8 Met name de ouders moeten erkennen Ballonnetje via de lies naar de longvaten redt tegenwoordig levens In Polen droomde Kinga Ciszewska (36) al van een eigen winkel. Begin april opende ze met haar man Tommy een Poolse delicatessenzaak in Vlissingen. De Poolse zwangerschapsver lofregeling lijkt ideaal: elke vrouw heeft recht op een jaar verlof. Een andere werknemer valt voor haar in en daarna kan ze terug keren naar haar oude werkplek. Maar na drie maanden mag ze alsnog wor den ontslagen en zo is het ook mij vergaan, na de geboorte van mijn jongste. Ik raakte mijn leuke, verantwoor delijke baan bij een schoenwinkel keten kwijt. Mijn baas had zaken in heel Polen en ik verzorgde de inkoop. Ging ergens een nieuwe winkel open, dan huurde ik het personeel in en zette de logistiek en administratie op poten. Dat viel dus allemaal weg. Mijn man Tommy had werk dat matig verdiende. Vanwege de onze kere economische situatie in Polen zat onze droom, voor onszelf begin nen, er niet in. Om onze twee kinde ren een goede toekomst te bieden pakten we in 2011 onze biezen. We vertrokken naar Vlissingen, waar Tommy's broer al woonde en werkte. Aanvankelijk werkten we als schoonmaker in een vakantiepark, kort daarna werden we allebei aange nomen bij Hotel Arion. Wat waren we blij! Ik werd serveerster bij het ontbijtbuffet, Tommy ging aan de slag bij de technische dienst. Mede dankzij onze Nederlandse vrienden Liesbeth en Egbert en de mensen van Stichting Droom die ons gratis Ne derlandse les gaven, vonden we snel onze weg in de Nederlandse maat schappij." Sprong in het diepe „Afgelopen januari stopte ons ar beidscontract bij het hotel. We moes ten weer een nieuwe start maken. We hadden recht op een uitkering, maar toen er een geschikt winkel pand op ons pad kwam in het cen trum van Vlissingen, sprongen we in het diepe en openden we de winkel waar we al lang van droomden: On der Het Rieten Dak, een delicatessen zaak met uitsluitend Poolse produc ten, en dan vooral op het gebied van vlees en worst. Niet dat de Nederlandse winkels onvoldoende keus hebben, maar Po len houden niet zo van voorgesneden karbonaadjes, die schuiven liever een flink stuk vlees de oven in. En Poolse worst is heel anders gekruid dan Hol landse saucijsjes. Geloof me, als je onze worst geproefd hebt, dan wil je nooit meer iets anders! We hebben Als je onze worst proeft, wil je nooit meer anders onze winkel een Nederlandse naam gegeven, omdat we ook Nederlandse klanten willen verwelkomen. Voor zichtig aan weten zij ons te vinden." Voldoening „We hebben onze winkel een kleur rijk, landelijk interieur gegeven en Tommy heeft binnen een rieten dak gemaakt, zodat de klanten letterlijk onder een rieten dak boodschappen doen. Het runnen van onze eigen zaak geeft veel voldoening; onze klanten zijn blij en daar zijn we dol gelukkig mee. Een beetje eng is het wel, want de inkomsten zijn onzeker. Maar we zitten wél zelf achter het stuur. Dat is een machtig gevoel." CHRONISCHE STOLSELVORMING Haar prognose was slecht. De bouw van een gelijk vloers tuinhuis was al in volle gang, de vrouw kwam geen trap meer op. Eén be handeling in VU medisch centrum in Amsterdam en ze kon weer traplopen. Er is hoop voor mensen met hoge bloeddruk in de long slagader. De aandoening is bijvoorbeeld het gevolg van bloedpropjes in de longva ten. Aan zo'n longembolie overlijdt 15 procent van de slachtoffers binnen drie maanden. Soms wordt de bloeddruk gevaarlijk hoog en ontstaat chronische stol selvorming (CTEPH). „De meest effectieve én ge nezende behandeling is een zware operatie", zegt long arts Harm Jan Bogaard. „De borstkas wordt geopend en de dichtslibbende aderen handmatig schoongemaakt. Dat kan alleen met bloed- proppen in de grote takken van de longslagader. Zitten ze in de kleine vaten? Dan kunnen we met medicijnen enkel de pijnklachten bestrijden." Sinds kort biedt VUmc ook inoperabele patiënten meer toekomst. Via de lies wordt een katheter richting de longslagader geschoven. Op de plek van een afwijking trekt een opgeblazen bal lonnetje stolsels kapot en opent het vat. „We hebben ongeveer vier sessies nodig per patiënt. Inmiddels zijn zes patiënten met CTEPH behandeld, twee van hen hebben een normale bloed druk. Tien mensen zijn hal verwege hun behande ling."— Arnoud Kluiters dinsdag 7 juni 2016 In ons leven hebben we vooral behoefte aan de erkenning van onze ouders. Partner en buitenwereld komen pas op plaats 3 en 4. Erkenning krijgen is een basisbehoefte. Die aai over je bol stimuleert om er tegenaan te gaan. Vooral de waardering van onze ouders telt, gevolgd door broers en zussen, partner en de buitenwereld. IDe meest funda mentele erkenning komt van ouders, zegt familietherapeute Else-Marie van den Eer- enbeemt. Een kind 'be taalt' terug met een lach of een tekening. Krijgt het te weinig erkenning dan kan het permanent ervaren dat het tekort schiet. Dat uit zich in bij voorbeeld jaloers zijn. 2 Zijn je ouders er niet meer dan vult een broer of zus dat gat. Soms door hun eigen erkenning te geven, soms door nog eens aan te halen wat moeder zo aan jou waardeerde. 4Op de werkvloer wordt het belang van erkenning on derschat. Managers denken dat werknemers het liefst meer loon of een promotie willen, ter wijl personeel vooral meer belang hecht aan gezien worden. Bron: Psychologie Magazine Eindelijk aan het stuur van eigen zaak Paula Koster Kinga Ciszew ska ver koopt Poolse delicates sen, maar hoopt ook op Neder landse klanten. FOTO RUBEN OREEL Kinga Ciszewska Minder dan drie jaar. Dat is de gemiddelde levens verwachting van niet te opereren patiënten met hoge bloeddruk in de longslagader. Dankzij een nieuwe dotterbehande ling herstellen sommigen. A Stolsels in aders wor den geopereerd. 3 Partners scoren niet erg hoog. Dat komt omdat ze in wisselbaar zijn. Een vol gende part ner kan je na melijk net zo goed bevestigen. Kinga Ciszewska Was manager winkelketen Is nu eigenaar delicatessenzaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54