28 EK VOETBAL Alle ogen in Zweden zijn deze weken gericht op Zlatan Ibrahimovic (34). Wordt het EK zijn laatste kunstje? Portret van een eenzame generaal zonder capabele soldaten. In de lobby van L'Hotel du Collectionneur, een paar straten van de Are de Triomphe in hartje Parijs, rolt Arie Boomsma de mouwen van zijn over hemd op. De interviewer van RTL Late Night heeft straks Zlatan Ibrahimovic voor de came ra en bekent een tikje gespannen te zijn. „Je kunt je tot in de punt jes voorbereiden, met Zlatan weet je het nooit." Boomsma behoort tot een select gezelschap dat de Zweedse superster mag ondervragen in het kader van zijn net opgezette kle dinglijn A-Z. Hij kan gerust zijn. In kamer 214 waar ook wij aan schuiven, zit Zlatan even later in een relaxte modus. De grillen, ze liggen achter of, met het EK voor de deur, misschien wel vóór ons. De Zweedse zit onderuit gezakt, met de armen over elkaar en geeft op alle vragen een antwoord, vaak vergezeld door een brede grijns. God Ontspannen blijft hij, ook tegen de avond tijdens de officiële lance ring van zijn kledinglijn als fans vragen mogen stellen. Over Mu hammad Ali ('Jammer dat ik hem nooit heb ontmoet, twee legendes bij elkaar'), Ajax ('Mijn entree in de grote wereld van het voetbal'), Manchester United ('Daar verko pen ze ook mijn kledinglijn'), het komende EK ('Duitsland, Spanje en Frankrijk zijn de titelfavorie- ten') en Oranje ('Hoort op het EK'). Hoe het voelt om God te zijn? „Best goed." Zelfs het weer komt aan bod. „Sinds mijn vertrek heeft het hier alleen maar gere gend. De stad huilde. En nu ik even terug ben, schijnt de zon al weer." Het nationale team blijft als on derwerp lang achterwege. Juist daar zit de kiem voor irritatie. Sinds zijn debuut op 31 januari 2001 (tegen Faeröer) was Ibrahi movic actief op vijf landentoer- nooien, twee WK's en drie EK's. Nooit lukte het hem om te schitte ren op het Europese toneel of het wereldtoneel. Het is dezelfde frus tratie als die van Ryan Giggs (Wales) en George Best (Noord- Ierland). Zij maakten tijdens hun actieve loopbaan helemaal geen landentoernooi mee. Het zijn een zame generaals zonder capabele soldaten. „We zijn nu eenmaal een klein land", beseft de Zweed. „Dan moet je realistisch zijn. Ook nu op het EK. We zitten in een poule met België en Italië, dé favo rieten. Onze eerste wedstrijd tegen Ierland zal enorm belang rijk zijn", zegt Zlatan die alleen op het EK van 2004 de kwartfinales bereikte. Zweden werd geëlimi neerd door Nederland na strafschoppen. Extra zuur voor Ibrahimovic: de toenmalige Aja- cied schoot zijn pingel hoog over. Afscheid Inmiddels bereikte Ibrahimovic nationale mijlpalen. Hij werd recordinternational van Zweden en hunkert nu naar internationale erkenning. „Iedereen weet hoe zwaar het zal worden, maar Zlatan zal willen schitteren. Met stunts, acties en doelpunten", stelt Carl Juborg, journalist van de Zweedse krant Expressen. Zlatans laatste kunstje dus, want het afscheid nadert. Na de barrage met Denemarken zei hij zelf al dat het EK 'waarschijnlijk de laatste kans zal zijn om iets te laten zien'. „Dat moet dus ma gie worden, zeker in het land waar ik vier jaar heb gespeeld. Dat is speciaal." Na het EK zwaaien routiniers Andreas Isaksson en Kim Kallström af en geeft bondscoach Erik Hamrén, met wie Zlatan goed door één deur kan, het stok je over. Zweden verkeert in een overgangsfase. Zlatan's pech: hij zat er middenin. De vedette kwam na de generatie Brolin- Andersson-Dahlin en zal te oud zijn voor de doorbraak van een nieuwe 'gouden' lichting, die vorig jaar in Praag Europees kam pioen werd onder 21 jaar. De jonge re generatie telt nog meer voetbal lers met een immigrantenachter grond. Nog nadrukkelijker voelt Zlatan, als kind van een Bosnische vader en Kroatische moeder, de pioniersfunctie. „Hij wil nog meer een rolmodel en voorbeeld zijn voor de jongens die eraan ko men. Het EK is dan het mooiste podium." De hoorn De selectie van Zweden arriveer de gisteren in Pornichet, de stand plaats aan de Atlantische kust. Generaal Zlatan in een privéjet, de soldaten volgden later. Over vier dagen is de ouverture tegen Ier land. Dan zit in Zweden een man voor de televisie in een geel natio naal shirt met een hoorn op schoot. „Zijn vader", verduidelijkt Pat- rik Sjögen van Aftonbladet, „die vliegt niet graag, maar elke keer als Zlatan scoort, blaast hij op die hoorn. Dat doet hij al sinds de eer ste interland van Zlatan." De hoorn kan straks de kast in. Na het EK bergt de Zweed het na tionale tricot op, al weet je het met 'Ibracadabra' natuurlijk nooit. Al eerder stopte hij bij de nationa le ploeg. Dat was na het mislopen van het WK in 2014. „Als je zelf op een hoog niveau speelt, wil je daar zijn waar de beste spelers ter wereld komen. Ik miste de motiva tie." Hij kwam op zijn besluit te rug. „Ik heb nog veel te veel om te geven." donderdag 9 juni 2016 Laatste kunst) e van Zlatan moet Zlatan Ibrahimovic heeft als Zweeds inter national 62 doelpun ten gemaakt in 112 duelS. FOTO GETTY IMAGES Dennis Jansen Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31