in Gewilde Janssen praat al met Spurs 31 Als beoogd Tour-kopman van Astana liet Fabio Aru nog weinig zien. Rivaal Vincenzo Nibali won al de Giro. Hoog tijd voor een teken van leven. Ceferin gaat strijd aan met Van Praag Broeckx buiten levensgevaar Spijker zwaait af bij Oranje Quizvraag. Hoeveel koersen won Fabio Aru sinds hij vorig jaar september Tom Dumoulin van de eindzege in de Ronde van Spanje hield? Precies nul. Tot gisteren. Een schitterend nummertje voer de hij op in de derde rit van het Critérium du Dauphiné. En dat was ook wat het talent van Sardi nië nodig had. Een juichmomen. Winst. Een beetje vertrouwen, met het oog op de Tour de France, waarvoor hij bij Astana na zijn tweede plaats in de Giro en zijn zege in de Vuelta direct tot kop man werd gekozen door ploeglei der Alexander Vinokoerov. Het ging ten koste van Vincen zo Nibali, toch twee jaar terug nog Tour-winnaar. De coming man kreeg groen licht voor een gele missie. De routinier (31), bepaald geen fan van de 25-jarige Aru, be klaagde zich over een gebrek aan vertrouwen en flirtte openlijk met andere ploegen. Maar won voor de Kazachen onlangs wel de Giro d'Italia. Nibali was in de slotweek van de Giro zelfs zo sterk dat ze bij Astana ook aan het twijfelen moe ten zijn geslagen. Zo denderend reed Aru immers nog niet dit sei zoen. Na een zesde plaats in Valen cia, een negende in de Algarve en een veertiende in Catalonië volg den opgaves in het Baskenland en de Amstel Gold Race. Brief Toen Nibali zo'n matige opmaat kende richting de Tour van twee jaar terug, deinsde teambaas Alexander Vinokoerov er niet voor terug om de Siciliaanse groot verdiener middels een provoce rende brief aan te sporen tot meer resultaten. 'Werken voor je centen en geen excuses', was de strek king van Vino's boodschap. En het hielp, want al op dag twee reed Nibali zich met winst in Sheffield in het geel. Nog drie ritzeges op weg naar de eindzege volgden. Wellicht dat Aru, die dinsdag nog onnodig twintig tel len verloor, ook voor zo'n brief vreesde. Hij begreep dondersgoed dat het hoog tijd werd voor een te ken van leven, richting Tour. Een antwoord op die gewonnen Giro van de Haai van Messina. Het ironische was dat Aru in de Dauphiné gisteren won op z'n Ni- bali's, in een sprintrit waar vooraf geen mens een cent om zijn kan sen gegeven had. Twintig kilome ter voor de meet met wat collega's ontsnapt op de niet al te lastige Cóte de Sécheras. Als enige overge bleven en als een malle de afda ling gereden. Om in Tour- non-sur-Rhöne een sprintend pe loton net voor te blijven. „Nooit gedacht dat ik ook zo kon win nen", glunderde de Italiaan, die op een onverwacht moment dan toch enige Tour-vorm etaleerde. Wel zo fijn, vier weken voordat hij wordt geacht als kopman te starten in Mont Saint-Michel. Mét Nibali aan zijn zijde. Als luitenant of stoorzender, dat moet de prak tijk uitwijzen in een ploeg waar twee kampen bestaan. Het eerste oriënterende gesprek met de Spurs voerde hij begin de ze week samen met zijn zaakwaar nemer in Londen. Die club lijkt voorlopig de belangrijkste gegadig de om de meest gewilde Neder landse spits van het moment in te lijven. De club van trainer Mauri- cio Pochettino meldde zich na de vriendschappelijke interland Nederland-Polen officieel bij AZ. In die wedstrijd was Janssen tref zeker. In tegenstelling tot Wolfs burg speelt Spurs volgend seizoen Champions League. AZ-directeur Max Huiberts wacht overigens nog op een eerste bod van de kapi taalkrachtige club uit Londen. Het is voor Huiberts de afgelo pen weken steeds duidelijker ge worden dat Janssen volgend sei zoen niet in Alkmaar speelt. Daar waar de belangstelling net na het eredivisieseizoen nog sluimerde zijn de grote clubs pas echt wak ker geworden na de afgelopen in terlandperiode waarin Janssen in drie interlands liet zien zich mak kelijk te kunnen aanpassen aan een hoger niveau. De verwachting is dat voor Tottenham Hotspur een bedrag van rond de vijftien miljoen euro geen probleem is. AZ hoeft in principe geen spelers te verkopen, de club is inmiddels helemaal gezond, maar een derge lijke som zou een recordbedrag be tekenen voor de Alkmaarders. Voor andere spelers die AZ hoogstwaarschijnlijk gaan verla ten, is er nog geen concrete inte resse. Markus Henriksen (23) en Mattias Johansson (24) kunnen niet op grote belangstelling reke nen. De Noor en de Zweed staan nog maar een jaar onder ontract- staan in Noord-Holland. donderdag 9 juni 2016 VOETBAL In de strijd om het voorzit terschap van de UEFA krijgt Michael van Praag concurrentie van Aleksan- der Ceferin. De voorzitter van de Sloveense voetbal bond maakte dat gisteren bekend. Ceferin zegt de steun te hebben van der tien bonden. Kandidaten die Michel Platini willen opvol ger als voorzitter van de UEFA, kunnen zich tot 20 juli melden. De 55 leden van de Europese bond kiezen op 14 september in Athene een opvolger voor de Frans man, die vanwege een dubieuze betaling is geschorst voor vier jaar. WIELRENNEN Wielrenner Stig Broeckx (foto) verkeert niet meer in levensgevaar. De Belgische coureur werd vorige week twee keer geopereerd aan de toenemende druk in zijn hersenen na een zware val in de Ronde van België. Die ingrepen hebben volgens zijn ploeg Lotto-Soudal het gewenste resultaat opgele verd. Broeckx is de afgelo pen elf dagen kunstmatig in coma gehouden. Broeckx was anderhalve week gele den het voornaamste slacht offer van een door motor rijders massale valpartij tijdens de vierde etappe van de Ronde van België. WATERPOLO Waterpoloër Roeland Spij ker stopt als international van Oranje. Dat heeft de 31-jarige aanvoerder van landskampioen UZSC en het Nederlands team laten weten aan bondscoach Ro bin van Galen en de spelers en staf van de nationale se lectie. Spijker debuteerde in 2005 in Oranje op het WK-kwalificatietoernooi in het Italiaanse Imperia. Hij speelde daarna zo'n 200 in terlands en was onder meer actief op de EK's in Belgrado (2006 en 2016) en Eindhoven (2012). Oran je plaatste zich niet voor de Spelen. Tour komt eraan e Aru wordt wakker Arjan Schouten Rotterdam/T ournon-sur-Rhöne Fabio Aru blijft uit de greep van het peloton. FOTO COR VOS Vincent Janssen heeft al gespro ken met Tottenham Hotspur, ter wijl het Duitse VfL Wolfsburg zich ook meldde voor de 21-jari- ge spits van AZ. Nik Kok Alkmaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34