€1429, effeweg.nl 11 www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 BOEK NU! 'Water is gevaarlijker' 'Kleine opoffering' 8,21 Q Portugal en Spanje Q Rondreis Noordkaap Birmingham De Brit Rutherford is bang zijn vrouw te besmetten wanneer hij straks thuiskomt van de Spelen. De twee willen dolgraag gezinsuitbrei ding. Zika - dat kan leiden tot her- senschade bij ongeboren baby's - wordt verspreid door muggen, en worden doorgegeven via sperma. Eric van Gorp, viroloog van het Erasmus MC die onderzoek doet naar Zika, heeft een simpeler advies voor Rutherford: gebruik een con doom. „Sperma invriezen is onzin. Wanneer een man besmet raakt, kan hij het virus nog een maand doorge ven via zijn sperma. Daarna is het uit zijn bloed. Het RIVM zegt daar om: kies in die periode voor be schermde seks. In Amerika wordt zes maanden aangehouden. Wie dus het zekere voor het onzekere wil ne men, wacht een half jaartje met ge zinsuitbreiding." Bovendien: wanneer sperma wordt ingevroren, moet de bevruch ting ook op een andere manier. Van Gorp: „Dat geeft gedoe. Weegt dat op tegen een paar maanden bescher ming?" Sinds de uitbraak van Zika in Zuid-Amerika is bij meer dan 1.200 foetussen en baby's de hersenafwij king vastgesteld. Eerder lieten Britse triatleten weten de schemering in Rio te mijden omdat dan de kans ge stoken te worden door muggen het grootst is. De Amerikaanse wielren ner Tejay van Garderen besloot van wege het virus af te zien van Olympi sche deelname. Hij vreest voor de ge- ZEILSTER MANDY MULDER zondheid van zijn vrouw, die in ver wachting is van hun tweede kindje. „Dat gaat ver", zegt de viroloog. „Als zij thuis blijft en hij na thuiskomst een condoom gebruikt is er geen ge vaar." Toch houdt de epidemie de topsporters bezig. Jason Day, 's we relds beste golfer, twijfelt om naar Rio te gaan, vanwege zijn kinder wens. En voormalige wereldkampi oen badminton Wang Yihan uit Chi na denkt dat ze muggen aantrekt door al haar gezweet op de baan. Een fabeltje, reageert muggenex- pert Sander Koenraadt van Wagenin- gen Universiteit. „Vers zweet dat nog Als die buitenlandse sporters zich druk maken pakken wij alle medailles van je voorhoofd druppelt is niet aan trekkelijk voor muggen. Zij komen af op oud zweet, maar ik ga er vanuit dat de sporters douchen." Volgens Koenraadt maakt een toe rist meer kans op Zika dan een spor ter. „De Braziliaanse overheid contro leert het Olympisch dorp en alles wordt platgespoten. Bovendien zijn de muggen in augustus minder ac tief." Tot nu toe zijn er geen Neder landse sporters die bedanken voor de Spelen uit vrees voor Zika. Koen raadt, grappend: „Laat die buiten landse sporters zich maar druk ma ken. Dan pakken wij alle medailles." HOLLAND ACHT-ROEIER BOAZ MEYLINK Zeilster Mandy Mul der heeft een relatie met haar vriend Bart. „Als je besmet raakt, kun je ziek worden. We gebruiken daar om klamboes, mug- genspray en dragen 's avonds lange kleding. We hebben ook ge hoord dat je drie we ken na je besmetting niet zwanger mag ra ken. Daar kan ik nog wel op wachten. Eer lijk gezegd is het vie ze water rond Rio voor ons zeilers een groter gevaar dan zi ka." Boaz Meylink, roeier van de Holland Acht, is vrijgezel: „We trai nen niet vier jaar on ze ballen uit de broek om af te haken voor een paar muggen. We gebruiken een klamboe en Deet. Er is nog geen bewijs dat zika op lange ter mijn invloed heeft op spermakwaliteit, dus ik maak me geen zorgen. Iedereen moet gewoon zijn kinderplannen even uitstellen. Niet zo'n grote opoffering voor de Spelen, lijkt me." €1129,- €1099,- NU VANAF 8,0! BRITISH athletics donderdag 9 juni 2016 ■4 Greg Rutherford laat zijn sperma invriezen. FOTO REUTERS Condoom is beste wapen tegen het zikavirus Olympisch kampioen verspringen Greg Rutherford heeft zijn sperma laten invriezen, uit vrees voor het zikavirus in Brazilië. Vette onzin, zegt viroloog Eric van Gorp. Hanneke van Houwelingen Rio de Janeiro —Sander Koenraadt Reis beoordeling BurgosLloret de Molgrol de Salamanca Barcelona Alcossebre Valencia Lissabon Córbobo Sevilla p 9 Murcia Rondoa^Gr°ntjdo GibraltaVCoto de Mii°s de Vide 22 daagse busreis Luxe rondreis per touringcar! Behalve zon, zee en strand bieden Portugal en Spanje ook prachtig natuurschoon en een rijke cultuur. U ziet fascinerende steden en verschillende streken met elk hun eigen karakter. Vertrekdata en prijzen 29 aug (vertrekgarantie!) 19 sep (vertrekgarantie!) Inclusief Verblijf o.b.v. halfpension 6 stadstours Vervoer per comfort class touringcar 15 daagse busreis Tijdens deze indrukwekkende rondreis maakt u kennis met het uiterste noorden van het vasteland van Europa, de Noordkaap. Onderweg ziet u een grote verscheiden heid aan landschappen en ontdekt u prachtige steden! Reis- beoordeling Noordkaap Trams ■fK«pv09 Mosjoen Svolvasr/ Lofoten Rovaniem Trondheim Jyvaskyla Turku Osloö' Stockholm Helsinki Vertrekdatum en prijs 22 aug (vertrekgarantie!) €1429,- Indusief Verblijf o.b.v. halfpension Bootovertochten Excursie Noordkaap en Lofoten Vervoer per comfort class touringcar Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12