0 1 3 6 3 Ontspannend HOE ZIT HET? vrouw te vertonen. In de auto vanuit Frankrijk droeg ik vrouwenkleding. Toen er moest worden getankt, zei die vriendin: 'doe jij dat maar'. Met dat gevoel van dat jongetje in de kleedkamer, stapte ik uit. Ik zag vrachtwagenchauffeurs staren. Vre selijk, maar toch: de vrijheid die ik ervoer was belangrijker. Die vrijheid had ik alleen in mijn eentje ervaren. Na dat moment in die kleedkamer, trok ik na mijn 9de va ker meisjeskleding aan. Als ik ziek was, lag ik met jarretels en nylons van mijn moeder onder de dekens. Ik liet soms de hond van de buren uit. Als ik daar alleen met de sleutel naar binnen was gegaan, trok ik de onder broekjes van de buurvrouw aan. Op zolder legde ik heimelijk een voorraad meisjeskleding aan die ik eens in de zoveel tijd uit schaamte in de vuilnisbak gooide. Ik kon het nie mand vertellen, ik had geen idee wat dit was. Voor de buitenwereld was ik een normale jongen. Ik had vrien den, werd verliefd op meisjes. Maar mijn dubbelleven vrat aan me. Met meisjeskleding aan voelde ik me heerlijk en tegelijkertijd abnormaal. Me kleden als vrouw kreeg een seksuele lading. Er kwamen erecties bij. Als student vroeg ik voor het eerst informatie op bij de Vereniging Als transgenderist houd ik mijn mannelijke kant voor Seksuele Hervorming. Ik ont dekte dat ik niet de enige was en dat er een naam voor is: transgender. Ik besefte dat ik me deels een man voelde. Ik genoot van seks als man, maar ik voelde me ook vrouw. Ik kreeg een stencil mee, waarin stond dat het illegaal was om gekleed als de andere sekse over straat te gaan. Zwijgen In 1966 ontmoette ik mijn vrouw. Ik beloofde haar onze kinderen niet in te lichten en dat ik me buitenshuis nooit als vrouw zou vertonen. Dat deed mij pijn, maar ik was allang blij dat ik soms haar kleren aan mocht. Studeren ging dan beter, het kal meerde me. Wij hadden een prima huwelijk. We praatten veel, hielpen elkaar waar nodig. Maar over mijn af wijkende gevoelens zwegen we. Zoiets een leven lang geheim hou den heb ik gecompenseerd door hard te werken, daarmee verdrong ik mijn gedachten. Het wende om gevoelens niet toe te laten. Ik koos voor hobby's die plezier gaven, zoals dwarsfluit spelen of lezen. Wat dat betreft heb ik mezelf altijd een laf aard gevonden. Omdat ik er zo lang niet voor durfde uit te komen wie ik echt ben. Mijn verlangen putte me op den duur uit. Zodanig dat ik vroegtijdig, toen ik 58 was, stopte met mijn huisartsenpraktijk. Mijn broer en zus vinden het moeilijker dan mijn kinderen. In het begin kon ik niet in vrouwenkleding rondlopen bij mijn zus, inmiddels wel. Maar ik neem nog steeds op met Hans als ik zie dat een van hen belt. Net als vele kennissen vinden ze het lastig om mij aan te spreken als Hanna. Dat heeft tijd nodig. Natuurlijk denk ik wel eens: je kunt je er wel meer in verdiepen. Toch ben ik nooit kwaad op anderen, maar op mezelf des te meer. Als ik iemand van streek heb gemaakt door mijn verschijning, zoek ik de oorzaak bij mezelf. Dan had ik iets maar niet moeten zeggen, of ergens niet heen moeten gaan. Voor mensen die niets van mijn si tuatie afweten, is mijn verschijning lastig. Op het terras zie je mensen loeren; ze zien dat er iets niet klopt. Ik wil mensen niet choqueren, maar dat is onvermijdelijk. Als ik bij de kassa 'goedemiddag' zeg, schrikt zo'n medewerker van mijn mannenstem. Een jaar geleden heb ik al mijn mannenkleding weggedaan: alle colbertjes en nette pakken die ik als huisarts heb gedragen. Dat was een emotioneel beladen moment, maar het bleek een grote bevrijding. Ik zie de manier waarop ik nu leef als het toetje van mijn leven. Bij Gea kan ik volledig mezelf zijn. Ze zegt: 'Het gaat me om jou, hoe je eruit ziet is een tweede'. Als transgenderist houd ik ook mijn mannelijke kant. Ik geniet als man van seks. Gea en ik ge dragen ons in bed als man en vrouw. Bij mij verschuift dus de grens tus sen mijn seksuele identiteiten. Aan Gea vragen mensen soms: 'hoe zit dat dan, ben jij dan lesbisch?'. Zij legt dan rustig uit dat dit niet zo is. Ik voel mij er gelukkig bij dat ik mag zijn wie ik ben, maar het heeft me een gecompliceerd leven gebracht." dinsdag 7 juni 2016 GO zonderlijk te leren aan spannen. Hoewel de pailletten op mijn heups jaal amper bewegen, is mijn nek nat van het zweet. Lastig die con trole. „Concentreer en volg je gevoel", zegt de docent. Alle deelnemers vinden het lastig, maar zien er zen uit. Ik ook, zie ik in de spiegel. Als het voorbij is, voel ik me lichter, beweeg soepeler en heb een lichte spier pijn in mijn buik. Brenda Stoter Sfeer in de les Gezellig met allerlei vrouwen. De mannen ontbreken. Er is weinig prestatiedruk. Zit je er net lekker in, is het uurtje alweer om. Snel aan te haken Dat gaat. Toch is iedereen welkom, met of zonder (buik- dans)ervaring. Nee. Je heupen schieten alle kanten uit, of de bewegingen zijn te grof. Zeker weten. Deze dans maakt ook op een subtiele manier lichaamsbewust. Ook dat ontspant. Het helpt dat de mu ziek niet snel is, zoals bij een moderne buikdanscursus. Prijs/ kwaliteit Ik betaal voor zestien lessen 196 euro bij. In de meeste steden zijn dansscholen te vinden waar per les kan worden betaald. Geen (want niet duur voor een nieuwe wereld die voor je opengaat). Dansen én calorieën verbran den. FOTO DREAMSTIME Eind oordeel Leuk maar wel takke- moeilijk. Voor wie de draad kwijt is een mini-begrippenlijst: Gender: alle as pecten op soci aal en cultureel gebied die man en vrouw onder scheiden. Hoe mannelijkheid en vrouwelijkheid worden uitge drukt, is per cul tuur verschillend. Genderidenti- teit: het innerlijke gevoel dat je een man of vrouw bent, misschien wel beide of geen van beide. Transgender: een koepelterm voor travestie, transseksualiteit, transgenderisme en andere vormen van seksevariatie. Transgenderist: een transgende rist herkent zich niet in de sekse van geboorte en voelt zich man nelijker of vrou welijker. Of nu eens meer man dan vrouw en andersom. Maar ondergaat geen geslachts- veranderende operatie. Transseksueel: een transseksu eel voelt zich een vreemde in zijn lijf en wil dat laten aanpassen via hormonen of een operatie. Voordat je wordt omgebouwd ben je vaak een tijd transgenderist. Levi (5): „Opa heeft vaak meisjeskleren aan. Dat vind ik mooi. Hij doet altijd lief tegen ons. Oma Gea gaat bij opa wonen, dat vind ik fijn, want dan zijn we gezellig samen." De partner, kinderen en klein kinderen hebben er geen moeite mee dat Hanna zich dan vrouw dan man voelt. Broer en zus hadden dat nog het meest, fotoshodycareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49