13 Nederlandse vakantieganger ttfMMMMttMfffftfftff» Bü Bi Bi Bü B& fla Bü B& W Bi flü B& B& fla Bi Ba Ba B* fla Horeca 26 damestoiletten, 12 herentoiletten, 16 urinoirs 7 toiletten voor mindervaliden ftft»®®»®»»®®WW®W Op de E25 is er nog geen zomer- drukte, maar zelfs op een rustige dag in juni blijven de Nederland se auto's komen. Naar schatting is 1 op de 5 auto's een landgenoot. „1,14 euro voor een liter benzine, ik lach me slap", zegt Henk Post uit Castricum en hij schatert het letterlijk uit als de euro's op het display bijna 1 op 1 tred houden met de liters. Kwartje van Kok Zeven weken met de caravan in Spanje waren al duur genoeg, ver telt vrouw Vera. Dus natuurlijk vullen ze in Luxemburg de tank tot ie bijkans overloopt. Henk blijft lachen als de teller stopt met draaien. „Dus hier zit het kwartje van Kok verstopt!" De verdiensten van oud-premier Wim Kok zijn vergeten. Hij gaat de geschiedenis in als de genius achter de beruch te accijnsverhoging in 1991 die benzine in de hoofden van veel mensen voor altijd duur maakte. Tanken in Luxemburg loont sindsdien. Wie richting Route du Soleil de tank volgooit en op weg naar huis weer, bespaart zomaar 50-60 euro. „Neuh, het is niet doelbewust dat ik hier ben. Ik moest toch tan ken", zegt Frank Bakx uit Ooster hout. Hij voelt zich een tikkeltje beschaamd dat hij na een luxe va kantie aan de Cöte d'Azur voor de paar dubbeltjes prijsverschil hier staat. Die schuchterheid ver dwijnt als hij zijn voordeel bere kent. „18 euro! Ja natuurlijk tank je dan hier en niet in Frankrijk." „Mensen rijden ervoor om", weet Hicham Fakhreddine. Hij as sisteert de truckers bij de nieuwe vrachtwagenpompen. 1.500 vracht wagens per dag tanken er. „Een truck kan wel 1.000 liter tanken. Dan is iedere cent prijsverschil veel geld. Er zijn truckers die al leen in Frankrijk rijden, maar wel even over de grens komen om hier te tanken." Hij legt ze uit hoe ze in het nieu we station moeten tanken: met drie tankpistolen tegelijk. Twee voor diesel en één voor de Ad- Blue, een toevoeging voor moder ne dieselmotoren die de uitstoot van schadelijke stoffen vermin dert. „We hebben recent met een Bulgaarse trucker geklokt hoeveel tijd hij kwijt was voor een volledi ge tankbeurt: in plaats van de ge bruikelijk 15 minuten was er nu slechts 7 minuten en 46 seconden nodig", zegt De Haan. Ook Aral, Esso, Q8, Total en Texaco hebben giga-vestigingen langs Luxemburgse wegen, maar geen zo groot als Shell. Luxem burg verdient goud met de brand stofverkoop. Een kwart eeuw gele den dienden de Groenen een mo tie in voor een kosten-batenanaly- se van het tanktoerisme. Het idee werd weggehoond. 2theloo Shell weet wat de mensen willen. „Handdoekjes en handschoentjes bij de pomp, een schoon toilet, goede koffie en iets te eten", zegt Shell-manager De Haan. Star bucks en een McDonalds zijn geïn tegreerd in het enorme benzine- station. Wc-formule 2theloo heeft een balzaal met 45 toiletten, 16 uri noirs en 7 douches. „Ik beloof niets, maar wachten voor de wc is er niet meer bij, of het zal dras tisch korter zijn." Niet alleen benzine en diesel zijn goedkoper dan in omringen de landen, ook sigaretten kosten minder. In Luxemburg houden ze niet van belasting. Op drie zuilen in de Shell-winkel kunnen sigaret ten per slof besteld worden. Even later worden ze op nummer bij de balie afgegeven. Per tien pakjes is het voordeel zo'n 14 euro. De voordeeltjes zijn onweer staanbaar voor Nederlanders. Mark Verschuren uit Zevenbergen en Kevin Koevoets uit Terheijden komen terug van een paar dagen vakantie aan het Gardameer. Ber chem is vaste prik. Er verdwijnt 50 liter diesel in de VW Golf. „En ik gooi ook mijn jetski even vol. Hier gaat ook 60 liter benzine in." „50 euro gewonnen," rekent Ke vin voor. „Dat wordt zondag nog lekkerder scheuren." donderdag 9 juni 2016 Berchem, Luxemburg vrachtwagens tanken er per dag 7 douches benzinepompen, waarvan 27 voor personenauto's en 24 voor vrachtwagens is beter, sneller, meer, groter 1.500 vrachtwagens per dag tanken in Berchem. Met zo'n 1.000 liter per tankbeurt, is iede re cent prijsverschil veel geld. En het gaat nu sneller, want ze tanken met drie tankpistolen te gelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14