3 Alleen Nederland en Tsjechië geloven dat Brexit realiteit wordt Riviercruises per Prinses Juliana De stemming in Groot-Brittannië draait richting Brexit. Het vasteland ziet het anders. Zelfs de Fransen willen de Britten bij de EU houden. De EU is zo beter in balans dan met alleen Frankrijk en Duitsland 389 549 699 Riviercruises Ga naar Kras.nl/juliana of bel 0900-9697 43% 22%^^ 19% 15°/< Als de laatste Britse peilingen kloppen, kunnen we over ruim twee weken met z'n allen op de Europakade het stoomschip Bri tannia uitzwaaien. Het ontbijtpro- gramma van de Britse commer ciële zender ITV meldde gisteren dat 45 procent van de Britten de EU zou willen verlaten. 41 procent wil blijven, de rest aarzelt. Eerder gaven ook de Britse zon dagskrant The Observer en de Franse krant Le Figaro het Brexit- kamp al respectievelijk drie en twee punten voorsprong. Ook an dere peilingen bevestigen dat meer en meer twijfelaars naar de uitgang schuifelen. Peiling Ruim twee derde (69 procent) van de lezers van de rechtse krant Daily Telegraph geeft nu aan op 23 juni zeker voor bye bye EU te gaan. Dezelfde peiling geeft ook aan dat de Conservatieve achter ban Boris Johnson als nieuwe pre mier wenst. Exit dus ook voor de pro-Europese premier Cameron. Op het vasteland wordt daar heel anders over gedacht, blijkt uit een internationaal onderzoek van het Franse onderzoeksbureau TNS voor de eerder genoemde Fi garo. In negen lidstaten van de EU waaronder ook Nederland, klinkt de smeekbede: 'Lieve Britten, jul lie mogen best even gek doen, maar blijf wel alsjeblieft'. Ruim twee weken voor het be langrijke referendum in Groot-Brittannië wensen bovenal Duitsers (79 procent), Fransen (65), Polen (64) en Nederlanders (63) dat het drijvende koninkrijk de trossen met de rest van Europa niet los kapt. Nederland en Tsjechië zijn overi gens de echte pessimisten. In die twee landen verwacht een meer derheid dat de Britten echt afha ken. In alle andere landen, er werd ook gepeild in Finland, De nemarken en Luxemburg, is de hoop én verwachting dat de unie intact blijft. Zelfs Frankrijk, dat toch een ri valiteit koestert met les rosbifs (scheldnaam vanwege de altijd verbrande Engelse toeristen) ziet de erfvijand niet graag vertrekken. „Ik snap wel dat vooral de Fran sen de Britten er graag bijhou den", zegt oud-minister van Bui tenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer. „Net als wij Nederlan ders, omdat een Europese Unie zo beter in balans is dan met alleen Frankrijk en Duitsland. Als je naar de huidige Frans-Duitse relatie kijkt, is Frankrijk duidelijk de min dere partij - Duitsland is politiek, economisch en financieel veel zwaarder van gewicht - dus is er behoefte aan tegenwicht en dat zal de Fransen motiveren." Domme beslissing Hetzelfde zou voor Nederlanders moeten gelden, denkt de oud-mi nister. „Het resultaat van zo'n en quête verbaast me niets. We wil len ze er graag bijhouden. Ik ook. De Britten nemen uiteindelijk zelf de beslissing, al denk ik dat het een hele domme beslissing zou zijn eruit te stappen." Dat denkt - ondanks alle euroscepti sche geluiden - een meerderheid van de Nederlanders. Uit aanvul lend onderzoek van TNS-Nipo voor het Financieele Dagblad komt naar voren dat 54 procent van de Nederlander 'een beschei den dan wel sterke supporter' is van het Nederlandse EU-lidmaat- schap. Daarover wil 38 procent best een referendum, tegen 28 procent niet. Zo'n Nexit-referendum zou met overmacht door de pro-Euro peanen worden gewonnen, voor spelt TNS-Nipo. Alleen PW- en SP-stemmers willen echt uit de EU stappen. Dat Nederlanders (sa men met de Tsjechen) denken dat de Britten zelf voor een exit kie zen, heeft volgens TNT-onderzoe- ker Édouard Lecerf te maken met een 'eurosceptische stemming in Nederland na het referendum over Oekraïne'. Wij snappen ze wel, die Britten die eens flink van zich afbijten richting het verguis de Brussel, al blijven we zelf liever lid van de club. De anti-EU-stemming in Groot-Brittannië leidde gisteren tot waardedalingen van het Britse pond ten opzichte van de euro en de dollar. Compleet verzorgd! dinsdag 7 juni 2016 'Lieve Britten, verlaat ons alsjeblieft niet' In EU-landen is twc tegen een Brexit, t meerderheid voor Finlan Groot-Brittanme voor Brexit Nederland Denemarken Polen Frankrijk Luxemburg Duitsland Tsjechie S1AD0706 BRON: ITV i Bob van Huët Londen/Rotterdam —Jaap de Hoop Scheffer Cruise mee met het geliefde Prinses Juliana. Geniet van prachtige vaarroutes en vriendelijk personeel. Inclusief alle maaltijden aan boord. Najaar op de Rijn Moezel Vanuit Koblenz naar o.a. sfeervol Cochem, wijn- stad Boppard, de Loreleyrots en Rüdesheim. Inclusief comfortabele busreis Boek het excursiepakket bij voor 26 p.p. Vertrek: 1 en 5 oktober Zie: Kras.nl/91148 Limburgse Belgische Maas Vanuit Arnhem naar o.a. Cuijk, Roermond, Luik, Huy, Maastricht, Venlo en Grave. Busexcursie Belgische Ardennen mogelijk Klantbeoordeling 8,4 Vertrek: 17 september Zie: Kras.nl/91110 I Over de Rijn langs de Loreley naar Rüdesheim Vanuit Arnhem naar o.a. Wesel, Düsseldorf, Bonn, Königswinter, Linz, Boppard en Koblenz. Busexcursie Ahrdal en Eifel mogelijk Incl. terugreis per bus vanuit Andernach Vertrek: 27 augustus Zie: Kras.nl/91105 5 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 5 dagen al v.a. MS Prinses Juliana Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3