Gemeenten willen kunnen experimenteren met wietteelt 10 ZEELAND Autistische Ariën van Oord 01 scholen: overal werd Ariën van B Oord af getrapt. Een rotjong was het. Dacht men, totdat zijn vriendin hem aanspoorde zich te laten testen. Ariën bleek gewoon autistisch. Die B handicap werd een zegen: de I Zierikzeeënaar is nu een succesvol fl scharenslijper. Op 4 april begonnen zo'n zestig huishoudens aan een poging om too dagen lang zo weinig mogelijk restafval te produceren. De gemid delde storting is in die periode bij de deelnemers gedaald naar 0,9 ki lo per week. Dat terwijl het gemid delde in heel Kapelle 8,1 kilo per keer bedraagt. Wethouder Evert Damen, zelf ook deelnemer, toont zich tevre den over het verloop van het pro ject. „Wat deze proef tot nu toe heeft aangetoond is dat er in po tentie nog heel veel te winnen valt. En je merkt dat deelnemers behoorlijk fanatiek worden." Dat beaamt Gijsbert Landegent. Zijn gezin doet ook mee aan de proef. „We zijn nog niet boven de kilo gekomen", meldt hij met ge paste trots. „Bij de laatste weging zaten we op 620 gram restafval." Dat is niet verkeerd voor een ge zin bestaande uit vader, moeder en drie jonge meiden. „Maar we zijn dan ook niet alleen fanatiek met scheiden, we houden zelfs re kening met wat we kopen." Ook het echtpaar Slabbekoorn Bij de laatste weging zaten we op 620 gram restafval is nog steeds enthousiast aan het scheiden. „Bij de laatste weging za ten we op 180 gram", vertelt Adrie Slabbekoorn. „Maar daar moet ik wel bij vertellen dat ik twee we ken weg ben geweest. Dus dit was van mijn vrouw alleen." Slabbekoorn bracht de afgelo pen weken door in Roemenië. „Als je kijkt wat voor een afval bergen je daar ziet. Het is daar echt een bende. Maar ja, daar ken nen ze bijvoorbeeld ook geen sta tiegeld op plastic flessen." De restafvalproef leidt niet al leen bij de deelnemers tot fanatis me. Blijkbaar worden ook anderen enthousiast door de actie. Zowel Landegent als Slabbekoorn zegt geregeld aan te worden gesproken. „Ik zag je in de krant staan, zeg gen ze dan opeens op een terras", aldus Slabbekoorn. „En dan vertel len ze dat ze nu ook wat aan het afval proberen te doen." „In mijn kennissenkring letten steeds meer mensen op de afval scheiding", constateert ook Lande gent. „Ik word door Jan en alle man aangesproken. Bij de kinde ren op school, op het werk, op de camping. We zijn een soort be kend Zeeuws gezin geworden." Burgemeester Jan Lonink van de gemeente Terneuzen is blij met de oproep van de gemeenten. Hij vraagt al jarenlang om regule ring van wietteelt. „Het gedoogbe leid is al jaren failliet. Het kost enorm veel politie-inzet, en dat is niet nodig. Dat dringt bij steeds meer gemeenten door. Er was dit keer nauwelijks discussie over dit onderwerp: de neuzen staan de zelfde kant op. Dat is bijzonder en verheugend." Of ook de regering volgt, is nog maar de vraag, erkent Lonink. „We hadden gehoopt dat minister Van der Steur hier iets opener in zou staan dan de vorige minister, Opstelten. Tot nu toe blijkt daar maar weinig van." Lonink vestigt zijn hoop nu op de volgende kabi netsperiode. „Dan moet dit onder werp maar eens een belangrijk punt worden bij de formatie." Overigens ziet Lonink zijn ei gen gemeente niet direct als logi sche plek voor een experiment met wietteelt. „De laatste keer dat ik dit onderwerp met de gemeen teraad besprak, vroeg die om wat rust op dit gebied. Dat komt mede doordat het met de overlast in Ter- neuzen op dit moment nogal mee valt. Steden als Venlo en Eindho ven lijken me logischer locaties voor een proef." ,11 MM* donderdag 9 juni 2016 Adrie en Joke Slabbekoorn merken dat veel mensen bewuster afval gaan scheiden. Nog geen kilo afval meer per week Nog geen kilo afval meer per week. Dat is na twee maanden het resultaat van het lopende af valscheidingsproject 100-100-100 in Kapelle. Willem Adriaansens Kapelle —Gijsbert Landegent, deelnemer TERNEUZEN Gemeenten moe ten kunnen experimenteren met gereguleerde wietteelt waarbij de teelt (net als de verkoop) in handen komt van vergunning houders. De Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) deed die oproep aan het Rijk gisteren op haar jaarcongres. 'Rotjong' van weleer is nu een slijpexpert Zelfs dit soort scharen, krijgt Ariën vlijmscherp. De familie Landegent wordt door Jan en alleman aan gesproken over afval, foto's marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46