mm Mijn vader zei altijd: 'Hou je broer uit de gaten' 1 5 Reuma? Slik meer tegelijk Muziek ontspant vóór de oogoperatie pi Een gram waardering werkt beter dan een kilo verwijt r I1 sliï vriendinnen op vakantie gaan. Ik vind het belangrijk niet alleen maar met plichten bezig te zijn, dus maak ik tijd vrij voor ontspanning: rom melmarkten, shoppen, een wijntje met vrienden." Ruud: „Voor mij hoeft het leven ook niet altijd zwaar christelijk en bele rend te zijn. Heb vooral ook plezier. Myrthe en ik gaan weieens naar een festival." Leu: „Vreselijk!" Yvon: „Daar hebben we veel over ge praat, want onze ouders zijn geen fan van drugs en alcohol." Myrthe: „Ze willen ons beschermen, maar we zijn jong. We gaan naar een festival voor de muziek en de sfeer, niet voor de pillen." Ruud: „Een biertje om te ontspan nen, vind ik oké." Leu: „Wij schenken ook gerust een wijntje en een biertje op verjaarda gen, maar comazuipen en drugs. Nee." Ruud: „Er zijn zoveel verschillende drugs, de voorlichting zou veel beter moeten." Leu: „Dat is precies de reden waarom Kees en ik ooit de thuisparty van Emergis over alcohol en drugs heb ben gehouden. Voor ouders die er weinig van weten." Leu: „We zijn wel pioniers, denk ik. Toen Wout en Ruud uit de kast kwa men (beiden zijn homo), hebben we veel gedaan om ons gezin weerbaar te maken." Kees: „Gepraat met elkaar, advies ge vraagd." Ruud: „Ik heb er nooit problemen mee gehad." Yvon: „Ik ook niet, al waren wij de eersten in het dorp." Myrthe: „Ik wel, op school en met ouders van klasgenootjes." Laat los wat anderen van je denken Myrthe: „Lessen, principes? Ja, vloe ken vind ik irritant. En zondag is voor mij een dag om even niet alle kanten op te vliegen voor werk en hobby's, maar een dag van rust, ont spanning, samen zijn, lekker eten en kroelen met mijn pa." Kees: „Op zondag gaan we allemaal naar de kerk, om de evangeliebood schap te horen, voor het samenzijn, de samenzang en om inspiratie op te doen." Ruud: „Blijf jezelf ontwikkelen, dat vind ik belangrijk. En doe aan zelfre flectie. Ik heb een hekel aan mensen die zichzelf te serieus nemen, die geen humor hebben. Verder vind ik dat je niet moet roeren in andermans leven." Myrthe: „Als je los kunt laten wat anderen van je denken en verwach ten, dan leef je zelf een stuk gelukki ger." Kees: „Blijf jezelf. Niemand is per fect en dat hoeft ook niet." Leu: „Zoek de ander op; je hoeft niet overal aan mee te doen, maar blijf wel in contact. En mijn vrijheid is mijn alles. Ik zou liever droog brood eten en vrij zijn, dan luxe hebben maar moeten accepteren dat mijn leven door een ander uitgestippeld wordt." „Reumatologen kunnen uit veel medicijnen kiezen", zegt internist reumatologie Renée Allaart van het Leids Universitair Medisch Cen trum Leiden. „Maar in welke volgorde te beginnen? Geven ze eerst één middel en stape len dan de rest erbij op? Of beginnen ze met meerdere medicijnen?" Het LUMC coördineerde een ïo jaar durende studie waar aan 508 patiënten met reu- matoïde artritis meewerkten. Bij deze vorm van reuma valt het afweersysteem het li chaam aan, waardoor in ge wrichten ontstekingen ont staan. Wat blijkt: als een arts begint met meer middelen tegelijk, is de kans groter dat de patiënt snel verbetering merkt. En dat is blijvend doordat de ziekte goed wordt onderdrukt. „Circa 15 pro cent van de deelnemers kon zelfs met de medicijnen stoppen." Getal Familiespreuken Er zat goud onder de inzen dingen van de lezers. De koek blijkt nog lang niet op, zegt copywriter Toorenaar. „Sommige familiewijshe- den dubbelen met die van het boekje 'Mijn moeder zei altijd', maar er zitten genoeg nieuwe, verrassende spreu ken voor een nieuw boekje bij. En het leuke, vind ik: ze zijn vaak net zo mooi en interessant als officiële spreekwoorden." Neem bijvoorbeeld deze: 'Een gram waardering werkt beter dan een kilo verwijt'. Daarmee kunnen werk gevers en leraren hun voordeel doen. Armoede blijft terugkeren als thema. Toorenaar: „Dat lees je af aan inzendingen zoals: 'Wij hadden het vroeger niet breed. Als mijn moeder kof fie serveerde, zei ze: 'Het koekje is er doorheen ge roerd'. Of: De zoon die we ieens om geld vroeg dat er niet was, kreeg van zijn va der te horen: 'Schrijf dat ONTSTRESSEN maar op je buik, het potlood hangt eronder'." God en geloof duiken regel matig op. Op die vraag 'wil je nog wat drinken, ma?' antwoordde een moeder steevast: 'Graag, ik word lie ver door jou bediend dan door de pastoor'. Max Factor Een aardige spreuk van een gelovige vader komt uit 1909. Als hij snel wilde in slapen en geen zin had om te bidden, riep hij: 'Onze lieve heer, Ge weet dat ik u bemin, ik spring er nu in'. En: 'Als mijn zusje zich zwaar opmaakte, kreeg ze te horen: 'God schiep de mens en Max Factor zag dat het niet goed was'. De nieuw ingeleverde fami liespreuken voor 'Mijn vader zei altijd' variëren net als die voor 'Mijn moeder zei altijd' ook weer van diep filoso fisch tot platvloers. Het een is niet beter dan het ander, vindt Toorenaar. „Dat kan ontzettend leuk zijn. Zo waarschuwde een moeder haar zoons altijd voordat ze uitgingen: 'Hou je broer in de gaten'. Vader sprak dui delijker taal: 'Hou je broer üit de gaten'." Ook geestig, de moeder die heilig geloofde in de libido verhogende werking van ei eren: 'Eitje met een zoutje, penis als een houtje'. Om 'Mijn Vader zei altijd' te kunnen afronden heeft Jaap Toorenaar nog spreuken nodig. Verdienen de wijs heden van uw familie een groter publiek? Mail ze naar ouders@onzetaal.nl dinsdag 7 juni 2016 PZ Reumapatiënten hoeven geen slechtere levensver wachting te hebben dan gezonde mensen. Direct met meerdere medicijnen beginnen werkt beter dan één voor één uitproberen. Arnoud Kluiters procent van de gebruikers denkt regelmatig dat zijn mobiel afgaat als dat niet zo is. Bron: Cyber- psychology Behavior and Social Networking Ingrid Beckers Na zijn oproep aan de lezers van Hart Ziel kreeg verzamelaar Jaap Toorenaar honderden nieuwe familiespreuken opgestuurd. Een selectie ervan verschijnt in zijn boekje 'Mijn vader zei altijd'. M Van plat vloers tot filo sofisch: de maker van het boekje gebruikt ze alle maal. Patiënten ervaren minder spanning als zij vooraf gaand aan een oogoperatie naar kalmerende mu ziek luisteren. Ook is dan minder verdoving nodig. Onderzoeksleider Gilles Guerrier van de Cochin Zieken huis in Parijs onder zocht 62 patiënten en verdeelde hen over twee groepen. Groep één luis terde tot vijftien minuten voor de operatie niet naar muziek, groep twee kon kiezen uit zes tien muziekstijlen. Van flamengo tot jazz, van Cubaans tot klassiek: de af- speellijst was speciaal samen gesteld om de stress van de pa tiënten te verlagen. Uit naderhand inge vulde vragenlijsten bleek dat de deel nemers in de mu ziekgroep minder spanning hebben ervaren dan de deelnemers die geen hulpmiddel kregen aangereikt. Ook hoefde de behandelend chirurg lokaal minder verdoving toe te passen. Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51