12 ZEELANE VRZ-project Geen Nood Bij Brand in zorginstellingen De VRZ wil brandveiligheid en zelf redzaamheid in zorginstellingen vergroten. Veiligheidsexpedities zijn daarvoor een middel. Brandweerman Bert Weststrate wijst op de hoge boekenkast in de gang van woonzorgcentrum De Hooge Platen in Breskens. „Over boekenkasten staat niets in de voorschriften. Maar als zo'n kast omvalt is de gang geblokkeerd. Door de kast aan de muur vast te schroeven voorkom je dat", zegt de medewerker risicobeheersing van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). De boekenkast is een voorbeeld van de 'vangst' die de veiligheids expeditie door het woonzorgcen trum deze woensdagmiddag ople vert. In de Hooge Platen wonen zo'n 120 mensen, van wie twintig psy- cho-geriatrische patiënten op de gesloten afdeling. Bert Weststrate en zijn VRZ-collega Fred Moens lopen met iedereen die bij de zorg instelling in Breskens betrokken is - van enkele bewoners, leden van de bedrijfshulpverlening (BHV'ers), technisch personeel tot de directie - door het grote ge bouw. In de kamer van een van de be woonsters wijst Weststrate op de televisie. Het is een modern exem plaar. „Zijn er nog mensen met zo'n ouderwetse televisie?", vraagt hij. Het antwoord van een van de me dewerkers is duidelijk. Bij de Hoo ge Platen komen de ouderwetse exemplaren er niet meer in. Nieuwkomers krijgen te horen dat alleen een 'platte tv' is toege staan. „En ze mogen ook geen kaarsjes branden", klinkt het streng. De Hooge Platen is de eerste zorginstelling in Zeeland die be zoek heeft gekregen van de veilig heidsregio in het kader van het project Geen Nood Bij Brand. Aanleiding voor het landelijke project is de brand in GGZ-instel- ling Rivierduinen in Oegstgeest die in 2011 aan drie mensen het le ven kostte. Het drama speelde zich af in een gebouw dat aan alle voorschriften voldeed. Maar door dat een brandwerende deur niet werd gesloten kon de rook zich verspreiden, met fatale gevolgen. „Er is natuurlijk allerlei regelge ving waaraan een gebouw moet voldoen. Maar als je aan de bewo ners en medewerkers niet vertelt waar die regels voor dienen, wat de valkuilen zijn, bereik je nooit dat wat je met die regels wilt be reiken, namelijk brandveiligheid. Veel zorginstellingen willen samen met de brandweer een veiligheidsexpeditie houden Daarom willen we werken aan be wustwording van bewoners en hun familie en het personeel in de zorginstellingen zegt Moens. De formele veiligheidsinspectie is daarom een veiligheidsexpedi tie geworden, een rondgang waar bij zoveel mogelijk betrokkenen aanwezig zijn. Na afloop van de veiligheidsex peditie bespreken alle deelnemers hun ervaringen. Dat zal uiteinde lijk leiden tot een rapportage met aanbevelingen. De resultaten zul len uiteraard worden gedeeld met de andere vestigingen van War- mande, waartoe De Hooge Platen behoort. Volgens Moens bestaat er bij de zorginstellingen veel interes se voor de veiligheidsexpedities. Op 21 juni is er een expeditie in zorghotel Hof 't Seis van Zorg- stroom in Middelburg. Later dit jaar zullen andere zorginstellin gen volgen. BRIEVEN Mensen zijn vlot op de been te krijgen als het gaat om de reali satie van een AZC (28 mei) de kop in te drukken. Wat de feite lijke achtergronden en oorza ken zijn van het vluchtelingen probleem, schijnt niemand te interesseren. Tegen de militai re interventies bestaat nage noeg geen verzet. Dat miljar den over de balk worden ge smeten voor de aanschaf van een militair vliegtuig (JSF) dat op zijn beurt zal worden inge zet in landen waar regeringen het Westen onwillig zijn en dat zij dus opnieuw vluchtelin genstromen zullen genereren, is geen punt. Dat ook de eigen sociale leefomstandigheden in snel tempo worden afgebro ken, daar lijkt geen noemens waardig verzet tegen te be staan. Het laagje vernis dat be schaving wordt genoemd, met wat gezond verstand daarin ver weven, is blijkbaar zeer vluch tig van aard. Ik moet op zoek. Het moet echt! Want ik ben diep ge kwetst. Héél diep. Mijn opa is te vroeg gestorven. Nu moet ik de nazaten van de hereboer zoeken waar hij werkte. Ze moeten op zijn minst excuses aanbieden, want -mijn opa werkte in de zomer 14 uur per dag, -het land bewerken in de hete zon of in de regen, -kunstmest uit een soort doek over het hele land strooien, -bieten uitdunnen, weer of geen weer, -aardappelen planten, met de hand hoor! -aardappelen rooien, met de riek uitsteken en de zware ba len op de wagen zetten, -bieten steken, soms waren de bladeren bevroren, waardoor hij diepe kloven kreeg in zijn vingers, Opa heeft nooit geklaagd, want zo verdiende hij zijn brood, nu klaag ik voor hem. Wat zegt u Sinterklaas??? Nee, hij heeft nooit voor u gewerkt. Mijn opa was blank! Balkenende Volgens Jan Peter Balkenende (28 mei) heeft Zeeland kansen zat om de economie verder te ontwikkelen met windparken en getijdencentrales. Helaas brengt hij geen nieuwe ideeën behalve een nieuw/ander pro vincie bestuur! Jammer dat hij niet bekend lijkt te zijn met techniek waar mee de windparken tot maar een productie van 35 procent komen én op de achtergrond al tijd fossiel gestookte centrales méé moeten draaien waardoor windparken niet C02 vrij pro duceren en miljarden euro's subsidie's opslurpen. De groot ste wereldwijde miskleun! Waarom stelt hij niet voor om energie te produceren met de 100 procent C02 vrije Tho rium- en gesmoltenzoutreac- tor. Alleen dat kan in de toe komst de opwarming tot staan brengen. Dit zou bijna revolutionair zijn in het ultra groene wereldje en veel werkgelegenheid leveren. (China is al met de ontwikke ling bezig) Van het weinige af val is de radioactieve straling bijna te verwaarlozen! Het zou de politiek sieren hier ruim aandacht aan te besteden. Hollandse politiek heeft soms onnavolgbare hoogtepunten. Waar in het verleden de Twee de Kamer af en toe werd opge schud door zeldzame paradijs vogels als boer Koekoek met plat accent, ene Willem Aan- tjes die wat ongerief uit zijn jeugd vergat te vermelden moe ten we het tegenwoordig doen met een Limburger met barok- kapsel en als het té saai wordt huurt men een Vlaamse (20 mei) in om onze preutse volks vertegenwoordigers wat bij te spijkeren op seksgebied Onder tussen staat ene Sylvana Sim ons, gespecialiseerd in ons sla vernijverleden aan de zij-in gang te trappelen om wie dan ook van onze miskende landge noten te komen vertegenwoor digen. Waar ik mijn hart voor vast hou, is de angst dat zij, zo dra ze een zetel heeft, direct Ba- dr Hari gaat aanstellen als Ka mervoorzitter om iedere debat wat dreigt te ontsporen snel en hardhandig bij te sturen! Ik ben voorlopig niet van achter de buis te slaan als er politieke beschouwingen zijn. Ik begrijp de discussie over org aandonatie (31 mei) niet. Jaar lijks sterven 150 zieken, omdat zo weinig mensen zich registe ren als donor. Ik lees dat er 3000 mensen in drie jaar, dus jaarlijks 1000 mensen in zie kenhuizen sterven door medi sche fouten. Dat is nog altijd 666% meer ofwel 6,66 keer zo veel doden. Laat de politiek zich daarmee bemoeien. De twee van de drie Nederlan ders die vinden dat iedereen die niet weigert een donor is, laten die zich registreren als do noren. Dan is het probleem op gelost zou je denken. De mees te mensen hebben wel een me ning over wat anderen moeten doen, maar dat geldt meestal niet voor hen zelf. Roken Jammer dat de terrassen (1 juni) niet toegankelijk zijn voor mensen met ernstig CO- PD. Zij krijgen het erg be nauwd als in hun buurt wordt gerookt. Denken rokers daar wel eens aan? donderdag 9 juni 2016 Kijken waar 't gevaar loert Theo Giele BRESKENS U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801 - 30203 AZC Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Zwarte Piet De zwarte pietendiscussie komt weer terug in de brievenrubriek van vandaag. FOTO FREEK VAN ASPEREN/ANP J. Rinn-Faas Zuidsingel 40, Axel Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Sylvana Sjaak Oosterling Europalaan 56, Goes Orgaan E. van Mourik De Gagelaar 15, Kapelle M. van de Laar Hof ter Veste 18, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49