\0T Frankrijk klaar voor 'het EK van de angst' °m %u O 25 „De dreiging van aanslagen tij dens het EK voetbal in Frankrijk 'bestaat', maar we laten ons niet intimideren", zei de Franse presi dent Francois Hollande zondag, vijf dagen voor de start van het EK 2016 in Frankrijk. Klare taal maar toch zal ook Hollande blij zijn als het 10 juli is en iedereen weer veilig naar huis is. Nooit eerder regeerde angst zo nadrukkelijk voor een Europees kampioenschap als nu. Niet alleen vanwege recente aanslagen in Pa rijs en Brussel, maar juist omdat de eerste van de reeks aanslagen in november plaatsvond nabij Sta de de France. Er worden ruim 42.000 agenten, 30.000 leden van de gendarmerie, 13.000 beveiligers en ruim duizend vrijwilligers in geschakeld om de veiligheid van de spelers en de 2,5 miljoen voet balfans tijdens het toernooi te ga randeren. Daarnaast krijgen moge lijk ook de 10.000 militairen, die vanwege de noodtoestand actief zijn, een rol op het EK. Tank Het is niet het eerste eindtoernooi dat in de greep is van terreurdrei ging. Het WK 2002 vond plaats kort na de aanslagen in New York. Op het WK 2006 werden ruim vijftigduizend beveiligers, varië rend van agenten tot militairen, opgetrommeld en ook de wed strijd tussen Nederland en Dene marken op het WK 2010 werd extra beveiligd. De aanleiding daar voor waren cartoons over pro feet Mohammed in Deense media. Theo Damen, tussen 2002 en 2013 veiligheidscoördinator van de KNVB, geeft aan dat de dreigin gen op bovenstaande toernooien echter van een andere orde waren dan nu in Frankrijk. „De huidige dreiging heb ik in mijn tijd niet meegemaakt." De spelers van het Nederlands elftal kregen zelf halverwege no vember de schrik van hun leven toen de bus na een (valse) bom melding bij de HDI-Arena naar een pikkedonker kazerneterrein in Hannover werd gereden. Wed strijd afgelast. Verder was er geen informatie. Pal naast de Duitse spelersbus wachtten de Nederlan ders af. Een tank beveiligde hen. „Als er een tank langsrijdt denkt de één: gelukkig, men heeft de zaak onder controle. Terwijl ande ren juist denken: een tank, waar ben ik nog veilig?", vertelde bonds coach Danny Blind destijds. Militair cordon Naast de afgelaste wedstrijd tus sen Duitsland en Nederland heeft Oranje wel meer ervaring met extra beveiligde wedstrijden en toernooien. Nederland kreeg op het West-Duitse WK in 1974 extra beveiliging door de pro-Israëli sche houding van de Nederlandse regering. Twee jaar eerder werden op de Olympische Spelen in Mün- chen namelijk elf Israëlische atle ten vermoord. Het Waldhotel in Hiltrup, waar Nederland sliep, had met recht de bijnaam Fort Knox mogen dragen. „Er stond een compleet cordon van militai ren bij ons hotel", aldus Wim Rijs- bergen, actief op de WK's van 1974 in Duitsland en 1978 in Ar gentinië. „Als je even naar buiten wilde, kreeg je ook geheime poli- tie-agenten achter je aan", vult Jo hn Rep aan. Vier jaar later, in het dictatoriale Argentinië, stonden ook pelotons militairen binnen de stadions. De dreiging van aanslagen 'bestaat', maar we laten ons niet intimideren „Dat was van een andere orde", al dus Rijsbergen. „In Duitsland wa ren het terroristen die voor de dreiging zorgden. In Argentinië heersten vooral politieke spannin gen." Het was voor onder anderen Johan Cruijff, Willem van Hane- gem en Kees Kist reden om niet af te reizen naar Zuid-Amerika. Rep: „In die finale was ik vooral met voetbal bezig, maar als je achteraf die beelden terugkijkt, was het toch wel een beetje eng." Toch is de beveiliging van toen niet meer te vergelijken met nu. Waar in '78 de militairen nog met geweer langs het veld stonden, werd tijdens het WK 2006 het luchtruim in de gaten gehouden met radarvliegtuigen. Twijfel over de beveiliging tij dens het aankomend EK wil de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Bernard Cazeneuve, voor komen. Met ruim 90.000 beveili gers wordt het EK 2016 het best be veiligde sportevenement ooit in Frankrijk.Bij eventuele terreurdrei ging worden de wedstrijden ach ter gesloten deuren gespeeld. Vrijdagavond trappen Frankrijk en Roemenië af en houdt Europa vier weken lang het hart vast. „La ten we hopen dat we rustig naar het voetbal kunnen kijken", be sluit Rijsbergen. Top-10 Clubs met meeste spelers op EK dinsdag 7 juni 2016 Stade de France, het stadion waar in november drie zelf moordterroristen zichzelf opblie zen, is vrijdagavond het toneel van de openingswedstrijd van het EK 2016. Het is de aftrap van 'het EK van de angst'. Tim Hartman Rotterdam Francois Hollande iw 0706161 RV Kazachstan China Saoedi- Qatar Arabië Australië Noorwegen Zweden Denemarken Polen Duitsland Tsjechië Slowakije Oekraïne Oostenrijk Zwitserland Hongarije Roemenië Kroatië Bulgarije Albanië Turkije Griekenland Israel Mexico Rusland Frankrijk 1. Premier League (Eng) 103 2. Bundesliga (Dui) 57 3. Serie A (Ita) 52 4. Süper Lig (Tur) 36 5. Primera Division (Spa) 34 6. Premjer Liga (Rus) 32 7. Championsship (Eng) 28 8. Ligue 1 (Fra) 22 9. Vyscha Liga (Oek) 20 10. Super League (Zwi) 16 fj-. Liverpool (Eng) 12 Juventus (Ita) 12 Tottenham H. (Eng) 11 'tf*! ManUnited (Eng) 10 fjjjjjl Fenerbahce (Tur) 9 Bayern München (Dui) 9 SE Barcelona (Spa) 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25