Is speltbrood nou echt zo gezond? 6 AY LIN KHO Helikopterouders Ze bestaan: ouders die hun kind het liefst overal willen volgen. Vooral helikoptermoeders bemoeien zich extreem met hun zoon of dochter. Dat doet eerder kwaad dan goed. Vraag het de deskundige Als je aan spelt denkt, dan denk je misschien aan gezond volkoren. Volkoren is gezond omdat de hele graankorrel in het brood zit. Er bestaan verschillende soorten speltbrood: wit, bruin en volkoren. Net als bij gewoon brood is vol koren gezonder dan bruin en bruin gezonder dan witbrood. Staat er dus 'volkoren' op dan is het goed. Spelt bevat meer eiwitten en gezonde vetten (maakt niet veel uit omdat er weinig vet in zit) maar veel minder vezels. Toch is spelt niet lichter verteerbaar dan tarwe. Spelt bevat wel degelijk glu ten maar de structuur is anders. De verhouding tussen de verschillende eiwitcomponenten is ook verschillend. Daardoor kun je denken dat spelt brood makkelijker verteerbaar is dan tarwebrood. Maar de verschillen zijn te klein om speltbrood als lichter verteerbaar te bestempelen in vergelijking met tarwe. Supermarktspeltbrood is meestal niet gezon der dan witbrood. Er is in Nederland helaas nog geen wet en- regelgeving die zegt dat er een be paald percentage spelt in speltbrood moet zitten. Vaak zie je bij super marktbrood dat er dan het goedkopere spelt- bloem of tarwebloem in verwerkt zit in plaats van uitsluitend spelt- meel. Dus of je nu vol koren of wit speltbrood koopt, het heet allebei speltbrood. Daarom is het verstandig te kijken bij de ingrediënten of het overgrote deel uit speltmeel en niet uit bloem bestaat. Helaas wordt nogal eens gesjoemeld om te verhullen dat producenten goedkopere bloem ge bruiken. Als je brood bij een bakker koopt komt dat de smaak ten goede De meerwaarde van volkoren speltbrood in ver gelijking met volkoren tarwebrood is weten schappelijk gezien niet te onderbouwen. Spelt heeft een heel andere smaak dan tarwe en dus kan het een smaakkwestie zijn. Als je brood bij een echte bakker koopt komt dat de smaak en kwaliteit ten goede. De prijs kan hoog zijn omdat spelt mo menteel populair is. Er is ook een andere reden: het heeft minder bemesting nodig en daardoor is het beter bestand tegen ziekten. De opbrengst per hec tare ligt veel lager dan bij tarwe en dit beïnvloedt de prijs ook. HET PANEL Alleen naar school fietsen was er voor Amber (n) niet bij. Veel te gevaarlijk vond haar moeder. Tot ze op een dag naar de middel bare school ging en haar moeder haar alleen naar de andere kant van de stad moest laten fietsen. Gek werd ze bij het idee dat haar kind door het verkeer moest. En terecht, want het meisje had nooit eerder alleen ge fietst en ineens moest ze de drukste wegen oversteken. Daarom plaatste haar moeder een chip in Ambers rug zak waardoor ze haar tocht op haar telefoon kon volgen. Laura (17) heeft niet zo'n moeder, maar wel zo'n school. Ze doet dit jaar eindexamen op een lyceum, waar ouders direct een e-mail ontvangen wanneer hun kind te laat is of spij belt. Zowel Laura als haar ouders worden er gek van, zeggen ze. Laura's moeder Titia: „Ik wil niet weten dat ze te laat is. Dat is haar verantwoor- Ik spijbelde vroeger ook. Ik moet er niet aan denken dat mijn ouders dat wisten delijkheid. Ik spijbelde vroeger ook en stond dan stiekem te roken of jon gens te zoenen. Ik moet er niet aan denken dat mijn ouders dat wisten." Niet alleen absenties worden ge deeld, ook alle cijfers. Met 'Magister' hebben ouders toegang tot de cijfer lijst. Het systeem is niet ingevoerd om de leerlingen dwars te zitten, het is bedoeld voor volwassenen die meer controle over hun kind willen. Laura: „Ik heb vrienden van wie de ouders elke dag hun cijfers controleren en die geen stap mogen zetten zonder dat hun ouders we ten waar ze zijn. Die doen dus alles stiekem. Het is schijnveiligheid. Als je dochter zegt: 'Ik ga naar iemand toe voor Netflix, dan zijn er ouders die den ken dat je tv kijkt terwijl je in werkelijkheid iets doet waar je een voorbehoeds middel voor nodig hebt, zeg maar." Hoe kwetsbaarder je kind, hoe meer gevaren je ziet. Ze kunnen ver dwalen, worden aangereden of door een kinderlokker worden aangespro ken. Toch moet elk kind leren met gevaren om te gaan. En elke leeftijd kent zijn gevaren: fietsen ze veilig naar school dan zijn er wel weer xtc- verkopers met vervuilde pillen. Mijn stappende kinderen (15 en 19) moeten bij thuiskomst een appje stu ren zodat ik, wanneer ik midden in de nacht wakker word, op mijn tele foon kan zien dat ze er zijn. Maar ik ken ook ouders die opblijven tot hun kroost thuis is, zelfs als dat vijf uur 's ochtends is. Mijn dochter heeft een vriendin (19) die erin heeft toege stemd dat haar ouders haar telefoon traceren. Terwijl zij 's nachts door de stad fietst, kunnen vader en moeder vanaf hun mobiel zien hoe ze van het concert langzaam naar huis fietst. Extreem bemoeien De Amerikaanse journaliste Alissa Quart schreef tien jaar geleden al een boek over ouders die zich extreem (blijven) bemoeien met het leven van hun zoon of dochter, hoe oud ook. Ze nemen belangrijke beslissin gen, lossen problemen voor hen op en mengen zich snel in conflicten die het kind heeft. Denk aan de overbe- zorgde zandbakmoeder die zichzelf in de strijd gooit zodra twee peuters met zand gooien of als vangnet onder het klimrek blijft staan. Natuurlijk is het doodeng, de ge- dachte dat je kleintje naar beneden kukelt, maar kinderen moeten juist leren omgaan met gevaar. In bomen klimmen, met messen spelen en vuurtjes kunnen stoken zonder dat hun ouders er met een blusdekentje naast staan. Kinderen hebben ruimte nodig om met gevaar om te leren gaan. De Noorse professor Ellen Beate spreekt zich fel uit tegen over- beschermende volwassenen. Volgens Beate heeft wie opgroeit ook angstige spanning nodig. Hebben we vroeger niet allemaal in bouwputten gespeeld, onze knieën tot bloedens toe opengehaald en tot na zonsondergang over straat ge zworven? Mijn stiefkinderen (7 en 9) mogen - zo lang ze samen zijn - al leen de straat op. Ze mogen met scherpe keukenmessen spelen en zelf een vuurtje stoken in de tuin. Dat hun vader en ik vanaf een afstandje toekijken hebben ze niet door, zo spannend is het allemaal. Een tikje bezorgde bekende wijst me erop dat mijn woonplaats vroeger minder druk was en er geen pedofie len rondliepen. Dat laatste is niet waar. Seksueel misbruik komt vaker voor door een semibekende dan door een engerd die uit de bosjes springt. Bekend is ook dat kinderen thuis meer gevaar lopen te vallen of zich- dinsdag 7 juni 2016 GO Voedingsdeskunige Ay Lin Kho beantwoordt lezersvragen. Ik zie veel speltproducten in de schappen en lees er ook veel over. Het zou glutenvrij zijn. Ik eet het sinds kort maar speltproducten zijn wel vaak duurder. Laatst las ik dat het helemaal niet gezonder is dan normaal brood. Kan ik het ge woon eten voor mijn gezondheid of kan ik net zo goed gewoon brood eten? Reageren? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont Gevaar is juist goed voor kinderen Manon Sikkel 44 RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen —Titia De manager zorgt ervoor dat een kind de beste behande ling krijgt. Denk aan net werken, waarbij een be kende een voorkeurs behandeling moet regelen. De bodyguard beschermt zijn kind al tijd en overal: thuis is het veilig, daarbuiten niet. Denk aan ouders die zelf les geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52