Wie gaf Tromp de laatste duw? 0) f Wf? Vind die spier diep in je buik maar eens 2 RENE DIEKSTRA Transgenderist Hanna Plantenga (70) heeft een mannenlichaam en is daar blij mee, maar voelt zich meestal meer vrouw dan man. Tot zijn 64e hield hij zijn natuurlijke aandrang verborgen. Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Dat was de combinatie Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) en Openbaar Ministerie (OM). Met de zegen van de ministers Schippers en Op stelten. Die schreven kort na Tromps dood aan de Tweede Kamer dat de inspectie en het OM ten aan zien van Tromp 'juist en met respect voor de per soonlijke levenssfeer hebben gehandeld'. Hoe kon den die ministers dat toen al weten? Er was nog geen enkel onderzoek verricht naar de toedracht van Tromps dood. Een ijzeren regel is dat als je iets niet weet, maar publiekelijk doet alsof je het wel weet, je je schuldig maakt aan misleiding. Kortom, de ministers hebben ons misleid. Dat deed ook het OM, toen ze Tromp op aangeven van een co- assistente inwreven dat hij verdacht werd van moord op een uitzichtloos doodzieke patiënt. deze patiënt beëindigd, met inderdaad een meer dan gebruikelijk grote dosis morfine. Maar die handelswijze van een als zeer betrokken en barm hartig bekend staande arts als moord duiden, is ronduit misleidend. Misleidend is ook wat de inspectie vervolgens deed door Tromp als huisarts te schorsen. Met als argument dat zijn handelswijze bij deze ene patiënt bewees dat hij een gevaar voor al zijn patiënten vormde. Tromp als potentiële se riemoordenaar zogezegd. Schorsing vond de in spectie niet genoeg. De patiëntgevaarlijke Tromp moest ook publiekelijk aan de schandpaal worden genageld. De inspectie ventte daarom haar schor singsbevel landelijk uit. Dat was moreel en prak tisch nergens voor nodig. Want Tromp had van wege alle commotie al besloten zijn werk als huis arts voor langere tijd neer te leggen en vanwege de enorme spanningen waar hij als persoon onder stond, hulp te zoeken. Misleidend is ook wat de inspectie deed door Tromp te schorsen Overheidsinstanties willen graag hun tanden laten zien, al was het alleen maar om ons eraan te herin neren dat ze van optreden weten. Ook als dat vol strekt doorgeschoten en onterecht is. 'Onterecht optreden IGZ', zo oordeelde afgelopen week de Raad van State in de zaak Tromp-IGZ. Waarmee de raad juridische onderbouwing geeft aan het psychologische oordeel dat ik eerder op deze plaats velde. Namelijk dat de inspectie en het Openbaar Ministerie door Tromps persoonlijke en professio nele integriteit publiekelijk te vernietigen, de laat ste beslissende duw tot zijn zelfvernietiging heb ben gegeven. Aan iedere weldenkende Nederlan der nu de taak ervoor te zorgen dat zij en hun ba zen daar niet mee wegkomen. KANKER& CANNABIS Is kind was ik ast- matisch. Ik ging daarvoor naar een Mensendieckthe- rapeut in Den Haag. Daar zat ik, in mijn onder broek, als 9-jarige Hans in de wacht kamer. Er hingen kleren van het meisje dat vóór mij aan de beurt was. Ik kreeg een onbedwingbare be hoefte ze aan te trekken. Dat deed ik, met knikkende knieën. Ik snapte niet waarom, maar het voelde fijn. Ra zendsnel kleedde ik me weer uit. Net op tijd. Nu, 6i jaar later, ben ik opa van drie kleinkinderen. Als ze komen logeren, springen ze in mijn armen. Ze genie ten van ons speelgoed en ravotten in de tuin. Mij noemen ze opa of opa Hans. Daarover is nooit discussie ge weest. Ik zou geen opa Hanna willen worden genoemd en al helemaal geen oma. De kinderen zien me met make-up, in een jurk of rok. Dat vinden zij vanzelfsprekend. Levi van 5 vroeg ooit: 'Opa, ben jij nu een vrouw?' „Nee", zei ik, „want ik heb toch een piemel." Sara, mijn klein- Ik zou geen opa Hanna willen worden genoemd, en al helemaal geen oma dochter van 7, vindt mijn vrouwe lijke kant geweldig. Ze wil altijd nagellak met me uitzoeken. De oud ste, Pepijn van 9, is er oké mee, maar hij gaat bijna de puberteit in. Ik hoop dat hij zich niet gaat schamen. Mijn partner Gea kwam in mijn le ven na mijn coming-out. Ze is als een oma voor mijn kleinkinderen. Ze knuffelen en voeren samen de poe zen. Sinds kort noemen de twee jongsten haar oma. Gea's kleinzoon van vier is mij spontaan opa gaan noemen, terwijl zijn ouders mij Hanna noemen. Kennelijk past bij zijn eigen oma dus een opa. Mijn uit de kast komen, zes jaar ge leden, was heftig. In één weekend vertelde ik mijn kinderen Rutger, Ly- dia en Erica dat ik me zowel man als vrouw voel. Ze reageerden verbaasd en geschokt en later positief. Het erg ste vonden ze dat ze het nooit had den gemerkt. We spreken elkaar regelmatig. Ik kom als Hanna naar hun verjaardagen, waar hun vrien den zijn. Ik blijf gewoon hun vader. Mijn vrouw, de moeder van mijn kinderen, heeft mijn coming-out niet meegemaakt. Dat had ze niet aangekund, al wist ze van mijn ge heim. Voordat we ons verloofden, heb ik het haar verteld. Gelukkig accepteerde ze het. Dat wil zeggen: ze gedoogde het, maar stimuleerde het niet om vrouwenkleding te dragen. Ik beloofde haar dat als we kinderen kregen, ik ze niet met mijn verlangen zou confronteren. Buitenwereld Nadat zij in 2008 overleed, stimu leerde de enige andere persoon die ik in vertrouwen had durven nemen mij tijdens een vakantie om me als dinsdag 7 juni 2016 GO Diekstra buigt zich over de menselijke geest Hij euthanaseerde een zieke patiënt, werd daarom geschorst en doodde kort daarna zich zelf. Volgens René Diekstra is de dood van huis arts Nico Tromp de schuld van inspectie en OM. Wie gaf huisarts Nico Tromp uit Tuit- jenhorn, die op 7 oktober 2013 zijn leven beëindigde, de laatste duw? Tromp had met kennis, instemming en aanwe zigheid van diens familie het lijden en leven van Waarom dan toch zulk grof optreden? Het antwoord luidt: typische overheidsarrogantie. Reageren? hartenziel@persgroep.nl Diabetes type 2? Maak jezelf beter - Karine Hoen- derbos en Hanno Pijl Stappenplan van diëtist en internist om bloedsuikers onder controle te krijgen. I HKlXCIht: H.UVMNK POSITIEVE PSYCHOLOGIE INDE PRAKTIJK Buikdansen staat bekend als sensueel en spannend, met name voor de kijker, maar voor diegene die de dans uitvoert, is het vooral ontspannend en gezond. Een aan rader voor de wat-ik-nog-wil-doenlijst. Mijn allereerste buik dansles is van tien jaar geleden. Van klassiek Egyptisch tot moderne buikdans: alles heb ik uitgeprobeerd. Dansen en tegelijkertijd calo rieën verbranden. Heerlijk! Toen ik hoorde van tribal fusion was ik direct enthousiast. Met een kitscherige heupsjaal haast ik mij naar de leslocatie. Ik hoor mysterieuze, elek tronische muziek. Ben ik de yoga-zaal ingelo pen? Nee, ik zit goed. De les begint. We be wegen onze heupen op een strakke, gecontro leerde manier. Onze handen draaien zachte, krachtige rondjes. Deze vorm van buikdans is lang niet zo verleidelijk als wat ik ben gewend. Het is krachtiger, lang zamer en toch sensu eel. Bij elke beweging verslapt de stress in mij. We proberen de dieper gelegen spieren te isoleren, om deze af- Positieve psychologie - Fredrike Bannink Tweehonderd manieren om je te richten op wat goed gaat. MQNIQUB P C5 1 H U K II S hum f blKiaCHT nut hi uk-Ti Kanker canna bis - Monique Posthumus Darmkankerpa tiënt zoekt naar alternatieve mid delen en vindt cannabisolie. Hanna heeft zich bevrijd Judie Jaspers 44 Pepijn (9): „Ik let er niet meer op dat opa in vrouwenkleding loopt. Op mijn ver jaardag zien mijn vriendjes hem ook. Of ik me schaam? Nee, want iedereen doet normaal. Ik ben er nooit om uitgela chen. Ik zie hem niet als man of vrouw, maar als opa." Sara (7) komt graag op bezoek. Zij vindt opa in een jurk 'een beetje gek en best grappig'. Hanna heet bij haar 'opa' om de simpele reden 'dat hij gewoon mijn opa is'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48