Nucleaire erfenis nekt Zeeland Middelburg krijgt ook Zeeuwse Huiskamers Cliëntenraad ADRZ wil snelle overname 2 Zwemles van nu wil niet Drumband, harmonie en fanfare verdwijnen uit het straatbeeld. Vergrijzing en ontgroening dunnen de gelederen uit. En de jongere generatie wil niet meer in 'apenpakkie' op straat marcheren. Commentaar De Zeeuwse droom is voorbij. Even was er dat mooie scenario van Jan Peter Balkenende: de overheid verlost Zeeland van de zorgen over de kerncentrale. Dan ontstaat hier wat arm slag om de economie toekomstbestendig te maken. Dit gaat niet door. Minister Henk Kamp van Economische Zaken schudt Zeeland ruw wakker. Hij constateert nuchter dat er met de exploitatie van de kerncentrale nu niets mis is en dat de aandeelhouders verantwoorde lijk zijn voor de laatste jaren van de bedrijfsvoering en uiteindelijk ook voor de ontmanteling van de fabriek. Energiebedrijf Delta legt die verantwoordelijkheid als volgt uit: desnoods moet het netwerk bedrijf worden verkocht ten behoeve van een fonds voor de kerncen trale. Delta vertaalt die route meteen in verlies van honderden ar beidsplaatsen. Die komen nog bij de klappen die de werkgelegen heid krijgt door de gedwongen splitsing. Kamp gaf vorige week bij de presentatie van het rapport Balkenen de al duidelijk aan dat hij zich geen grote zorgen maakt over de werk gelegenheid in Zeeland. En hij zweeg onheilspellend over Borssele. Nu gaat hij een stapje verder. Hij dwingt de provincie in de verdedi ging. Het wordt redden wat er te redden valt. Want als er geen ande re optie is dan verkoop van het netwerkbedrijf kan Zeeland ook flui ten naar het dividend dat daar nog is te halen. Dat komt heel slecht uit omdat er juist geld nodig is om werk te maken van de adviezen van de commissie Balkenende. Op de koele redenering van Kamp is heel weinig af te dingen. Maar misschien wil de geachte minister als verzachting van de nucle aire erfenis wat geld bijdragen voor het investeringsfonds dat Balken ende bepleit. Dat zou een mooi gebaar zijn. Op de koele redenering van minister Kamp is weinig af te dingen Als eerste gemeente op Walche ren krijgt Middelburg een Zeeuw se Huiskamer. Daarin worden mensen geholpen om langer zelf standig te wonen. De Zeeuwse Huiskamer is een provinciaal project dat een verbin ding wil leggen tussen mensen en organisaties. Het doel is mensen te helpen bij hun zorgvragen en te bezien welke oplossing de beste is. Daarbij wordt onder meer ge werkt met technische hulpmidde len. Een iPad kan bijvoorbeeld zor gen voor meer sociale contacten en biedt meer mogelijkheden om de regie over het eigen leven te houden (denk aan internetbankie- ren). Een ander doel van de Zeeuwse Huiskamer is de leefbaar heid in dorpen en wijken te verbe teren door de onderlinge contac ten tussen mensen te stimuleren. Almanak Jens (5 jaar) zit sinds kort op zwemles in het openlucht zwembad. Omdat het water on danks het mooie weer van de laatste tijd toch nog best koud is, durft hij niet helemaal on der water te gaan. Op een middag gaat oma met hem mee naar de zwemles om dat zijn moeder het te druk heeft. Voordat hij weggaat In heel Zeeland zijn nu vijf Huiskamers (Goes, Terneuzen, 's-Heer Hendrikskinderen, Ril land en Zonnemaire). Daar komt Middelburg nu bij. In de stad ko men zelfs twee Huiskamers: een vaste in het noorden van de stad in Hof van Buren, en een mobiele ten het zuiden van het kanaal. „Die mobiele Huiskamer is iets nieuws", vertelt projectleider Pe tra de Braai. In Middelburg-Zuid zijn al heel veel locaties waar men sen samenkomen, van wijkcentra tot een medisch centrum en een brede school. „Wij willen naar al die plekken toe gaan met onze spullen om ter plekke contacten te leggen met mensen en organisa ties." De gemeente Middelburg onder steunt de komst van de Huiska mers met 40.000 euro subsidie. De Braai verwacht dat de Zeeuw se Huiskamers na de zomer kun nen beginnen. heeft zijn moeder hem 'een centje' beloofd als hij dit keer helemaal door durft. En jawel hoor, hij spettert er lustig op los. Als ze weer naar huis rijden, zegt Jens: „Oma jij moet het maar zeggen hoor, dat ik helemaal door geweest ben want anders gelooft mama het misschien niet en je moe der geloof je altijd!" Kunstroute en sjeesjesrijden Schap vergroot vijf duikers Steun voor zeilwedstrijd Vlissingen WORKSHOP IN DE COMBINATIE KOKEN KAN OOK ONTSPANNEN Geen huldiging, geen jubileum, feestdag of evenement of ze wa ren er wel bij. Allemaal in hetzelf de uniform en strak in het gelid marcherend, achter de tromme laars aan die de maat sloegen. Als vandaag de vierdaagsen begin nen, wordt pijnlijk duidelijk dat die tijden voorbij zijn. Waarom verdwijnen ze? „Als er nou één oorzaak aan te wijzen was, kon je er nog wat aan doen", zegt Riet van der Wei de, secretaris bij de Zeeuwse Mu ziek Bond. „Maar het gaat om een complex van factoren." Brassbands hebben nooit op straat gelopen, maar de harmo nie en fanfare waren in het verle den altijd onderdeel van optoch ten en processies, legt Riet uit. Vóórop liep dan altijd de percus sie, die het marstempo aangaf. Daar is dan het eerste knel punt: het repertoire. Die marsmu ziek is feitelijk nog een overblijf sel uit de tijd van Napoleon, waarin Franse militairen op mu ziek marcheerden. Zoals altijd nog te zien is bij de marsen van het Franse Vreemdelingenle gioen. Maar jongeren willen geen marsmuziek. „Veel fanfares en harmonies zijn andere nummers gaan spelen. Klassiek of pop. Daar kun je niet op marcheren", De overname van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis door het Rotterdamse Erasmus MC mag niet worden vertraagd omdat ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen met ADRZ wil fuseren. Dat vindt de Cliëntenraad ADRZ die de belangen van pa tiënten behartigt. Hij vindt dat de overname van ADRZ door Erasmus MC 'onverwijld moet worden doorgezet' en heeft de di rectie gevraagd alles in het werk te stellen dat dit in orde komt. Onlangs sprak ZorgSaam in de ze krant de wens uit om te fuse ren met ADRZ. Dat voorstel vindt de cliëntenraad vreemd. Die vindt dat ZorgSaam te laat tot dat inzicht is gekomen. De raad is niet tegen (nauwe) sa menwerking met ZorgSaam. Maar hij vindt het zeer de vraag of een eventueel samengaan met het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis de inwoners en de positie van ADRZ ten goede komt. Immers, er komen nauwelijks patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen naar ADRZ. Terwijl ZorgSaam actief inzet op het aantrekken van pa tiënten van boven de Wester- schelde, aldus de cliëntenraad. donderdag 9 juni 2016 II Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl RITTHEM Twintig Ritthemers expose ren hun kunstzinnige crea ties zaterdag 25 juni van 10.00 tot 17.00 uur. De ring- rijders van Ons Klaverblad rijden met sjezen. Windbro- ke maakt muziek aan de Zuidwateringstraat (15.00 uur). In de bunker aan Lou- werse's Wegeling is een his torische expositie. Grote siertuinen, ook Ramme- kenshof, zijn open. facebook.com/ kunstrouteritthem WESTKAPELLE Waterschap Scheldestro- men is gisteren begonnen om vijf duikers in Westkapel- le te vergroten. Het water schap wil hiermee de wa teroverlast in het dorp te rugdringen. De waterloop langs de Prelaatweg wordt ook verruimd. Scheldestro- men trekt er 167.000 euro voor uit. Het werk is onder deel van een pakket aan maatregelen van gemeente en schap om overlast na hoosbuien te voorkomen. VEERE Veere wil 7.500 euro bijdra gen aan het NK eredivisie zeilen. Het Veerse Meer is één van de vijf wedstrijdlo caties in het tweede week einde van september. Van de achttien deelnemende verenigingen komen er twee uit Zeeland; WSV Breskens en WSV Wolp- haartsdijk. Veere wil, in het kader van het NK, ook maxi maal 1.250 euro bijdragen aan een sportevenement voor Veerse basisscholen. Kookworkshops zijn er ge noeg. Maar in de open wijk- school lekker met gelijkge stemden verrassende recep ten kokkerellen is voor ve len toch een verrassing. De fanfare Ondine van der Vleuten Vlissingen Blaasmuziekkorpsen zijn ontstaan uit militaire kapellen. Van daar ook de uniformen en de marsmuziek, fotoanp Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37