ze allemaal in Middelburg op het podium. In de tussentijd kunnen ze her en der de zangkunst afkijken van aan sprekende voorbeelden. Zoals van de fenomenale Claron McFadden en de eveneens Amerikaanse Malou Beauvoir, die de he laas ziek geworden Denise King vervangt. Of wie weet doen ze inspiratie op bij een van de vele optredens op pleinen, in kroegen en zelfs de kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60