U ZEELAND 5 Zeeuws multimediaspektakel van vader en zoon De Nooijer op Oerol Het was de vraag of Paul de Nooijer zelf de voorstelling kon zien die hij met zijn zoon Menno maakte over zijn ziekte. Maar hij speelt zelfs mee. We zijn zonder budget aan de slag gegaan. Dat heeft goed uitgepakt heeft een lange jas aan, een hoed op en een koffer bij zich. Die kof fer gaat open en daar blijkt een groot deel van zijn oeuvre in te zit ten. Het publiek hoort de tekst: In heaven everything is fine, in de he mel is alles goed. Dat klinkt alle maal heel zwaar en er zitten zeker zware stukjes in, maar ook humor en mooie liederen en verwijzin gen naar de kunstgeschiedenis. We zijn zelf vaak onderwerp van onze kunst, dus zo gek is het niet dat we datgene wat Paul is overko men als inspiratie hebben geno men voor een algemeen verhaal. Je kunt een liefdesverhaal maken of een thriller, maar ook een ver haal over een ziektegeschiedenis." Met betekenisvolle beelden en confronterende humor, blijkt uit De Nooijers beschrijving. „Voor mij was het ook emotioneel om te maken. Het ging slecht met Paul en ik speelde de uroloog die hem het slechte nieuws moest vertel len. Ik vond dat heel aangrijpend, maar ook heel mooi." Of de grotendeels door Zeeuw en gemaakte voorstelling, met daarin ook beelden van Zeeuwse locaties, nog eens op een plek in Zeeland te zien zal zijn, durft Menno de Nooijer niet te voorspel len. „Ik zou dat wel heel graag wil len." Drie jaar geleden leek het erop dat het muziektheaterstuk Half the Ho rizon het laatste werkstuk zou wor den van kunstenaar Paul de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke. Het was niet duidelijk of hij de premiè re van de voorstelling over een man met uitgezaaide prostaatkan ker - zijn eigen situatie - zou ha len. „Het was kantje boord", beves tigt zijn zoon Menno de Nooijer, met wie hij alles samen doet. „Al le tekenen wezen erop dat het ein de naderde, maar hij heeft nieuwe medicijnen gekregen die heel goed aanslaan." Zodat Paul zichzelf kan spelen in het multimediaspektakel dat vanaf morgen achttien keer - twee keer per dag - wordt opgevoerd tij dens het theaterfestival Oerol op Terschelling. Daarin figureert ui teraard ook Menno. Acteren is een te beperkt woord om te beschrij ven wat ze doen. Ze zijn zoals zo vaak onderwerp in hun eigen kunstwerken, waarin fotografie en video een hoofdrol spelen. Ze zijn te zien in hun eigen projec ties, die een belangrijke rol spelen in Half the Horizon, maar een aan tal filmbeelden wordt ook weer óp hun lichaam geprojecteerd. De muziek wordt live gespeeld door Erik Bosgraaf (blokfluit) en Izhar Elias (gitaar). Componist is de uit Goes afkomstige Jorrit Tam- minga. Het publiek ziet hem niet, maar vanachter de knoppen drukt hij een groot stempel op het ge luid, dat hij vervormt met allerlei effecten, echoes en samples. Karin Wiertz speelt een verpleegster en de teksten zijn van journalist/schrijver Matt Dings, die net als Paul de Nooijer ook is getroffen door prostaatkanker. Drie jaar geleden gaf Paul de Nooijer aan graag een voorstelling te maken over de ziekte waaraan hij toen al zes jaar leed. Aanvanke lijk stonden veertig opvoeringen gepland, ook toen al een aantal op Oerol, maar het project dreigde in het water te vallen, omdat subsi dies waarop was gerekend niet werden verstrekt. „Dus moesten we die voorstellingen weer schrap- pen", vertelt Menno de Nooijer. „Een halfjaartje hebben we ge dacht: 'Wat moeten we nu?' Maar het ging slecht met Paul. Hij zei: 'Ik wil toch dat het gemaakt wordt.' Dus zijn we zonder bud get aan de slag gegaan. Dat heeft goed uitgepakt." Vorig jaar was Half the Horizon onder meer te zien in De Wegwij zer in Nieuw- en Sint-Joosland (als try out) en in 't Beest in Goes, maar de voorstelling is uitgebreid en aangepast voor het meest pres tigieuze locatietheaterfestival van Nederland. Op Terschelling wordt de set opgebouwd in een oude koeienschuur, die deels openstaat, waardoor het landschap een na drukkelijke rol gaat spelen. Het verhaal gaat over een man die de diagnose krijgt dat hij aan een ern stige vorm van prostaatkanker lijdt. Het publiek ziet vervolgens een levenscyclus, van geboorte tot dood, verbeeld in woorden, beel den, performance en muziek. „De voorstelling eindigt met de spotlight alleen op Paul gericht", vertelt Menno de Nooijer. „Hij donderdag 9 juni 2016 Spotlight op kunstenaar met uitgezaaide prostaatkanker Info: J.A.N.E. muziektheater, Half the Horizon, 10 t/m 19 juni op Terschelling. Info: www.oerol.nl Karin Wiertz (I) als verpleegkundige en Menno de Nooijer als uroloog, foto'spaul en menno de nooijer Ernst Jan Rozendaal Terschelling Menno de Nooijer Paul de Nooijer in een van de video's van Half the Horizon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40