Weinig vrije tijd om te genieten 4 Test leesbrillen Voor oen paar euro heb je al een leesbril. Maar kan een bril voor weinig wel goed zijn? We testen vijf budgetbrillen. Mijn geld en ik „Geld verdienen kan alleen als je hard werkt. Ik ervaar geld als een vorm van waardering voor inzet en kwaliteit. Na tien werkzame jaren in de uitzendbranche begon ik in 2008 voor mezelf. Als eigenaar van twee bedrijven, een autozaak en een be drijf voor werving van personeel, is mijn agenda goed gevuld. In de loop van de jaren zijn mijn inkomsten ge stegen, maar ik vergeet nooit de tijd dat ik niet veel verdiende." Als ondernemer loop je risico's, dus ontkom ik niet aan sparen „Een schuld is zo gemaakt en opkrab belen is een lang proces. Lang gele den was ik binnen een relatie te goed van vertrouwen. Dat resulteerde in flinke verliezen en zelfs schulden, oplopend tot 25.000 euro. Door veel te werken kon ik die wegpoetsen." „Ja, mijn vrije tijdsbestedingen heb ben doorgaans met auto's te maken. Samen met mijn man nam ik deel aan verschillende rally's met voor oorlogse wagens. Daar hebben we jaarlijks zo'n 7.500 euro voor over. De kosten zitten met name in verblijf, logistiek en voor een deel onderhoud en reparatie van de auto's." „Ik zal mijn euro's deels sparen en deels uitgeven. Ik ontkom niet aan sparen, want als zelfstandig onderne mer loop je risico's. Mocht de zaak niet floreren dan mis je de vangnet ten die werknemers wel hebben." „Ik denk dat het meevalt. Volgens mij ontstaat deze aanname omdat vrou wen minder fulltime beschikbaar zijn, maar worden ze zakelijk gelijk behandeld aan mannen." „Een prachtige haaigrijze Fiat Dino 2400 Coupé uit 1972, tot enkele jaren geleden nog in bezit van de eerste Italiaanse eigenaar. Vanwege zake lijke overwegingen wil ik de kosten van deze auto niet prijsgeven." „Ik ben nu op zoek naar een tweede hands horloge, daar heb ik 3.000 euro voor gespaard. Bij klassieke stukken vind ik het leuk om een gebruikt stuk te hebben. Zo draag ik af en toe twee dehands zilveren armbanden." „Een caravan van het merk Construc- tam. De aankoop, van ongeveer 750 euro, kwam voort uit pure frustratie. Ik kocht een prachtige gepimpte ca ravan, maar de verkoper trok zich op het laatste moment terug. Als reactie daarop kocht ik de eerste de beste Constructam Caravan die ik kon vin den, maar die moest nog wel aange pakt worden. Aan die klus ben ik nog niet toegekomen." „De rendabelheid van de zaken. Als ondernemer ben je zo kwetsbaar. Ge lukkig stijgt de populariteit van old timers, gezien het groeiend aantal beurzen en de vele internationale klanten die we begroeten. Anderzijds denk ik: mocht het fout lopen zoek ik een vaste baan en houd ik meer tijd over voor andere leuke dingen. Daar kan ik soms erg naar verlangen. Ik leef nu financieel gemakkelijk, maar heb weinig vrije tijd om te genieten." e grijze haren zijn vaak het eerst. Daarna volgen de kraai- enpootjes. En zo dra de krant nog enkel met de neus tegen het papier ontcijferd kan worden, is voorgoed duidelijk dat de eeuwige jeugd een illusie is. „Gemiddeld zijn mensen 43 jaar als ze langskomen voor hun eerste lees bril", zegt opticien Riens Gort. „Naarmate je ouder wordt, wordt de ooglens gewoon stugger. Dat is een natuurlijk proces." Alleen dat woord 'leesbril' is eigen lijk zo vertekenend als een slecht ge slepen glas. „Je hebt 'm voor veel meer nodig dan alleen lezen", erkent Hans van der List, eveneens een er varen opticien en in zijn Bredase op tiek vandaag de gastheer voor deze test. „Dichtbij-kijk-bril zou een beter woord zijn. Maar ja, dat klinkt niet lekker." Knarsen En die prijs dan? Waar een leesbril bij de kwaliteitsopticien gemakkelijk over de toonbank gaat voor 150 euro, koop je elders kant-en-klaarvarian- ten die nauwelijks een handvol kleingeld kosten. Eerlijk is eerlijk, het is een uit komst voor de non-professionele briltesters in het panel. Gedrieën ver sleten ze al genoeg leesbrillen om een flink verzorgingstehuis van scherp zicht te voorzien. Wat wil je ook: die dingen hebben de eigenaar dige eigenschap om nog gemakkelij- woensdag 8 juni 2016 PZ Elke week komt een streekgenoot aan het woord over financiële kwesties. Vandaag Minouche den Doelder (43) uit Kloosterzande. Ze nam het autobedrijf van haar ou ders over en maakte daar een ver kooppunt voor oldtimers van. Hans Puik Hoe belangrijk is geld in uw leven? —Minouche den Dolder Wat is uw belangrijkste financiële les? Heeft u geld over voor hobby's? Bent u voorstander van geld uitgeven of sparen? Wat vindt u ervan dat vrouwen structureel minder verdienen dan mannen? Wat was uw grootste financiële uitspatting? Koopt u tweedehands spullen? Wat was uw grootste miskoop? Wat is uw grootste zorg op financieel gebied? Inte resse genoeg voor old timers, maar als onderne mer blijf je kwets baar, vindt Minouche den Dolder. FOTO PETER NICOLAI Matthijs Meeuwsen Krak zegt het pootje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48