29 Dg overige Lars Lagerback (67) Pavel Vrba (52) acht trainers ^slan^ Tsjechië Nog niet eens zo heel lang gele den was Marco van Basten de bondscoach van Oranje. En kort daarvoor Frank Rijkaard. Diego Maradona had in die tijd de Argen tijnse ploeg onder zijn hoede. Bij Japan zwaaide de Braziliaan Zico de scepter. En wie nog verder in het geheugen graaft, weet dat Franz Beckenbauer de Duitsers ooit aan de wereldtitel (1990) hielp. Toen Italië in 2000 de finale haalde van het EK in ons land was voormalig topkeeper Dino Zoff de coach. En Lothar Matthaus stond voor de groep bij Bulgarije. Welis waar zonder succes, maar een gro tere naam konden de Bulgaren nauwelijks strikken. Bij het EK dat morgen van start gaat is het bij de 24 landen flink zoeken naar de voormalig topvoet- ballers die nu als coach hun stem pel willen drukken. Natuurlijk is er de Franse bondscoach Didier Deschamps. De 47-jarige heeft al les gewonnen wat er te winnen viel. Wereldkampioen in 1998, Eu ropese titel in 2000. En de Cham pions League met Olympique Mar seille en Juventus. En met de ere lijst als speler van de Italiaanse keuzeheer Antonio Conté (46), de Spaanse coach Vicente Del Bos que (65) en zelfs de Belg Mare Wil mots (België) is niet veel mis. Elektricien De voetballoopbaan van Roy Hodgson (Engeland), Leonid Sloetski (Rusland), Joachim Löw (Duitsland), Pavel Vrba (Tsjechië), Erik Hamrén (Zweden), Fernando Santos (Portugal), Lars Lagerback (IJsland), Giovanni De Biasi (Alba nië), Ante Cacic (Kroatië), Vladi mir Petkovic (Zwitserland) en Bernd Storck (Hongarije) was niet indrukwekkend. Ze werden zelfs nooit international, waarbij Cacic aanvankelijk sneller carrière maak te als elektricien dan als trainer. Chris Coleman (Wales), Michail Fomenko (Oekraïne), Adam Na- walka (Polen), Michael O'Neill (Noord-Ierland) en Anghel Iorda- nescu (Roemenië) waren wel in ternationals, maar het grote pu bliek kent ze nauwelijks als voet baller. Dat geldt misschien iets minder voor het trio Jan Kozak (Slowakije, 55 interlands voor Tsje- choslowakije) en Martin Koller (Oostenrijk, 55 interlands voor Zwitserland) en Fatih Terim (Tur kije, 51 interlands). Nog een laatste uitzondering? Martin O'Neill (64) natuurlijk. De kleine Noord-Ier aan het roer bij Ierland speelde in het legendari sche elftal van Nottingham Forest, waar hij landskampioen mee werd om vervolgens in 1980 ook nog de Europa Cup I te veroveren. O'Neill is ongekend populair in Ierland. Al dacht de Ierse Nationa le Vrouwenraad daar kort voor het EK opeens totaal anders over. Op de vraag of de spelersvrouwen welkom waren in Frankrijk ant woordde hij doodleuk: „Enkel de knappe, de lelijke kunnen beter De meeste coaches zijn er nu om prijzen te winnen waar ze als speler niet bij in de buurt kwamen thuis blijven." Didier Deschamps weet het. De ogen zijn de komende weken op Frankrijk en zijn persoontje ge richt. De bondscoach die eerder als speler alles won, al was het vol gens hem alweer lang geleden dat hij zelf op het veld imponeerde. „Ik probeer niet te veel stil te staan bij ouderdom. Toen ik zelf een voetballer was, haatte ik het toen er werd gezegd 'je hebt nog tijd'. Je hebt niet genoeg tijd, want voetbalcarrières zijn kort", zei de coach eerder. Als keuzeheer wil hij doorgaan met waar hij als speler mee was gestopt: het winnen van prijzen. Dat heeft hij voor op vrijwel al zijn collega's tijdens dit EK. De meesten zijn neergestreken in Frankrijk om de prijzen te win nen waar ze als voetballer nooit bij in de buurt zijn gekomen. donderdag 9 juni 2016 Elf niet-internationals nu toch bondscoach Vladimir Petkovic (52) Ante Cacic (62) Bernd Storck (53) Zwitserland Kroatië Hongarije Voormalig-Joegoslaaf Kroaat Duitser Een bondscoach hoeft lang niet altijd een succesvolle loopbaan als speler achter de rug te heb ben. Tijdens dit EK lopen er veel coaches rond die nooit een eindronde speelden. Iets waar de Franse keuzeheer Didier De- schamps om zou kunnen lachen. Mikos Gouka Zweed Tsjech Fernando Santos (61) Portugal Portugees Gianni Di Biasi (59) Albanië Italiaan Erik Hamrén (58) Zweden Zweed Bordeaux Didier Deschamps wint alles als speler, zoals in 1998 het WK. afp Joachim Löw (56) Duitsland Duitser Roy Hodgson (68) Engeland Engelsman Leonid Sloetski (45) Rusland Rus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32