Nieuw systeem donoren nodig Stichting zet zich in voor kerk Koewacht ^r-ii Postume eer voor hulp Joodse familie 2 ZEELAND Romeins Hulp voor minima Nauwelijks geld en toch op vakantie. Dankzij speciale regelingen kunnen veel mensen met een zeer laag inkomen toch een weekje naar een recreatiepark. Commentaar Deze week vergadert de Tweede Kamer over een nieuw donor systeem. Dat is nodig omdat te weinig mensen zich uit eigen beweging als orgaandonor laten registreren. Als het erop aan komt kan zo'n verklaring het verschil maken. Dus zijn er nu sugges ties voor een omgekeerde registratie: als je niks doet, mag de over heid ervan uitgaan dat je geen bezwaar hebt tegen het gebruik van je organen. Wie zwijgt stemt toe. Per jaar zouden zo 150 extra levens worden gered. Een ruime meerderheid van de bevolking schijnt voor deze aanpak te voelen. Dat is wel een beetje vreemd. Al die mensen zijn zich kennelijk bewust van het probleem. Waarom ne men ze dan niet de moeite om zich als donor te laten registreren? Kennelijk is de drempel toch hoog. Het is lastig nuchter na te denken over het dode lichaam. Als po tentiële donor projecteer je jezelf liever niet in die situatie. En nabe staanden hebben de neiging het stoffelijk overschot te vereenzelvi gen met de overledene. Vaak speelt dat een belangrijke rol in het be gin van de rouw. In die sfeer past eigenlijk geen koele klinische kijk op de medische mogelijkheden en geen snijwerk. Toch is dat nodig om andere mensen te redden. Nog niet zo lang geleden stond in deze krant het verhaal van een Terneuzenaar die uit pure naastenliefde een nier afstond aan een on bekende. Dat is schitterend. Maar het mooie van orgaandonatie is juist dat niemand tijdens zijn leven iets van zichzelf hoeft weg te ge ven en desondanks voor een ander het verschil kan maken tussen le ven of dood. Het is een daad van medemenselijkheid die niets kost en waarvan je onmogelijk spijt kunt krijgen. Het kan geen kwaad als de overheid je daarbij een zetje geeft met de omgekeerde registratie. Het is lastig nuchter na te denken over het medische gebruik van het dode lichaam Voortvarend blijft de Stichting Kerkbelang Koewacht zich inzet ten voor het onderhoud van de rooms-katholieke kerk in het vlas sersdorp. In 2022, als de kerk een eeuw bestaat, moet die weer hele maal tiptop in orde zijn. „We hebben jaarlijks 40.000 eu ro nodig", schat bestuurslid George van der Sijpt. „Binnenkort beginnen we ook met een speciale actie voor de restauratie van de kerktoren. Die is belangrijk voor het aanzicht van het hele dorp Koewacht." De komende tijd staan drie bij zondere actviteiten op het pro gramma. De Vlaamse actrice Patri cia Goemaere komt maandag 20 juni naar de kerk om een mono loog op te voeren, getiteld Sporen. De Orde van den Prince uit Hulst is mede-organisator. Het optreden begint om 18.00 uur en de en treeprijs is acht euro. De kerk is donderdag 11 augustus stopplaats voor Route 55+, de populaire fiets tocht voor 55-plussers, en zaterdag 13 augustus is weer een dorpsbar becue op het Kerkplein. De kerk in Koewacht kon na ac ties openblijven, andere kerken in het Land van Hulst gingen dicht. Dat is te merken aan het aantal be zoekers, aldus Van der Sijpt. Dat is gestegen tot zo'n honderd elke zondagmis. Ook zijn er elke maand op de zaterdag voor de eer ste zondag diensten in het Pools, waar gemiddeld veertig Polen bij aanwezig zijn. Van der Sijpt: „Afge lopen zaterdag is er nog een kind je gedoopt." Voor de kerk is een stichting op gericht om er ook mensen bij te betrekken die de kerk als gebouw een warm hart toedragen. Almanak De regisseur van dat Zierikzee- se theatergezelschap staat be kend als controlfreak. Alles op het podium moet passen bij het stuk. Tijdens een opvoering van Julius Caesar maakte hij een acteur op venijnige wijze duidelijk dat die zijn horloge nog droeg. Beschaamd deed de man het af. Maar in de kleedka mer blies de betrapte acteur te genover zijn collega's stoom af: „Waar maakt die vent zich druk om? Het zijn toch Romein se cijfers. Maar dat ziet ie dan weer niet, hè." Jubileumshow circus Reinardi Beeld Vliegende Hollander terug Demonstratie beveiliging ZORGSAAM ZORGEN OVER FUSIE Het zijn spannende dagen voor Marjolijn van Witsen en haar vijf kinderen. Gaan ze wel of gaan ze niet? Vorig jaar mochten ze mee: een weekje vakantie park, via de Stichting Vakanties Minima Walcheren. Tachtig euro per week heeft Marjolijn te besreden - met vijf kinderen. Sinds december 2015 is de Vlissingse onder bescher mingsbewind om uit de schul den te komen. „Ik was vijftien jaar lang zzp'er in de kinderop vang en kwam in de financiële problemen door wanbetalers. Om erger te voorkomen, heb ik om hulp gevraagd", verklaart Marjolein. Binnenkort wordt het vakantiegeld gestort: zo'n 570 eu- De laatste keer was een dagje uit met spaarkaarten van Albert Heijn. ro. Een groot deel daarvan gaat naar schuldeisers. Wat de be windvoerder doorschuift naar Marjolijn, zal opgaan aan hoog nodige reparaties in huis. Blijft over voor een uitstapje: niks, waarschijnlijk. „Mijn dochter van 8 is nog nooit echt op vakantie geweest, omdat ik juist in de schoolvakan ties doorwerkte om kinderen van anderen op te vangen", ver klaart Marjolijn, die zoekt naar werk in de kinderopvang. „In plaats daarvan gingen we dan een dagje uit in de weekeinden. Maar dat kost, met zoveel kinde ren, heel veel. De laatste keer met alle kinderen was een dagje Efteling met spaarkaarten van Al- bert Heijn. Kostte een kaartje geen 36 maar 26 euro. En dan na tuurlijk zelf eten en drinken mee." Vorig jaar hoorde Marjolijn van een vriendin van de vakan ties voor minima. „Ik heb me di rect ingeschreven en een aanbe taling van 50 euro gedaan. In to taal was het 350 euro. Veel geld voor mij, maar de vakantie was geweldig. We werden met een bus opgehaald. Onderweg naar Résidence Klein Vink, een luxe vakantiepark van Roompot bij Arcen, aten we met zijn allen bij McDonalds. Elke dag kon je opge ven wat je wilde eten voor ont bijt en lunch. Het avondeten was gezamenlijk. Alles bij elkaar was her een onvergetelijke reis. De kinderen zochten elkaar allemaal op en het contact tussen de vol wassenen onderling was ook heel fijn. Je zit allemaal in her zelfde schuitje. Ik heb genoten." Goes Jan Herman Kluiver en Anna Eli sabeth Kluiver-Gerretsen uit Goes krijgen donderdag pos tuum een onderscheiding van het joodse herdenkingsinstituut Yad Vashem in Jeruzalem. De familie Kluiver bood in de Tweede Wereldoorlog onderdak aan mevrouw Jacobson-van Leeu wen en haar (latere) echtgenoot Paul Jacobson. Vanaf oktober 1943 hebben zij bij meer dan tien adressen ondergedoken ge zeten. Over het laatste onder duikadres, bij de familie Kluiver, heeft mevrouw Jacobson geschre ven in haar boek Herinneringen en terugblik. „Daar gingen we dan weer, sjouwend met onze koffers, nu richting Goes. In Colijnsplaat aangekomen, het was bijna donker geworden, zei Paul, we gaan naar dominee Klui ver." Na de bevrijding van Wal cheren hielden beide families contact. Tijdens een ceremonie in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam reikt de ambassadeur van Israël, Haim Divon, donderdag de onderschei dingen uit. Dat gebeurt in aanwe zigheid van verschillende be windslieden. dinsdag 7 juni 2016 cl Harmen van der Werf KOEWACHT Tip? redactie@pzc.nl HULST Jeugdcircus Reinardi uit Hulst viert komende zater dag het vijftigjarig bestaan met een jubileumvoorstel ling. De show begint om 14.00 uur en vindt plaats in Reynaertland aan de Kreek- zoom in Hulst. Na afloop is er een soort reünie. Oud-le den mogen dan ook nog zelf een circusact uitprobe ren. Reinardi is, na het ver dwijnen van Hogerop in Goes, nog het enige jeugd circus in Zeeland. TERNEUZEN In de Terneuzense Heren gracht zijn de voorbereidin gen in volle gang om het beeld van het schip De Vlie gende Hollander terug te plaatsen. De fundering voor het werk wordt verhoogd. De exacte datum waarop het beeldmerk van Terneu- zen terugkomt, is nog niet bekend. Al in november is het weggehaald voor een opknapbeurt. Die liep vertra ging op, omdat de eerste aannemer failliet ging. HULST Hulster ondernemers die hun zaak beter willen beveili gen of Hulst met eigen beel den willen promoten, kun nen vanmiddag, dinsdag, vanaf 17.00 uur een nieuw systeem in de praktijk be wonderen. Dat gebeurt in zalencentrum De Bourgon diër aan de Tolweg 109 bij Hulst (Absdale). Eigenaar Edwin Verstraete geeft met installateur Othello Schelf hout van Schelfhout Elektro een demonstratie. TERNEUZEN Frans Westerbeek, oud voorzitter van de cliënten raad van ZorgSaam, mist Zeeuws-Vlaamse inbreng bij fusie met andere zorgin stellingen. Zie pagina 7. Eindelijk Ondine van der Vleuten Vlissingen Marjolein van Witsen, moeder van vijf kinderen Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71