'Geef brede school Steen mediatheek' Vrije School Zeeland voert komend jaar leerlingenstop in ■VLAANDEREN 7 Oud-voorzitter cliëntenraad ZorgSaam gooit steen in vijver Frans Westerbeek, oud-voorzitter cliëntenraad Zorg Saam, houdt zijn hart vast bij fusie met ADRZ. Zeeuws-Vlamin- gen moeten zich over toekomst zorg kunnen uit spreken Het zit Frans Wes terbeek uit Clinge hoog. Hij is als voorzitter van de cliëntenraad van de brede zorgin stelling ZorgSaam jarenlang be trokken geweest bij het reilen en zeilen van zorg in Zeeuws- Vlaanderen. Hij vreest dat die zal worden uitgehold, als een fusie tussen ZorgSaam, het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Midden-Zeeland en het Eramus Medisch Centrum in Rotterdam werkelijkheid wordt. Westerbeek kan sinds enige tijd vrijuit spreken. Hij is 1 april dit jaar gestopt als voorzitter van de cliëntenraad van ZorgSaam. De re den was dat hij zich niet kon vere nigen met de samenstelling van de Raad van Toezicht van Zorg Saam. De huidige drie leden, alle maal aangetreden nadat Zorg Saam in 2014 in grote financiële problemen was gekomen, komen allemaal van buiten Zeeuws- Vlaanderen. „Dat is niet goed", stelt Westerbeek. „Een aantal le den van de Raad van Toezicht moet uit Zeeuws-Vlaanderen ko men, mensen die de streek ken nen, mensen waarin zowel de cliënten- als ondernemingsraad zich kan herkennen." Met een rechtszaak wilde Wes terbeek dit desnoods afdwingen, maar hij zag ervanaf'om Zorg Saam geen schade toe te brengen' en stapte vervolgens zelf uit de cliëntenraad. „Maar het laat me niet los, zeker niet als ik lees dat het voornemen bestaat met het ADRZ en het Erasmus MC te fuse ren." Hij twijfelt niet aan de op rechte bedoelingen van de Raad van Bestuur van ZorgSaam, dat vooral de ziekenhuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen gebaat zou zijn bij zo'n fusie. Het is echter Westerbeeks over tuiging dat je zonder fusie de (ba- sis)ziekenhuiszorg in Zeeuws- Vlaanderen beter overeind kunt houden. „Met ziektekostenverzeke raar CZ moeten daarover afspra ken te maken zijn. Het minimum aantal behandelingen dat een spe cialist per jaar moet doen, is niet in beton gegoten. Zeeuws-Vlaan deren is bovendien van oudsher voor specialistische zorg meer ge richt op Vlaanderen, op met name het Universitair Ziekenhuis in Gent. Laatst is die samenwerking nog groots gevierd." Veel belangrijker vindt Wester beek nog dat ZorgSaam blijft be staan als brede zorginstelling, met ook thuis-, ouderen- en verpleeg huis. „Ik heb lang in de regio Rot terdam gewerkt in de zorg en we keken daar met enige jaloezie naar Zeeuws-Vlaanderen, hoe al die verschillende vormen van zorg op elkaar aansluiten. Ketenzorg heet dat in jargon. Dat mensen die uit het ziekenhuis komen, direct we- ten waar ze vervolgzorg kunnen krijgen. Dat maakt ZorgSaam bij zonder. Door in een veel grotere ziekenhuisorganisatie op te gaan, zal dat verwateren." Westerbeek realiseert zich een flinke steen in de vijver te gooien. Van officiële zijde - bijvoorbeeld de Zeeuws-Vlaamse gemeenten - is het tot nu toe stil gebleven over het fusievoornemen. Westerbeek: „Ik hoop dat stilzwijgen te door breken. Zeeuws-Vlamingen moe ten de kans krijgen zich erover uit te spreken. Ze mogen wel meepra ten in zoiets als Goed Leven, maar wat voor nut heeft dat, als er zon der goed overleg wordt ingezet op een grote fusie." In de nieuwe brede school in Sint Jansteen moet een media theek komen. Dat vinden de frac ties van de PvdA en CDA. De par tijen verwachten dat donderdag tijdens de raadsvergadering in Hulst veel fracties dat plan on dersteunen. Nu hebben alleen Kloosterzan- de en Vogelwaarde een media theek. Die plannen zijn er ook voor Clinge en Sint Jansteen, maar vanwege bezuinigingen zijn die nog niet gerealiseerd, al dus een woordvoerster van de ge meente Hulst. Daarom willen PvdA en CDA een mediatheek in Sint Jansteen terug op de agen da. Het voorziet in een behoefte en in de regio Sint Jansteen-Hei kant bestaat een dergelijke voor ziening niet. Bovendien is er in de hele gemeente nog maar één echte bibliotheek, in Den Dullae- rt in Hulst. Beide partijen hopen dat het college van B en W in gesprek gaat met Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen en onderwijsgroep Perspecto over een mediatheek in de nieuw te bouwen brede school. Die moet komen aan de Badhuisweg. De Vrije School Zeeland (VSZ) in Middelburg barst uit de voegen. Ter wijl veel Zeeuwse basisscholen kampen met dalende leerlingaantal len, krijgt de enige vrije basisschool van de provincie de laatste tijd zo veel nieuwe aanmeldingen dat een leerlingenstop is ingevoerd voor ko mend schooljaar. „We moeten we kelijks ouders teleurstellen", zegt di rectrice Elisabeth Steinmeijer. De VSZ groeit al jaren: vijfjaar geleden telde de school nog 160 leerlingen, nu zijn dat er 240. Sinds 1 oktober verwelkomde de school 25 nieuwe kinderen. „Nu zitten we vol", zegt Steinmeijer. „Alleen in de huidige groep 3 kunnen er nog enkele leer lingen bij. En kinderen die nu twee Alleen in de huidige groep 3 kunnen er nog enkele leerlingen bij jaar zijn, kunnen zich ook aanmel den. We willen geen klassen waar meerdere leerjaren bij elkaar zitten. En in het huidige gebouw passen niet meer kinderen." De leerlingen van de VSZ wonen voornamelijk op Walcheren en de Bevelanden, maar ook in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik heb meegemaakt dat gezinnen uit Rot terdam hun kinderen wilden aan melden op onze school. Omdat we geen plek hebben, wilden ze niet meer verhuizen." Het vrijeschoolonderwijs zit lan delijk ook al in de lift. Steinmeijer: „Maar onze school groeit harder dan de landelijke trend." Vrije scho len bieden onderwijs dat gebaseerd is op de uitgangspunten van antro- posoof Rudolf Steiner. Nucleus Zorg dinsdag 7 juni 2016 'Fusie helpt zorg niet vooruit' Frans Westerbeek bij ziekenhuis De Honte in Terneuzen. foto peter nicolai Harmen van der Werf Frans Westerbeek Bob Maes Sint Jansteen Cornelleke Blok Middelburg —directrice Steinmeijer Zeeuws landeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73