Huur voor Zeelandhallen blijft schimmig 'Jaar cel in en plukken' ZEELAND 11 Creatieve campagne 'Born in Antwerp' om stad te promoten Industrieel ontwerper Axel Enthoven is de drijvende kracht achter de campagne 'Born in Antwerp'. „Ik wil de stad iets teruggeven." zijn vakgebied - design - aan zes projecten. Alle met het doel de stad onder de aandacht te brengen, de openbare ruimte beter te be nutten of de sociale cohesie te versterken. Zo is er zijn plan om het stadspark toe gankelijker (24/7) en aan trekkelijker te maken door betere verlichting. En er worden concepten ontwik keld rond luchthaven Ant werpen Airport, waar de uit breidingsplannen nogal eens op gespannen voet staan met de wensen van omwonenden. Hoe breng je die partijen in ieders belang bij elkaar? Zeker opvallend is zijn idee een schip dienst te la ten doen als ambassadeur van de stad. Als expositie ruimte of driesterrenrestau rant. Enthoven: „En als je zorgt dat het een 'intelli gent' schip is, met een de montabel dek, dan kun je er mee tot Boedapest geraken. Je vaart dan onder alle brug gen door. Je zou er een vijf sterrenhotel kunnen realise ren met maximaal dertig ka mers. Dat verhuur je tijdens beursdagen in bijvoorbeeld Keulen, Düsseldorf of We nen aan iemand die er zijn hele ploeg neerzet en er zijn klanten ontvangt. Zo'n schip moet een landmark zijn. Zo spectaculair qua in novatie, dat 't effectief een reclame voor je stad wordt. Dat concept kun je weer ver kopen aan landen in het Midden-Oosten. Zo krijg je toerisme, reclamevoering voor je stad en een interne organisatie waar je rende ment uit kunt halen." Dat laatste is belangrijk. Enthoven droomt graag, maar gelooft niet in lucht fietserij. „Als een idee niet rendabel is, is het geen goed Zuiderburen In de rubriek Zuider buren werpen we we kelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzon dere mensen met bij zondere verhalen. idee. Iets moet self suppor ting zijn. Als ik een project ontwikkel, ga ik daarnaast geen schaaltje leggen om dat project te financieren. Je moet mensen kunnen aan trekken. Mensen die zeggen: dat is een goed idee, daar wil ik in investeren. Uit sym pathie, zoals je ook kunst werken kunt kopen omdat je ze graag ziet. Niet per se als belegging." Axel Enthoven krijgt bij de ontwikkeling van zijn ideeën onder meer steun vanuit verschillende vak groepen van de Universiteit Antwerpen: economie, mar keting, design. „Ik wil jonge mensen hier graag bij be trekken om jeugdige ideeën te ontvangen. Maar vooral om ervoor te zorgen dat je ideeën gedragen worden door de nieuwe generatie, die daar langer plezier van zal hebben dan ikzelf." We kennen Antwer pen, want we ko men er geregeld. En we houden van Antwer pen. De meesten van ons in ieder geval. Een stad die - zo voelen wij dat toch - nog een héél klein beetje van ons is. Scheidingsverdragen en grenspalen ten spijt. Een spannende stad, waar Neder lands gesproken wordt, maar niet óns Nederlands. Verrassingen liggen er altijd op de loer. Heeft Antwerpen nog eni ge introductie nodig? Ach, voor ons waarschijnlijk niet. Maar het stadsbestuur werkt er wel degelijk aan. 'Born in Antwerp' is een ini tiatief met als doel om van uit de creatieve sector Ant werpen verder te promoten en op sociaal, cultureel en economisch gebied sterker te maken. Industrieel ont werper Axel Enthoven (Ant werpen, 1947) runt in de bin nenstad zijn internationaal gekende designbureau. In België is hij bij het grote pu bliek vooral bekend als jury lid van het tv-programma De Bedenkers, de Vlaamse va riant op Het beste idee van Nederland. Tot 1 oktober is hij een van de vijf curatoren van 'Born in Antwerp'. „Het is niet voor niets dat wij na de oorlog 'the golden gene ration' genoemd werden. We kregen alle mogelijkhe den. Vandaar dat ik nu iets wil teruggeven aan de stad waar ik geboren ben en al zo lang leef." Enthoven werkt vanuit MIDDELBURG Tegen de - volgens de officier van justitie - 33-jarige 'carrièrecrimineel' M. L. uit Am sterdam is maandag in Middel burg een gevangenisstraf van één jaar geëist. Ook moet hij worden 'geplukt' voor 24.965 euro, zo vindt officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. De zaak tegen L. werd bij verstek behandeld. L. zit in België een celstraf van vijf jaar voor vermogensdelicten uit en ver koos het om daar te blijven. L. wordt ervan verdacht op 9 novem ber 2012 in totaal zes keer te heb ben geprobeerd spullen uit win kels te stelen. Uitspraak 20 juni. Hoewel Libéma, eigenaar van de Zeelandhallen in Goes, afgelopen weekend 'met klem' afstand heeft genomen van een publica tie in NRC Handelsblad, blijft het schimmig hoeveel geld het be drijf verdient met de verhuur van de locatie aan het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA). NRC stelde zaterdag dat het Rosmalense leisureconcern drie miljoen euro zou opstrijken met de noodopvang van vluchtelin gen in de Zeelandhallen, maar on derbouwt dat bedrag echter niet. Libéma nam op de eigen website afstand van de beweringen en conclusies uit het onderzoek van de krant en Reporter Radio en zegt dat het COA slechts de kost prijs van de accommodatie be taalt. Bijkomende kosten worden eveneens tegen kostprijs doorbe rekend. Maar wat die kostprijs dan is, blijft onduidelijk. Noch in de jaar rekening over 2015 van Libéma, noch in de financiële verantwoor ding over afgelopen jaar van het COA is terug te vinden wat res pectievelijk is binnengekomen en uitgegeven aan huur voor de Zee landhallen; de (miljoenen)bedra- gen zijn niet uitgesplitst naar lo catie en Libéma heeft er 22 ver spreid over het land. In de verant woording van het COA valt wel te lezen dat de totale huisves tingskosten (huur- en facilitaire en beheerskosten) vorig jaar fors zijn gestegen: van 87 miljoen eu ro in 2014 naar 172 miljoen euro vorig jaar. Qua huurkosten gaat het om 39,4 miljoen, de rest van het geld was voor zaken als beveiliging, schoonmaak, energie, heffingen, verzekeringen en vuilafVoer. Overigens meldde NRC dat het COA ook zou moeten betalen voor 'duizenden' ongebruikte par keerplaatsen bij de Zeelandhal len, maar er zijn er 'slechts' 1500. Zeelandhallen Exploitatie BV zelf heeft nog geen jaarrekening over 2015 gedeponeerd bij de KvK. Het lijkt logisch om het bedrag wat Libéma van het COA ont vangt gewoon te noemen, al was het maar om speculatie te voorko men. Woordvoerder Ron van Kuijk van Libéma verwees giste ren echter opnieuw naar de pers verklaring die het bedrijf zater dag heeft doen uitgaan. Ook René van Donschot, tot september vorig jaar locatiemana ger van de Zeelandhallen, wil er niks over zeggen. „Dat zou onver standig zijn." De Goese burgemeester René Verhulst kan ook niet zeggen om welke bedragen het gaat. dinsdag 7 juni 2016 Axel Enthoven: „Wij werden na de oorlog 'the golden generation' genoemd, omdat we alle mogelijkheden kregen. Ik wil nu iets terug doen voor Antwerpen." foto peter nicolai Antwerpen wordt opgepoetst Peter van den Assem Op een tram van De Lijn verschijnt straks de culturele agenda van Antwerpen, foto yellow window Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39