u 4 Zelf zijn ze ook geschrokken van alle reacties die hun treinsurffilmpje heeft losgemaakt. Het geintje kan de twee vloggers duur komen te staan. 4 NI VLOGGERS HITOPYOUTUBE A Dit is het meest ontspoorde dat ik ooit gedaan heb De twee 'treinsur- fers' die op het dak van de Veo- lia-trein van Nijmegen naar Molenhoek heb ben gereden, kunnen weieens zware straffen te wachten staan. Zowel Veolia als ProRail willen een strafklacht tegen de beide sur fers, Willem Vink (18) uit Sam- beek en Jimmy van Vonderen (18) uit St. Agatha indienen. Ze zou den zich schuldig hebben ge maakt aan het hinderen van het treinverkeer en bevonden zich op verboden gebied. „We beogen een duidelijk afschrikkende werking", zegt Albert Baas van ProRail. Vijftien jaar cel is de maximale straf, zegt de Nijmeegse hoogle raar strafrecht Henny Sackers. „Dat staat in het wetsartikel over het in gevaar brengen van spoor verkeer. Daar moet de officier van justitie dan wel bewijs voor leve ren. Ik betwijfel of dat te halen valt uit dat filmpje." Sackers vindt het geen 'pubergrap'. „Op grond van de strafmaat moet je spreken van een middelzwaar tot zwaar de lict." Veolia wil ook een civiele vorde ring indienen om de gemaakte kosten vergoed te krijgen. Beide surfers hielden zich giste ren schuil. De waaghalzen kregen vooral afkeurende reacties. Het vi deofilmpje van hun treinreisje is al bijna een half miljoen keer beke ken op sites als Dumpert.nl en YouTube. In bijna vijf minuten is te zien hoe de beide 'treinsurfers', vergezeld door een vriend die zich op Facebook Yus Sef uit Ven- ray noemt, op station Heijendaal in Nijmegen over de railing van de loopbrug stappen en op het dak van de wachtende trein sprin gen. „Jullie kennen allemaal wel het probleem dat het druk is in de trein. Vandaag gaan we, in plaats van in de trein, óp de trein meelif ten. Dit is het meest ontspoorde dat ik ooit gedaan heb", zegt Wil lem Vink in het begin. Te zien is ook hoe Jimmy van Vonderen, net als Vink student Mediadesign aan het ROC in Nij megen, overgehaald moet worden mee te doen. „Jimmy is de groot ste bange schijterd", zegt Yus Sef. Sef springt zelf niet op de trein. Onderweg blijkt dat Willem Vink maar net op tijd zijn hoofd intrekt als de trein een viaduct bij Malden passeert. Kort daarna springen beiden bij station Molen hoek van de trein en maken zich uit de voeten. „Vergeet ons niet te liken. En het belangrijkste: vergeet nooit uit te checken", is de slot boodschap. Het filmpje werd dins dagavond op internet gezet. „In het buitenland zijn al heel veel slachtoffers en ook doden ge vallen bij vergelijkbare stunts. Dit is ontoelaatbaar en levensgevaar lijk gedrag", zegt een woordvoer der van de politie. „We betreuren het dat de video van de jongens zoveel aandacht krijgt. We moe ten dit soort stunts als maatschap pij afkeuren." De beide jongens zijn verzot op aandacht, blijkt uit zelfgemaakte filmpjes op hun kanaal op YouTu be. Recent wist Willem Vink zich nog met camera naar binnen te wurmen bij de huldiging van voet balkampioen PSV in Eindhoven. Gisteren, nadat het filmpje een complete media-rage had veroor zaakt, waren de 18-jarigen ineens niet meer van aandacht gediend. Ze waren niet thuis en hielden zich telefonisch onbereikbaar. Al- leen tegen radiozender Qmusic wilde Vink kwijt dat hij 'enorm is geschrokken' van de reacties. Over de invloed van het filmpje op jon ge kijkers heeft hij een uitgespro ken mening. „Op YouTube staan heel veel films met een slechte in vloed op jongeren. Dan kun je alle films wel verwijderen." „Ik sta niet achter wat Willem gedaan heeft, maar het filmpje zit goed in elkaar", zegt vader Walter Vink, die een videobedrijfje heeft. „Wij wisten van tevoren helemaal niet dat hij dit ging doen. Pas dins dag toen ze het filmpje aan het edi- ten waren, zagen we het voor het eerst. Ik heb Willem nog geadvi seerd om er niks mee te doen, maar je houdt het niet tegen, hè?" Zijn zoon moet zelf op de bla ren zitten. „Jij hebt het zelf veroor zaakt, dus je lost het zelf maar op, heb ik tegen hem gezegd." „Ik heb wel andere dingen aan mijn hoofd", zegt vader Misja van Vonderen vanuit Polen en beëin digt het gesprek. De grootvader van Jimmy zegt: „Toen wij jong waren staken we ook wel eens de slootkant in brand. Ik wil dit niet bagatelliseren, maar het wordt wel flink opgeblazen." VEOLIA REACTIES „Het is onverantwoord en levensgevaarlijk. Ze brengen niet alleen zich zelf in gevaar, maar ook de andere reizigers. Wat als een van de reizigers ineens aan de noodrem had ge trokken? Dan schiet iedereen in de trein van zijn plaats af." „Het begint al met het springen vanaf de loop brug op de trein bij sta tion Heijendaal. Boven op de trein zitten uitla ten van de dieselmoto ren en lopen ka bels waar wel meer dan 6 volt dJP op staat. De bo- V - venkant van de trein is niet be doeld om op te rei zen. Het is hier geen In dia!" „Wij gaan een strafrech telijke aangifte doen. En we gaan ze ook civiel rechtelijk aanpakken, want we moeten allerlei kosten maken, voor on ze juristen, voor overleg met ProRail en we moe ten onze procedures op nieuw checken." „Ik heb dit niet eerder meegemaakt en hope lijk ook voor het laatst. Stel je voor dat dit fout was afgelopen en wij hadden bij de familie moeten aanbellen." donderdag 9 juni 2016 Treinsurfers komen niet zomaar weg met stunt Chris van Alem Nijmegen —Willem Vink, treinsurfer „Met een bloemetje redden ze het niet", zegt directeur Ben Dwars van Veolia Limburg over de actie van treinsurfers Wil lem en Jimmy. Wat vindt Veolia van deze actie? 2 Hebben ze een groot risico geno men? 3 Wat gaat Veolia doen? Waren dit de eer ste 'surfers'? De actie van Willem en Jimmy oogst op internet vooral af keuring. Een bloem lezing van reacties op YouTube en Dum- pert.nl AarClay: „Ik hoop dat dit een levenslang ov-verbod voor jullie wordt. In gevaar brengen van een hoop mensenle vens." Rob van Unnik: „Gra tis meereizen? Ik denk het niet jon gens. Dit wordt een duur ritje!" PoolseZebra: „Ik vind het wel een vette stunt. Veel mensen vinden het vet om te zien." Osmosis: „Ik houd je vast verantwoordelijk voor die 12-jarige kij kers die dit gaan uit proberen en het niet na gaan vertellen." Erikz: „Stelletje debie len. Hopelijk procede ren zowel Veolia als ProRail jullie hele maal de moeder." Broodjehalal: Ach, joh zo erg is het toch helemaal niet. Wel triest dat je het moet vloggen." Stadjer95: „Dus je wilt dat deze kwajon gensstreek die geen schade oplevert wordt bestraft met een gevangenis straf? Holy shit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4