Dolfinarium in zee met Flipper-trainer Illegale handel in sigaretten in Nederland gehalveerd 12 NI Vluchtelingen plan Frans Timmermans door links Europa onderuitgehaald Voorstel om landen in Afrika en Midden-Oosten financieel te steunen als ze hun migranten bij zich houden. Links in Europa heeft gisteren brandhout gemaakt van de plan nen om landen in Afrika en het Midden-Oosten financieel te steu nen als ze hun migranten bij zich houden. Brussel, is het oordeel het, moet zich schamen over deze 'kopie van zijn Turkijedeal'. „Terwijl 100.000 vluchtelingen klem zitten tussen het oorlogsge weld in Syrië en Turkije waar ze geen asiel krijgen, vindt u dit een model dat ook nog wel in andere landen kan worden toegepast", brieste de Belgische oud-premier en liberaal fractieleider Guy Ver- hofstadt. „Dit onderstreept nog eens het morele failliet van Europa. Heel te leurstellend dat nu ook Brussel zich daarbij aansluit", aldus Groen-fractieleider Philippe Lam berts. Zijn asielspecialiste Judith Sargentini vindt dat Brussel wijkt 'voor onze gillende populisten thuis'. Frans Timmermans, vice-Com- missievoorzitter en bedenker van het plan, hoorde het gisteren alle maal hoofdschuddend en met groeiende irritatie aan. Samen met buitenlandchef Federica Mo- gherini wil hij miljarden vrijma ken - deels uit Brussel, deels uit de lidstaten - om eerst Jordanië en Libanon, daarna Libië en Egyp te en vervolgens nog een reeks lan den zuidelijker in Afrika finan cieel te steunen in ruil voor hun bijdrage aan de oplossing van het migrantenprobleem. Timmer mans zelf legde de link met de Turkijedeal door te wijzen op het grote aantal verdrinkingsgevallen in de Middellandse Zee, terwijl op de eerder zo drukke route over de Egeïsche Zee (van Turkije naar Griekenland) sinds kort nauwe lijks nog mensen omkomen. De twee grote parlementsfrac- ties, de christen- en sociaaldemo craten, zijn positiever. Wel maken beide zich zorgen over het geld. Timmermans wil naar 8 miljard in de komende vijfjaar, maar vol gens EVP-fractieleider Weber ko men de lidstaten hun financiële beloften maar mondjesmaat na. Ook onder lidstaten bestaan gro te reserves. Italië, dat onder Berlus coni al ervaring opdeed met een soortgelijke deal met toenmalig Li bisch dictator Khadaffi, is fel voor. Andere landen vrezen dat Europa zich net zo afhankelijk maakt van Afrika als eerder van Turkije. Een argument pro-samenwerking is volgens EVP-fractieleider Weber dat de Afrikaanse bevolking tegen 2050 zal zijn verdubbeld. Timmermans riep aan het eind van het debat op een scherp onder scheid te blijven maken tussen wie oorlogsgeweld ontvlucht en wie in Europa vooral economi sche kansen ziet, en hield het kort: „Ik heb vandaag niemand ge hoord met een beter idee." Gerald Meijer Niels van Elk. Gisteren kreeg hij Harderwijk een rondleiding in het Dolfina rium, ook achter de schermen. Het Dolfinarium in Harderwijk Dat was niet nodig geweest, zei gaat wellicht in zee met die- O'Barry daarna. Hij wist wat renactivist Ric O'Barry (fo- T, hij ging zien en werd daar- to), de man die in de ja- I in bevestigd: zeezoogdie ren zestig 'Flipper' P ren als dolfijnen horen groot maakte en daar In de oceaan. O'Barry sinds twintig jaar spijt jP» komt met voorstellen van heeft. O'Barry wil f m KV - om een proef te hou- van zeezoogdierenpar- den. Enkele Harderwijk ken als dat in Harderwijk se dolfijnen worden een af en voerde gisteren met paar jaar in een reservaat op- sympathisanten actie voor de genomen, waarna wordt bekeken poorten van het park. De Ameri- welke dieren het gelukkigst zijn. kaan ging maandagavond op tv in Het Dolfinarium wacht het voor debat met Dolfinarium-dierenarts stel met belangstelling af. De daling van illegale sigaretten oogt ronduit spectaculair: waar Nederlanders in 2013 ruim 1,3 mil jard illegale sigaretten wegrook ten, waren dat er afgelopen jaar slechts 620 miljoen. Alleen al tus sen 2014 en 2015 daalde het aan tal smokkelsigaretten met 26 pro cent. Volgens de tabakslobby komt de daling doordat de doua ne steeds meer illegale peuken onderschept. „Wat verder helpt is dat er sinds 2013 geen grote ac cijnsverhoging is geweest", zegt Willem Jan Roelofs van de Stich ting Sigarettenindustrie. Andere oorzaak is dat sigarettenprijzen momenteel weinig verschillen met die in België en Duitsland. De scherpe daling ten spijt loopt minister Dijsselbloem (Financi ën) over 2015 nog steeds 145 mil joen euro aan accijnzen en btw mis door de smokkel. In de hele EU gaat het zelfs om 11 miljard eu ro, want buiten Nederland blijft de illegale tabakshandel een gro ter probleem. In Europa daalde het aantal illegale sigaretten slechts van 10,4 naar 9,8 procent. Antirookorganisaties staan kri tisch tegenover de uitkomsten. „Dit onderzoek is verricht in op dracht van tabaksproducenten zelf', vertelt Luk Joossens, tabaks expert van de Belgische Stichting tegen Kanker. woensdag 8 juni 2016 Een grote groep vluchtelingen die is gered door het Spaanse fregat 'Rei .na Sofia', foto epa 'Europa moreel failliet' Frans Boogaard Straatsburg Nederlanders roken steeds min der illegale sigaretten. In drie jaar tijd halveerde het aantal smokkelpeuken naar 620 mil joen, blijkt uit nieuw onderzoek door KPMG. David Bremmer Den Haag UB Waar Nederlanders in 20131,3 miljard ille gale sigaretten weg rookten, waren dat er afgelopen jaar slechts 620 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12