<1 Betsson vooral groot in gokapps E 19 Gentleman's agreement met Nederland staat op springen Ulrik Bengtsson had beloofd om niet actief te adverteren voor online gokken als de staat het internetgokken legaliseert, maar het duurt hem te lang. Gokken in een gewoon casino is riskanter. Er is minder zicht op Het klonk zo mooi: het ka binet staat internetgok ken toe, buitenlandse online casino's wachten in ruil met adverteren. Maar ze zijn het getreuzel zat. Ulrik Bengtsson (44), ceo van het Zweedse Betsson, windt er geen doekjes om. Als het kabinet niet over de brug komt, trekt hij zijn eigen plan. De Zweed heeft een tussenstop op Schiphol gepland, want de Tweede Kamer praat deze maand over het toestaan van het internetgokken. Het wetsvoorstel ligt er al sinds 2014. Dit tot toenemende ergernis van Bengts son, die dolgraag aan de slag wil in ons land. Vooruitlopend op de legali sering kocht Betsson in 2014 al Kroon Casino en Oranje Casino, naar verluidt voor zo'n 100 miljoen euro. Die investering is voorlopig nog lang niet terugverdiend. Uit research van H2Gambling Capi tal blijkt dat de online gokmarkt in ons land goed is voor minstens 250 miljoen euro per jaar. Volgens recent onderzoek in opdracht van Holland Casino is dat zelfs het dubbele. Minis ter Dijsselbloem (Financiën) loopt jaarlijks tot 100 miljoen euro aan be lastinginkomsten mis. In ruil voor regulering belooft Bets son geld uit te geven in Nederland, met name aan reclame en sponso ring. „We willen zijn waar onze spe lers zitten en doen dat dolgraag via de sport. En dan niet zo zeer de Ajax' en of PSV's van Nederland, maar juist de lagere divisies of het schaat sen." Dat adverteren wil Betsson doen met de aankopen Kroon Casino en Oranje Casino. Hoeveel Betsson in de sport gaat steken, hangt sterk af van het belas tingtarief dat gaat gelden voor online gokken. WD en PvdA willen de taks heffen die ook voor casinogokken geldt: 29 procent. Dit tot ergernis van ceo Bengtsson, die een tarief van maximaal 20 procent bepleit. „Vrijwel alle Europese landen heb ben dit inmiddels geregeld, op Neder land, Noorwegen en mijn eigen Zwe den na. Los daarvan: we hebben en kele jaren terug een speciale regeling afgesproken met politiek en toezicht houders. Wij zullen onze sites niet actief marketen in Nederland en de overheid zorgt dat er een licentiesys teem komt om het internetgokken te reguleren." „Goedkeuring van het wetsvoorstel wordt keer op keer uitgesteld, voor ons is onduidelijk waarom. Volgens de Europese Commissie is online gokken legaal en mogen buitenland se aanbieders slechts onder voor waarden worden geweerd. Nu lijkt het meer alsof regulering uitblijft om de Staatsloterij te beschermen." „Het houdt een keer op, het moment nadert dat wij en andere buitenland se spelers zeggen 'genoeg is genoeg' en ons eigen plan trekken." „Wij blijven positief dat het wets voorstel voor de zomer wordt aange nomen en zijn van goede wil. Zo hebben we onlangs op verzoek van de Kansspelautoriteit onze ga- ming-apps uit de winkels van Apple en Google gehaald Dat hoefden we niet te doen." 1st 12 2nd 12 1 to 18 Even „Er zijn er risico's, maar sla de onder zoeken erop na: van alle spelers speelt 99 procent verantwoord, 1 pro cent ontwikkelt een verslaving." „Ik vind het merkwaardig dat wij on der het vergrootglas liggen, terwijl gokken in een gewoon casino is ris kanter. Daar heb je veel minder zicht op het speelgedrag van de gasten en hoeveel geld mensen in een auto maat gooien." „Online kan ik exact zien hoe vaak een speler inlogt en hoeveel geld hij of zij uitgeeft. Zodra we zien dat ie mand opeens voor tien keer zo veel speelt, gaan alle alarmbellen af en ko men wij in actie." MILJOENEN Het Zweedse Betsson is met diverse online merken actief in Bel gië, Denemarken, Est land, Groot-Brittan- nië, Georgië, Italië en Malta. Tegenwoordig wagen bijna 420.000 spelers een gokje via Betsson, waarmee de online gokaanbieder groter is dan het Engel se Unibet. In 2015 werd een omzet van bijna 400 miljoen eu ro gedraaid. Betsson loopt vooral voor met gokken via mobiele apps, waar het 40 pro cent van zijn inkom sten uit haalt. Hoofd kantoor van Betsson staat in Malta, waar 1.000 van de 1.800 werknemers zitten. Het gaat om serieus geld op de Nederland se online gokmarkt. Circa 1,5 miljoen Ne derlanders spelen nu illegaal online, waar van 800.000 minstens vier keer per jaar. In to taal gokken zij voor een half miljard euro. Inmiddels is een strijd ontbrand om de gok- miljoenen. De Staatslo terij en De Lotto zijn afgelopen maart zelfs gefuseerd om een vuist te maken tegen de komst van buiten landse aanbieders. „Dat valt nooit geheel te voorkomen, of er moet een centraal register ko men voor alle legale aanbieders. Maar ook nu is het best lastig: een speler kan niet meerdere accounts onder valse naam aanmaken, want wij checken creditcardgegevens met de naam." „Het is maar hoe je het bekijkt: lote rijen betalen effectief slechts 8 tot 10 procent belasting. Gelijke monniken, gelijke kappen." „Als je het als inkomenstaks ziet niet, maar het is een consumptiebe lasting. Er is echter een belangrijker argument: hoe hoger het tarief, hoe minder aantrekkelijk het voor legale aanbieders is en hoe meer mensen il legaal spelen. Dat kost ons, maar ook de overheid geld." „15 procent, zoals in Groot-Brittan- nië. Dan spelen er nauwelijks men sen illegaal en haalt de overheid 95 procent van de mogelijke belasting opbrengsten binnen. In Denemar ken, waar een tarief van 20 procent geldt, is dat slechts 80 procent. En in Nederland zal dat lager liggen." „We gaan er nog steeds van uit dat het geregeld wordt." donderdag 9 juni 2016 Geduld van Zweedse gokgigant raakt op David Bremmer Schiphol U heeft er genoeg van? De overheid komt zijn deel van de afspraak niet na. Blijft Betsson zich netjes aan de deal houden? Wanneer is dat? WINNING NUMBER Game Round: 658E A Ulrik Bengtsson is het getreuzel meer dan zat. fotobewerking tu Internetgokken werkt verslavend? U hekelt de dubbele standaard in veel landen. Is dat zo? Waarna de speler gewoon bij uw concurrent verder gokt... Wat de belasting betreft: eenzelf de tarief voor online en casinospe len is toch fair? Zo veel is 29 procent niet... Wat is het optimale tarief? Heeft u nog vertrouwen in spoedi ge legalisering?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20