7 8 logische redenen om te hoveren zelf te verwonden dan buitenshuis. Meer dan een half miljoen kinderen belanden jaarlijks op de eerste hulp met sportletsel. Voor geen enkele ou der een reden om een kind niet meer te laten sporten. Maar de (irreële) angst van overbe- zorgde ouders valt niet te temperen met statistieken. De angst om los te laten. De schok als je bedenkt wat er zou kunnen gebeuren als je kind met dat fietsje de grote boze buitenwereld in trekt. Uit onderzoek van Jantje Be ton blijkt dat een op de vijf kinderen tussen de 6 en 12 jaar niet meer dan één keer per week buiten speelt. Sturen Helikopterouders zijn niet alleen overbezorgd over het welzijn van hun kind, ze proberen het natuur lijke leerproces van het kind ook te sturen en te versnellen, aldus Alissa Quart. En dat blijkt: tijdens een ouderavond in groep vijf werd een leerkracht door boze aanwezigen aangesproken op het feit dat de kinderen te weinig tijd kregen om een verslag te maken van hun bezoek aan de dierentuin. De ouders hadden daar zo vlak voor de vakantie geen tijd voor, zeiden ze. Voorzichtig legde de juf uit dat het de bedoeling was dat de klas dat verslag zelf maakte. Sinds mijn dochter in Engeland studeert, zijn wij twee zielige helikoptertjes die opspringen bij elk familie-appje Het jaar erna kwamen de ouders in opstand omdat het werkstuk met de hand moest worden geschreven. De docent had die regel ingevoerd nadat duidelijk was geworden dat een deel van de vaders en moeders de werk stukken hadden geschreven. Mogen zij zich dan niet bemoeien met het schoolwerk? Jawel. Zolang ze belangstelling tonen en hun zoon of dochter aansporen het zelf te doen. Uit recent onderzoek blijkt dat kin deren die structureel met hun huis werk worden geholpen minder zelf standig zijn en later minder verant woordelijkheid nemen. Uit verschillende onderzoeken wordt duidelijk dat de helikopterstijl van opvoeden een negatief effect heeft. Zoals een laag zelfbeeld en meer risicovol gedrag, waaronder bingedrinken in de tienerjaren. Vorig jaar onderzochten Amerikaanse psy chologen of die effecten misschien werden gecompenseerd door extra veel liefde en aandacht te geven. Dat bleek niet zo te zijn. Loslaten Wanneer houden de helikopter ouders op hun kinderen te volgen? Niet als ze het huis uit gaan. Ook dan blijven sommige volwassenen zich nog bemoeien met het leven van hun komt orde op zaken kinderen. Dat stellen als wie dan doen ze tegen- ook 'onjuist han- woordig meer dan delf. 25 jaar geleden, stelt hoogleraar gerontologie Karen Fingerman in een studie uit 2014. Onderzoek onder studenten laat zien dat degenen met helikopterou ders vaker depressief zijn en minder tevreden zijn met hun leven dan de studenten zonder extreem bemoei zuchtige vaders en moeders. Ze zijn angstiger, minder zelfverzekerd en minder bestand tegen stress. Het eerste jaar van huis vormt voor velen van hen een belangrijk omslagpunt in de relatie met thuis, maar uit dit onderzoek blijkt dat 10 procent van de ouders net zo controleert en advi seert als daarvoor. Meisjes hadden er twee keer zo vaak 'last' van, met name van de helikoptermoeders. Ik heb mezelf nooit zo gezien. De vader van mijn dochter en ik waren vriendelijke voetbalcoaches die langs de lijn aanmoedigden. Maar sinds ze in Engeland studeert, zijn wij twee zielige helikoptertjes die opspringen bij elk familie-appje. Plaatst ze een foto op Facebook dan reageren wij als eerste. Met de grootste moeite houd ik me op de achtergrond. Ik troost me met de gedachte dat loslaten beter is. WAAROM dinsdag 7 juni 2016 De havik vernoemd naar de gevechtshelikopter 'Black Hawk'. Deze ouder negeert fatsoen normen. Is bereid (ver baal) geweld te gebruiken. De witte ridder trekt ten strijde als zijn kind wordt be dreigd. Hij is bijvoor beeld in staat een school aan te klagen bij een slecht rap port. De bankier beschouwt zijn kind als een investering die je moet veiligstellen en De vijf types heli kopterouders uit 'Parenting with Love and Logic: Teaching Children Responsibi lity' van Foster Cline en Jim Fay. ILLUSTRATIE KIM WELLING 44 Manon Sikkel 1. Volgens jongeren- onderzoeker Paulien Kreutzer van One- Twentyone wil een ouder dat een kind het beter krijgt dan hijzelf. Gelukkig zijn is de heersende moraal van dit moment. 2. Heb je maar één of twee kinderen, dan moeten die het goed doen! 3. Internet speelt volgens Kreutzer een grote rol. Families kij ken naar successen van andere kinderen. Jong, jonger, jongst blinkt uit in talenten shows op tv. Waar door je als ouder en kind het gevoel kunt krijgen dat wie suc ces wil hebben, er vroeg bij moet zijn. 4. Tegenwoordig bedekt 'je mag er zijn zoals je bent' alles wat minder fraai is. Een kind dat op die manier niet heeft geleerd om te falen of verantwoordelijkheid te nemen, valt terug op de steun van vader of moeder. 5. Monsterlijke crimi nelen als Dutroux hebben de kijk van ouders veranderd. Zij laten hun kind geen seconde meer uit het oog. Ook gevaren uit de rest van de wereld komen dankzij de media dichterbij. 6. Technologisch is het mogelijk om ze 24 uur per dag te volgen en controleren. 7. De band tussen ouders en opgroei ende kinderen blijft hecht, omdat zij geen behoefte hebben zich af te zetten. Ouders zijn je vrienden die je emotioneel en finan cieel bijstaan. 8. Ouders ervaren volgens de Britse sociologe Mary Hughes 'economische angst' voor de baan- zekerheid van hun dochter- of zoonlief. Daarom stimuleren zij hen om maar op zo veel mogelijk terreinen uit te blin ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53