ZEELAND 11 itdekt zijn talent in scharenslijpen Vanaf mijn vierde ben ik door allerlei scans gehaald, maar ze wisten niet wat er met me aan de hand was eens mijn scharen. Die zijn bot, mopperde hij, en hij pakte zijn wetsteentje erbij. Binnen no-time waren ze vlijmscherp. Zelfs de meest roestige rotscharen zagen er weer als nieuw uit." Al snel lag de keukentafel vol ijzerwaren. Vriendin nen, collega's en kappers: ie dereen gaf zijn scharen aan Ariën. „En allemaal zeiden ze dat ze hun scharen scher per terugkregen dan toen ze uit de fabriek kwamen." Ariën had al een klein slijpmachientje, maar kocht ook een machine om scheer- koppen mee te slijpen. Alles wilde hij kunnen. Hij wil zichzelf altijd weer overtref fen, vertelt Mirjam. „Ik heb een effileerschaar, die maar niet wilde lukken. Dan rust Ariën niet voordat hij dat ding he-le-maal scherp heeft. Dan wordt er gevloekt en getierd, maar uit eindelijk zal het hem luk ken. En dan zitten we sa men minutenlang gefasci neerd naar dat randje te kij ken." Inmiddels is de bene denverdieping, waar Mirjam vroeger haar hondentrimsa lon had, verbouwd tot slij persatelier. Zo'n tweehon derd scharen gaan er weke lijks vlijmscherp naar bui ten, een gelijk aantal scheer- koppen. En de messen begin nen ook goed te lopen. „Uit heel Nederland worden ze opgestuurd", glundert Ariën. „Duitsland, België en zelfs Zweden. O, en Dubai." Hij is ook al in Engeland geweest, om van iemand scheerkoppen te leren slij pen, en in Amerika bij hét scharenmerk onder kappers en trimmers. Mirjam: „De mensen daar lieten zien hoe zij slijpen. Een heel specifie ke methode, geleerd van Ja panners. Van alle cursisten werd Ariën eruit gepikt. Ze gaven hem een kappersschaar vol butsen en punten. Doe maar na, zeiden ze, en Ariën deed het na. Vlijmscherp was het mes. Alle monden vielen open van verbazing. Aan het eind van de week zeiden ze nog nooit zo'n goede leer ling te hebben gehad." Ook dat is autisme: iets zien en het tot in perfectie nadoen. Rainman noemen ze Ariën dan ook in het scha- renwereldje. Hij en Mirjam zijn Europese dealers gewor den van het scharenmerk, het atelier loopt als een trein. Ariën heeft nu zelfs perso neel: zijn neefje Rowan, die ADHD heeft. „Hij heeft de zelfde tik als ik. Dezelfde las tige dingen, maar ook dezelf de gedrevenheid. Wij begrij pen elkaar. Ik maak van hem de beste slijper ter wereld." DE PZC ONLINE Streektaal Janine Cooijmans @janinecooijmans Vonnis recht bank in zaak #Hedwigepolder. Eigenaar De Cloedt woont in Zwitserland. Nou ja, niet inte ressant. #doei hij kon er niet tegen. Hij kwam ziek thuis te zitten en werd bijna volledig afge keurd. Een Wajong-uitke- ring van 700 euro per maand, daar moest hij het voortaan mee doen. Op dat moment was Ariën net samen met Mir jam. Zij merkte ook dat hij anders was. „Een bak hete koffie, die kiepte hij zo ach terover. Daar begon het mee. En ja, Ariën was meer op zichzelf, kon zich niet goed inleven. Ik vond hem leuk zoals hij was, maar iets klopte er niet." Er kwam een test en al heel vlug was er een uitslag: syndroom van Asperger. Voor Ariën vielen dingen op hun plek. En ook voor Mir jam. „Ik dacht: dus daarom wil hij altijd overal de beste in zijn. Daar moeten we iets mee doen." Wie googelt op Asperger, struikelt over de beroemdhe den. Bill Gates, Albert Ein stein, Andy Warhol, Tho mas Jefferson: allemaal zou den ze lijden aan de autisti sche stoornis. Het hoeft niet erg te zijn, staat overal ge schreven, zolang je je talent maar ontdekt. En dat had Mirjam bij Ariën aardig in de smiezen. Eigenlijk al van af de eerste dag dat ze sa men waren. „Ik ben honden trimmer en Ariën bekeek zo Ach, Eddie toch. Al tijd dicht bij je baasje hé." Mir jam van Oord kijkt liefdevol naar bullterriër Eddie, die geen moment van Ariëns zijde wijkt. Maar zelf kan ze er ook wat van. Aan de keuken tafel zit ze dicht tegen haar echtgenoot, pakt zijn hand, aait zijn arm. Dat was vroeger ondenk baar. Als kind kon Ariën er niet tegen als mensen aan hem zaten. Begon te mep pen als ze hem onverwacht aanraakten. Stond altijd al leen op foto's en had nooit vriendjes, althans, niet van dezelfde leeftijd. „Vanaf mijn vierde ben ik door al lerlei scans gehaald, maar ze wisten niet wat er met me aan de hand was. Negen scholen heb ik gehad, tot de lom-school aan toe. Het werd allemaal niks." Werken, dat kon Ariën wel. Vanaf zijn veertiende stond hij op de markt, werk te hij in tuinen, maakte hij plaatjes van boeketten als bloemist. Uiteindelijk be landde Ariën in de mechani satie. En daar ging het mis. Al die mensen, al dat geluid, donderdag 9 juni 2016 Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Vindt u de Streektaal arti kelen leuk om te lezen, maar zou u het dialect ook graag eens horen? Op on ze website zijn naast de tekst ook de audiofragmen- ten te vinden. Kijk op: pzc.nl/streektaal ,riën van Oord aan het werk in zijn slijpatelier. foto-s dirk jan gjeltema TWITTER De rechtbank geeft Géry De Cloedt op ongekend veel procedurele en inhou delijke punten gelijk, maar sprak gisteren toch de door de Staat der Nederlan den gevorderde onteige ning uit. UW REACTIE De NS gaat onderzoeken of het vanaf 2018 tijdens de spits weer mogelijk is om intercity's in Zeeland te laten rijden. Evelien Marte- ijn op Facebook: „Jammer i.v.m. geluidsoverlast omwo nenden!" Janneke Borggre- ve zegt op Facebook dat ze het een goed idee vindt. Inge Joosten zegt tegen Darlourdes de Rooij: „Wha- hah jammer zijn we al (bijna) afgestudeerd ONLINE TOP-5 1. Werk zat, maar wie kan het doen? 2. Smal van boven, breed van onderen, dat is Vet Wuuf 3. Gemeente Middelburg onderzoek klacht veiligheid Hotel du Commerce 4. Mogelijk vanaf 2018 in tercity tijdens de spits in Zeeland 5. Onteigening Hedwige- polder mag doorgaan van rechtbank —Ariën van Oord Wendy Wagemakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47