1 3 Grote schrik en grote blijdschap richten schade aan 399 549 549 749 Een gebroken hart bestaat écht. Cardioloog Ivo van der Bilt van het HagaZiekenhuis promoveerde onlangs op het fenomeen. Daar lig je dan met je liefdesverdriet. Op de hartbewaking. Het gebeurt echt. Het hart kan stuk gaan door groot verdriet of grote schrik. Hartdokter Ivo van der Bilt deed to jaar on derzoek naar dit gebroken-hart-syndroom. Nee, het orgaan breekt niet letterlijk in tweeën. Maar een overdosis adrenaline, door grote stress, kan wel een ontsteking veroor zaken in het hart. Het pompt het bloed dan nog maar heel zwakjes rond. En daar kun je je knap beroerd door voelen. Doodop. Van der Bilt (40) toont een bewegende illustratie. Van een gezond hart naast een 'gebroken' hart. Het eerste knijpt volle dig samen op elke hartslag. Het tweede knijpt alleen aan de voor samen. De 'punt' hart doet niet. Of nauwelijks. De Haagse cardioloog raakte geïntrigeerd door het fenomeen vanwege een patiënte, die haar man had moeten reanimeren. Hij overleefde het niet. Als klap op de vuurpijl werd ze zelf getrof fen door een hartinfarct. Al thans, zo leek het. Van der Bilt laat een hartecho zien van het kloppende orgaan, dat alleen aan de voorkant samen trekt. De rest doet niet mee. Zo ziet een hartaanval eruit. De kransslagader is verstopt, het hart krijgt geen zuur stof meer en stopt. Maar het was geen hartaanval. Haar hart kon de stress niet aan. „We hebben het nog niet aan kunnen tonen, maar we gaan ervan uit dat de ont steking ontstaat door de adrenaline. Het hart raakt overprikkeld door de enorme stoot adrenaline, kun je zeggen." Inktvissen Wat vaststaat na het onderzoek: het fenomeen bestaat. Het is al vaker beschreven in de literatuur. Voor het eerst in Japan in 1990. Daar werd de aandoening tako- tsubo genoemd, naar een Ja panse keramieken pot, be doeld om inktvissen te van gen, die dezelfde vorm heeft als een hart dat niet volledig samentrekt. In 2005 ver scheen er een case study naar 15 patiënten waarna het syndroom bekender werd. Van der Bilt is naar eigen zeggen niet de eerste die het nomeen heeft beschreven, wel heeft hij het als eerste goed onderzocht in één pa tiëntengroep. Hij onderzocht ruim 300 patiënten in zes verschil lende ziekenhuizen. Daarbij heeft de medisch specialist zich gericht op patiënten met een hersenvliesbloe ding, die er door de stress een 'gebro ken hart' bij kregen. Dat heeft een praktische reden. „Toen ik aan dit onderzoek begon, dacht ik: waar haal ik nu de patiën ten vandaan? Toen ver telde een collega, een neuroloog, dat hij het heel vaak zag in zijn praktijk. Een kwart van de patiënten met een hersenvliesbloeding lijdt eraan." Poëzie Een gebroken hart, een hartverzakking of hartverlamming is niet alleen poëzie, zegt Van der Bilt. „Stress slaat echt op het hart. De emoties ver oorzaken zelfs een ontste king. Zelf kan ik ook wat voelen daar, bij spanning. Ik wilde we ten: wat is het, hoe komt het?" De boosdoener blijkt dus de adre naline die vrijkomt in stress-situaties: bij een relatiebreuk, het verlies van een dierbare of na grote schrik, zoals na een auto-ongeluk. Maar de arts constateerde het ooit ook bij de winnaar van een loterij. „Als je heel blij wordt, kan het net zo goed gebeuren. Dat wordt het happy heart syn drome (blije-hart-syndroom, red.) ge noemd. Dat is net beschreven." De hartdokter krijgt ongeveer maandelijks een patiënt op consult met het syn droom. De uitdaging is om het te her kennen. „Vaak haal Stress slaat op het hart. Emoties veroorzaken zelfs een ontsteking. je dat uit het verhaal. Zoals van de vrouw die op Valentijnsdag haar man dood in bed vond. Bij een hartinfarct ga je de aders on derzoeken op verstoppingen en geef je bloedverdunners. Als het om een gebro ken hart gaat, hoeft dat niet. Dat gaat bin nen twee weken vanzelf over zonder dat je er iets aan overhoudt." Nu Van der Bilt het bestaan van de aandoening heeft vastgesteld, hoopt hij dat een andere onder zoeker het als promotieonder zoek verder oppakt. „We zou den het hart kunnen helen met ontstekingsrem mers. Maar dat mag niet zomaar. Dan moeten we eerst met bewijs ko men dat dat werkt." Vliegreizen Liever individueel op reis? woensdag 8 juni 2016 Maja Landeweer Den Haag Italië Rome Totaal Kom alles over Rome te weten met de uitgebreide stadsbezoeken. Inclusief entree Vaticaanse musea. Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/38425 I Highlights van Sicilië i Eilandverkenning naar de mooiste dorpen, opgravingen en langs de prachtige kust. Incl. 2 diners, verlenging mogelijk. Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35610 Venetië, Florence Cinque Terre Ontdek de klassieke steden en schilderachtige dorpen van Noord-ltalië en Toscane. Verlenging aan het Gardameer mogelijk. Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38306 Zuid-ltalië, Calabrië Apulië i Ontdek het authentieke zuiden met o.a. Sorrento, Pompeï, Alberobello en Lecce. 7 x diner, verlenging mogelijk. Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/38789 5 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. Laatste dag met 50 korting p.p. 5 dagen al v.a "veringskosten en CalamiteitenFonds Kijk dan op Kras.nl/individueel .T-r"T- m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3