hollands nieuwe. Agent is overal maar te weinig in de wijken Voor wie zelf wil bepalen hoe hij tegoed gebrui 8 NI PAULINE BIJSTER ^1} l Column Er rolde een traan van ontroering over mijn wang toen ik de column Job las van Annermarie Haverkamp die vi ral is gegaan, over haar gehandicapte zoon. Relatief weinig Nederlandse vrouwen la ten hun ongeboren kind screenen op het downsyndroom. Ik heb ook nooit testen ge daan. De eerste twee keer, omdat ik met mijn 23 en 25 jaar nog lang niet in de risi cogroep zat. Bij de laatste zwangerschap - ik was in middels 31 - begonnen mensen het aan te beve len. De testen zouden nu goed ontwikkeld zijn, geen gevaar meer voor het kindje. Hoe zou tzt, je een kindje met downsyn droom erbij kun nen hebben, als je al drie kinde ren hebt? vroeg iemand me op recht bezorgd. De praktische re den dat ik het niet deed, was dat ik geen tijd of geld ervoor over had: ik zou op va kantie gaan en verhuizen en die twee din gen vond ik belangrijker. Maar zelfs als het gratis was geweest, had ik het niet gedaan. Van een kindje met het syndroom van Down zou ik net zoveel kunnen gaan hou den als van de andere drie. Ik weet dat ik makkelijk praten heb met mijn vier gezonde kinderen. Maar of alles voor altijd goed blijft gaan, weet je toch nooit. Volgens mij is je eigen leven niet maakbaar, en een beetje onzekerheid toela ten zelfs wel fijn. Want dingen die niet wenselijk lijken, kunnen toch heel mooi zijn, zoals we nu leren van Haverkamp. Of: soms zie je het niet meteen, maar leveren moeilijke gebeurtenissen je later toch iets moois op. Langzaam gaan we toe naar een maat schappij waarin we alles zelf kunnen beslis sen, tot aan het geslacht van onze embryo's toe. De vraag is of we dat moeten willen. Volgens mij worden we eerder gek van on gelukkigheid en twijfel als we alle spontani teit uit het leven hebben wegberekend en er geen afwijkingen meer bestaan. Ik ging niet altijd naar de verloskundige, ik ga nooit naar de huisarts. Ben tegen bijna niets verzekerd, behalve het hoogst noodzakelijke. Veel van die dingen zijn al leen maar schijnveiligheid. Als het noodlot wil toeslaan, op een dag, slaat het toch wel toe. Van een kindje met Down zou ik net zoveel houden als van de andere drie hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! Floris Loman (38) is al zes jaar wijkagent in Nieuw-Lekkerland. Hij is trots op zijn baan. „Ik ken de raddraaiers in mijn buurt. Als er vernielingen zijn, los ik die za ken vaak snel op." Maar de frus tratie bij Loman en veel van zijn collega's in het land neemt toe. „Dit jaar is mijn werkgebied gro ter geworden. Daardoor zit ik veel meer in de auto. Voorheen kon ik veel op de fiets doen en was het makkelijker om contact te leggen met wijkbewoners." Door de aangekondigde slui ting van het politiebureau in Nieuw-Lekkerland is Loman nóg langer onderweg. Hij schat dat hij zo'n 60 procent van zijn tijd besteedt aan zijn eigen wijk. Dat is fors minder dan de 80 procent die het zou moeten zijn. „In het weekend draai ik regelmatig ho- recadiensten. Ook moet ik bij springen in de noodhulp. Daar door mis ik belangrijke afspra ken, zoals overleg met de GGZ over verwarde personen." Uit een kleinschalige enquête van de ondernemingsraad van de Nationale Politie onder 128 wijkagenten blijkt dat de helft van de dienders ontevreden is over de tijd die wordt besteed aan de eigen wijk. De uitkom sten verbazen niet, zegt Joop Kemperman, woordvoerder van de Nationale Politie. „Het stre ven is en blijft om de wijkagen ten zoveel mogelijk in en voor hun wijk te laten werken. Dat staat buiten kijf. Maar lokaal kan de inzet erg verschillen. We wil len het percentage omhoog krij gen, bijvoorbeeld door de verde re opbouw van basisteams en het werven van extra wijkagen ten. Toch kunnen we niet garan deren dat wijkagenten altijd en overal minstens 80 procent van hun tijd in de wijk werken." Al in 2010 constateerde minis ter Hirsch Ballin dat de wijka gent te weinig aanwezig is in de eigen wijk. Hij kwam met voor stellen voor verbetering. Dat was zes jaar geleden. De politie heeft het de laatste maanden drukker gekregen met de vluchtelingenstroom en de hulp aan verwarde personen. „Het valt mee dat de wijkagent gemiddeld genomen nog meer dan de helft van zijn tijd met de eigen wijk bezig is", zegt OR-voorzitter Frank Giltay. „Maar in sommige eenheden, waar te weinig capaciteit is, ont staan serieuze problemen." De basis van het politiewerk is daardoor niet op orde, vindt bur gemeester Hubert Bruis van Nij megen. „Ik vrees dat het alleen maar erger wordt. De Nationale Politie moet de komende jaren fors bezuinigen. Er zou juist geld en mankracht extra moeten ko men." Ook burgemeester Paul Depla van Breda trekt aan de bel. „Ik zie dat onze wijkagenten steeds drukker zijn met de be strijding van drugscriminaliteit. Maar ook aan verwarde perso nen hebben onze mensen de Voorheen kon ik meer op de fiets doen, dan leg je makkelijker contact handen vol." Dat gaat steeds meer wringen. „Wijkagenten ko men gewoon tijd te kort. Daar naast wordt steeds meer geleund op politiestudenten", weet De pla. „Zij zijn nog in opleiding. Kunnen we verwachten dat zij hetzelfde resultaat boeken als er varen dienders?" Wijkagent Floris Loman in Nieuw-Lekkerland wil graag aan spreekbaar, aanwezig en bereik baar zijn. „Ik zie mezelf als een soort maatschappelijk werker. Ik help bij relationele problemen en overleg met andere betrokke nen, zoals de woningcorporatie en de gemeente. Zo kan ik erger voorkomen." Samsung Galaxy A5 2016 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: woensdag 8 juni 2016 @PaulineBijster Onzekerheid Voor wie de volledige vrijheid wil over hoe hij zijn tegoed gebruikt is er hollandsnieuwe. Want bij ons is 1 MB gewoon gelijk aan 1 minuut bellen of 1 sms! Jij bepaalt zelf waar je het voor gebruikt. Kies voor volledige vrijheid met bijvoorbeeld de Samsung Galaxy A5 2016. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 21,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 449,- betaal je slechts 264,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000MB/MIN/SMS. Per maand €21,- waarvan €10,- abonnement en €11,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €264,- Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 30 juni 2016. Wijkagent Floris Loman vindt dat hij door zijn grote werkge bied te veel tijd in zijn auto moet doorbrengen, foto frank de roo De wijkagent zit in zwaar weer. Hij zou de ogen en oren in zijn buurt moeten zijn, maar zijn tijd wordt steeds meer opge slokt door andere taken. Peter Winterman Den Haag Floris Loman, wijkagent 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8