De Cloedt blijft onteigening aanvechten 3 meer marcheren in een apenpakkie De jeugd wil geen uniformen, wil niet marcheren en wil geen marsmuziek meer spelen verklaart Riet. Huppelen of met z'n allen met de muziek mee ver snellen of vertragen gaat óók niet. Bovendien zijn de afgelopen jaren veel drumbands overgegaan op 'melodisch slagwerk'. „En je kunt moeilijk marcheren met een xylo foon of marimba in je hand." Tweede punt: het 'apenpakkie', zoals de traditionele uniformen wel worden genoemd. Jongeren hebben er geen behoefte aan daar in op straat te lopen. Jolanda Ver aart van Brassband Middelburg: „Wij dragen al lang niet meer zo'n uniform. Uniforme kleding, dat wel. Allemaal een zwarte broek of rok, de heren overhem den met in borduursel de naam van het orkest, de dames een bij passende kleur blouse." Vergrijzing, het derde pro bleem, gaat gepaard met ontgroe ning. Om leden die om wat voor reden dan ook wegvallen te ver vangen, investeren muziekvereni gingen in jongeren. „Tegenwoor dig krijgt iedereen een gedegen muziekopleiding via de muziek school", weet Jolanda Veraart. Er is wel aanwas, maar als ze een maal gaan studeren en de provin cie verlaten, ben je ze bijna altijd kwijt, heeft Riet van der Weide gezien. Ondertussen vergrijzen de fanfares en harmonies. „Vergis je niet, het is verschrikkelijk zwaar, dat marcheren en musice ren tegelijk", geeft Piet van der Weide uit Dreischor aan. De 74-ja- rige bugelspeler is lid van Crescen- do. „De gemiddelde leeftijd bij ons is 50, 60 jaar. Ons oudste lid, Adrie de Bil, is 94 jaar en speelt nog steeds af en toe mee. Maar met de leeftijd komen de gebre ken. We gaan niet meer de straat op. We zijn blij als we zittend kunnen musiceren." Crescendo heeft nog wel uniformen, maar ge dragen worden ze zelden meer. „De jongelui willen ze niet aan", constateert Piet. Dirigent Albert-John Vervorst (Vlijt en Volharding in Oost-Sou burg en Ons Genoegen in Kapel- Ie) wil toch wel een kanttekening maken. „Ik speel met concerteren de orkesten en daar zitten heel veel jonge mensen in. Die concer terende orkesten hebben nooit op straat gelopen, die hebben altijd binnen opgetreden. De showband- orkesten daarentegen zijn puur ge richt op de straat. Concerterende orkesten hebben het er lange tijd wel bij gedaan, maar nu kiezen ze er niet meer voor en dus zie je ze ook minder. Showorkest Jonge Kracht in Kapelle is nog wel regel matig op straat te zien." De jeugd wil geen uniformen, wil niet meer op straat marcheren en wil geen marsmuziek meer spelen, is zijn overtuiging. Maar muziek maken willen ze wél. „De tijden zijn veranderd. Als je als orkest wil overleven, moet je je aanpassen aan wat de jeugd wil." Een mooi voorbeeld daarvan was te zien op Vestrock in Hulst, waar de de 'hardrockfanfare' Blaas of Glory het publiek helemaal mee kreeg. Dat de orkesten minder op straat te zien zijn, is wel een nadeel. Mu ziekverenigingen zijn daardoor minder zichtbaar en lopen kansen mis om nieuwe leden aan te trek ken. „Daarom gaan we in Oost-Sou burg deze zomer vier keer op een plein spelen. Omdat we onszelf wil len laten zien", aldus Vervorst. Eigenaar Géry de Cloedt legt zich zo goed als zeker niet neer bij de be slissing van de Middelburgse recht bank. Die bepaalde gisteren dat zijn Hertogin Hedwigepolder onteigend mag worden. Raadsman Jan-Frans de Groot zegt in een reactie dat De Cloedt hoogstwaarschijnlijk in cassatie gaat bij de Hoge Raad. Bovendien verwacht hij dat de Nederlandse overheid wel zal willen overleggen omdat de uitkomst van de cassatie beslist geen gelopen race is. „De Middelburgse rechters laten zich in hun vonnis zeer kritisch uit over de door de Staat gevoerde procedures." Volgens het vonnis mag de Staat doorgaan met de onteigening van de Hedwigepolder zodat hij ontpol- derd kan worden. De Cloedt is te gen ontpoldering. Maar als dat on ontkoombaar is, wil hij zijn grond in eigendom houden en het project zelf uitvoeren. De Staat stapte daar op naar de rechter. De rechtbank oordeelt dat het be sluit tot onteigening niet onrecht matig is en dat de procedure vol doende correct is doorlopen. Ook stelt de rechtbank vast dat De Cloedt de ontpoldering wel zelf wil uitvoeren, maar op kosten van de Staat. Volgens de rechter kan niet van de Staat worden verlangd dat deze geld geeft aan De Cloedt zodat hij zelf kan ontpolderen. „Onder an dere", aldus de rechtbank, „omdat het gaat om waterstaatswerken die ook bescherming moeten bieden te gen hoog water. Bovendien moeten die natuur en dijken worden be- Rechtbank oordeelt dat het besluit tot onteigening niet onrechtmatig is heerd. Daarover zou de Staat, als De Cloedt eigenaar blijft van de grond, geen directe zeggenschap hebben, maar steeds afhankelijk zijn van overeenstemming met de grondei genaar." Volgens De Groot vindt De Cloedt dat onbegrijpelijk. „Waarom zou hij de uitvoering uit eigen zak moeten betalen, terwijl de Staat daarvoor een ruime vergoeding van Vlaanderen heeft gekregen?" Als De Cloedt in cassatie gaat kan het tot anderhalf jaar duren voor er een definitieve beslissing valt. Al die tijd mag er niet onteigend wor den, noch worden begonnen met de voorbereidingen van ontpolde ring. Volgens een verdrag uit 2005 zou Nederland de Hedwigepolder onder water zetten. Vanuit Zeeland kwam daar veel verzet tegen. De Eu ropese Commissie kwam eraan te pas om Nederland erop te wijzen dat het land z'n afspraken met Bel gië moest nakomen. De perfecte gazonmaaier donderdag 9 juni 2016 verdwij nt uit het straatbeeld De 'heavy metal marching band' of 'hardrockfanfare' Blaas of Glory tijdens het optreden op Vestrock, afgelopen weekend. Een voor beeld van vernieuwing in repertoire en presentatie die bij de jeugd aanslaat, bleek op Vestrock. foto ronald den dekker Rechtbank beslist dat onteige ning van de Hertogin Hedwige- polder door mag gaan. Raads man verwacht dat de eigenaar zich blijft verzetten. Emile Calon Middelburg Scherpe aanbiedingen! taJHusqvarna Uw dealer A.D. van Gilst I Nieuwe Rijksweg 2AI 4472 AB 's-Heer Hendrikskinderen (bij Goes) T: 0113-215351/223531 I www.vangilstbv.nl Ook op zaterdag geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38