u 5 De montere Coert van Ee (62) is er eigenlijk de man niet naar. Toch maakte hij onlangs dat ene morbide rekensommetje. Zonder zijn niertransplantatie in 2000, was hij nu al zo'n tien jaar gele den begraven geweest. En dan, merkt hij schertsend op, had hij toch mooi dat belang rijke debat in de Tweede Kamer van deze week gemist. Waarin het D66-initiatief wordt bespro ken om burgers donor te maken, tenzij ze aangeven dat niet te wil len. Een meerderheid in het parle ment lijkt hiervoor, maar alles valt of staat met de steun van de twijfelende CD A-fractie. Van Ee's CDA dus. Zijn partij mag dan aarzelen, zelf is de bur- Je weet pas hoe cruciaal het is, als je zo dichtbij het einde van je leven bent geweest gemeester van Zederik al lang om. „Als ik die nier niet had ge kregen, was ik er nu niet meer ge weest en was ik één van die 150 onnodige doden die elk jaar val len. Er moet iets veranderen, want campagnes, voorlichting: niets heeft geholpen om meer do noren te vinden." Hij kent het uit zijn omgeving, die houding van 'ja-dat-moet ik-eigenlijk-eens-regelen'. „En ik SPOORRAMPEN Eerdere treinongevallen in België: Water Rijn zakt vanaf vandaag Hulp bij wateroverlast Maatwerk helpt bij leukemie Vrouw aan hoofd van vliegbasis Rutte noemt aso niet langer tokkie JA, TENZIJ neem het de mensen niet eens kwalijk. Je weet pas hoe cruciaal het is, als je zo dichtbij het einde van je leven bent geweest." Gelukkig, zegt hij, kreeg hij die 'doorstart'. De breuklijn in z'n le ven ligt op 1 april 2000. De acht jaren ervoor waren een bezoe king geweest, met talloze keren naar het ziekenhuis voor nierdia lyse. „Dat vrat tijd en energie. Ik kon mijn baan bij Getronics des tijds behouden, maar was daar mee een uitzondering." De eerste jaren trok Van Ee driemaal per week voor urenlan ge dialysesessies naar de zieken huisafdeling. Later kon hij zich behelpen met 'zelfdialyse' thuis. „Dat legt een enorm beslag op je leven, al merk je dat pas later." Al sinds de jaren 80 laait de dis cussie nu en dan op. De overheid startte meerdere grote voorlich tingscampagnes, en hoewel de wachtlijsten ietsjes krompen de laatste jaren, wachten momen teel 970 patiënten op een orgaan. Het aantal donoren in Nederland dat na hun dood een of meer or ganen hebben gegeven, lag in 2015 op 265. Van Ee besefte ongeveer een jaar na de operatie hoeveel geluk hij had. „Ik weet nog dat ik op een ochtend wakker werd en me na al die jaren weer eens écht uitgerust en fit voelde. Toen besefte ik pas goed: ik heb een tweede le ven gekregen." Het sterkte hem de afgelo pen jaren om te ijveren voor het aanpassen van het donorsysteem. Dus doet hij ook een beroep op z'n CDA-collega's „Ik ken de religieuze bezwaren, maar we opereren toch al heel veel? En er is veel gepro beerd om donoren te wer ven, het werkt niet. Ik heb hiermee geworsteld en zeg nu: dit is nodig." dinsdag 7 juni 2016 'Ik heb een tweede leven gekregen' Zonder steun van het CDA in het parlement komt er geen nieuw systeem dat moet zor gen voor meer donororganen. Burgemeester Coert van Ee, ooit zelf nierpatiënt, roept zijn partijgenoten alvast op. „Er moet echt iets veranderen." Edwin van der Aa Tobias den Hartog Lexmond ongeluk 4 mei 2013: giframp na ontsporing goederentrein bij Wetteren (Gent). Een dode, 2.000 mensen geëva cueerd. 15 september 2010: botsing bij Arlon, 23 lichtge wonden. 15 februari 2010: botsing bij Halle/Buizingen net onder Brussel. Negentien doden en 162 gewonden, van wie elf zwaar. 19 november 2009: trein ontspoort in station van Mons. Een dode, een zwaar gewonde. 3 juli 2008: botsing op bijna dezelfde plek als zon dag-avond, veertig gewon den, twee ernstig. 27 maart 2001: frontale bot sing bij Pécrot (Waals Bra bant). Acht doden, twaalf ge wonden. 5 oktober 1991: ongeluk met toeristische trein bij Luik. Ze ven doden, dertig gewon den. 13 juli 1982: trein bij Aalter mist stopsignaal en botst op bus. Vijf doden, dertig ge wonden. 27 juni 1976: trein op traject tussen Amsterdam, Brussel en Parijs ontspoort door wis selprobleem. Elf doden, 38 gewonden. 15 augustus 1974: trein ont spoort op traject tussen Charleroi, Brussel en Ant werpen. Achttien doden, 48 gewonden. 25 maart 1969: frontale bot sing bij La Louvière. Negen doden, diverse gewonden. 11 oktober 1967: treinramp bij Luik, elf doden en diverse gewonden. DEN HAAG De waterstand van de Rijn is weer stabiel en zal vanaf vandaag langzaam dalen. Dat meldt Rijkswater staat. Het water stond uitzonderlijk hoog voor de tijd van het jaar. Dat kwam door hevige regenval in Duitsland. Rijkswa terstaat verwacht dat komend weekend de ondergelopen uiter waarden weer droog vallen. PARIJS De Franse premier Manuel Valls (foto) heeft gisteren een speciaal fonds be loofd voor de slachtof fers van de overstro mingen van de afgelo pen dagen in Frank rijk. Die eisten vier mensenlevens. BILTHOVEN Kinderen met leuke mie hebben meer kans op genezing als hun chemotherapie di rect wordt aangepast aan de reactie van de patiënt op de eerste kuren. Dat blijkt uit on derzoek van het Prin ses Maxima Centrum. Op basis van de reac tie op de eerste twee kuren, kan de twee jaar durende chemo therapie op maat wor den gemaakt. EINDHOVEN Voor het eerst krijgt een vliegbasis van de Koninklijke Luchtmacht een vrouw als commandant. Morgen wordt kolonel Elanor Boekholt- O'Sullivan baas van Vliegbasis Eind hoven, meldde het ministerie van Defensie gisteren. Ze neemt het commando over van kolonel Johan van Soest. Boekholt-O'Sullivan werkt sinds 1994 voor de lucht macht. Zij was strategisch adviseur van de Commandant Luchtstrijd krachten en gaf leiding aan Innova tiecentrum AIR. Op missie in Afgha nistan was ze belast met de weder opbouw van de luchtvaart. Vliegba sis Eindhoven is de Nederlandse ba sis voor luchttransport. Boeren gebruiken nog te veel antibiotica. Het streven om tus sen 2009 en 2015 het gebruik met 70 procent terug te dringen is niet gehaald, stelt de Stichting Diergeneesmiddelenautoriteit (SDa). Het gebruik is in vijf jaar met zo'n 58 procent gedaald. DEN HAAG Premier Mark Rutte zal de achter naam Tokkie niet meer gebrui ken als aanduiding voor aso's. Rutte schrijft dat aan de heer Lion Tokkie, die zich beklaagde nadat de premier de mensen die Sylvana Simons racistisch had den bejegend 'doorgeslagen tok- kies' had genoemd. „Het is ge woon niet leuk of prettig als je achternaam in een negatieve con text wordt gebruikt, ongeacht of je ermee wordt bedoeld", aldus Rutte. „Ik zal uw achternaam niet meer gebruiken als typering voor mensen die in mijn ogen geen po sitieve bijdrage aan de samenle ving leveren." In België werkt men al sinds 1986 volgens het principe dat iedere meer derjarige donor is, tenzij er 'verzet' is aangetekend. Het land kent nu bijna der tig orgaandonoren per mil joen inwoners, tegenover zo'n vijftien per miljoen in woners in ons land. Het Belgische aantal lijkt niet enorm veel hoger, dat komt vooral omdat lang niet iedereen geschikt is om te doneren. Spanje, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Zweden werken vol gens het 'Belgische' princi pe. Engeland, Turkije, Duitsland en Ierland wer ken zoals Nederland. 4 Coert van Ee FOTO JEROEN JUMELET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5