Engeland heeft alle kenmerken van een geduchte outsider, maar zoals altijd heeft het één grote, levensgevaarlijke tegenstander. Zichzelf. 22 EK VOETBAL A EURD2016 Ronaldo en Pepe present Cristiano Ronaldo heeft zich gemeld in het trainingskamp van de Portugese ploeg. De 31-jarige aanvoerder en topscorer aller tij den van Portugal had net als ploeggenoot Pepe een korte vakantie gekregen, nadat ze vorige week met Real Madrid de Cham pions League hadden gewonnen. Portugal opent het EK op 14 juni tegen IJsland. Langste Risicoduels Duurste Löw zet Özil achter spits Mesut Özil moet op het EK de dirigent van het Duitse aanvalsspel worden. Bondscoach Joachim Löw posteert de spelmaker van Ar senal achter de spits en niet op de vleugel, zoals op het WK van 2014. „Mesut is dit jaar 'op tien' ongelooflijk sterk. Voor ons heeft hij daar de meeste waarde", zei Löw. Kiraly (40) dicht bij record Gabor Kiraly staat op het punt historie te schrijven. De 40-jarige doelman van Honga rije, bekend vanwege de joggingbroek waar in hij vaak keept, wordt de oudste speler ooit op het EK. Het record staat op naam van Lothar Matthaus. De Duitser was 39 jaar toen hij in 2000 speelde tegen Portugal. Hebben die Engel sen weer. Hu ren ze een pres tigieus vijfster- renkasteel af in Chantilly, iets ten noorden van Parijs, compleet met één van de duurste kunstcollecties van West-Europa. Een hotel zo deftig en sjiek als je het maar verzinnen kunt. Maar wat blijkt? Het park aan de overkant is in Frankrijk een be ruchte afwerkplek, razend popu lair bij 'swingers' en sekstoeristen. The Sun zou The Sun natuurlijk niet zijn als het die primeur niet vakkundig uit de doeken deed, compleet met wazige naaktfoto's en praktische achtergrondinforma tie. „Wat moeten de spelersvrou wen hier wel niet van denken!," vraagt de krant zich af, quasi-be- zorgd, als hoeder van de natie, ui teraard precies op de dag dat de Engelse ploeg in Chantilly arri veerde, gistermiddag. Het zijn van die typisch Engelse bijzaken, het land dat er zo bedre ven in is om zichzelf te laten ver zuipen in zelf gecreëerde fuss, ho ge verwachtingen en eeuwig ge leuter. Je kunt er donder op zeg gen: het pittoreske dorpje Chantil ly - bekend om zijn slagroom en zijn paardenraces - wordt de ko mende weken een regelrecht pan demonium. Cameraploegen, paparazzi, hoogblonde WAGs op iets te hoge hakken, een leger aan verslagge vers. Iedereen zal weten dat de En gelsen zijn geland. Om over de ve le duizenden supporters in de speelsteden maar te zwijgen, mas saal het Kanaal overstekend, zwaaiend met de vlag van Saint George, en vooral: heel veel bier drinkend. „We willen dat onze spelers zo veel mogelijk hun normale leven leiden", zei bondscoach Roy Hodgson deze week nog. Op rust dagen in Chantilly zijn vrouwen en familieleden van harte wel kom. De Engelse spelers mogen ge rust een kopje koffie gaan drinken als daar tijd voor is. „Uiteraard zal de focus op het voetbal liggen", al dus Hodgson. „Maar we zoeken naar een gezonde balans." De quasi-ontspanning die Hodgson voor ogen heeft, kent een voorgeschiedenis. Op het WK in Zuid-Afrika zat de Engelse ploeg in een soort afgesloten fort; bondscoach Fabio Capello liet geen enkele ruimte voor wat fris se lucht. Vier jaar later in Brazilië moest het team elke dag een uur rijden naar het trainingsveld in Rio de Janeiro. Deze keer zijn de omstandighe den ogenschijnlijk ideaal. In Chan tilly regent het zelfs, keurig vol gens Engels gebruik. Het nabijgele gen Stade des Bourgognes is slechts vijf minuten rijden van het kasteelhotel. Hoge hekwerken moeten Hodgson co alle ge wenste privacy bieden, en tegelijk zitten de Engelsen ook weer niet opgesloten in een bunker, of in The Middle of Nowhere. Tranen Er is meer dat voor de Engelsen pleit. Hodgson heeft een jonge, ge talenteerde selectie, gelardeerd met ervaring én aanvallende klas se. Het spitsenduo Harry Kane en Jamie Vardy alleen al, in de rug ge steund door aanvoerder Wayne Rooney, en met toptalent Marcus Rashford nog achter de hand. Niet voor niets won Engeland al zijn wedstrijden in de kwalifica tie. Ook de laatste drie oefenduels in eigen land, tegen Portugal (1-0), Australië (2-1) en Turkije (2-1) werden stuk voor stuk ge wonnen. Maar je kunt je afvragen of Enge land niet beter een oefenpotje met 0-3 had kunnen verliezen. Het land heeft niet voor niets een rijke traditie van hysterische ver wachtingen, met het WK-jaar 1966 als startpunt van een al vijf tig jaar durend trauma. Al die nieuwe zogenoemd 'gou den generaties', of het nou die van Gascoigne en Shearer was of die van Lampard en Gerrard: ze ston den keer op keer garant voor te leurstellingen. Vrijwel alle recente eindtoernooien eindigden in tra nen. „Dit is een heel andere selectie, jong en een stuk minder ervaren dan die van 2014 in Brazilië", al dus Hodgson, ook toen al bonds coach. „Ik heb alle vertrouwen in dit team, maar tegelijk weet je op eindtoernooien: de grens tussen succes en teleurstelling is heel erg dun. Details bepalen vaak hoe een toernooi herinnerd wordt. Eén goal, één pass, één beslissing. Het enige wat we kunnen doen, is ons zorgvuldig en goed voorberei den." Het punt is; Engelsen heb ben niet zoveel met dit soort nu ances. Alles rond de nationale ploeg is zwart-wit, polonaise óf volkswoede. De verwachtingen mogen dan iets bescheidener zijn dan voorheen, de druk van de pers hangt immer als een hakbijl boven de Engelse nationale ploeg. Wie ook maar dreigt te falen, ligt prompt onder de guillotine. In elk vuiltje aan de lucht schuilt poten tieel ontploffingsgevaar. S9P Quote van de dag 'Moeilijkheden zullen de saamhorigheid in onze ploeg alleen maar vergroten' dinsdag 7 juni 2016 FRANCE PORTUGAL 213 De langste voet baller bij het ko mende EK staat onder de lat bij Roemenië. Doel man Costel Pan- tilimon is 2,03 meter. De klein ste EK-ganger speelt bij Italië, de 1,63 meter 'lange' Lorenzo Insigne. S Gemeten naar de geschatte transferwaarde heeft Duitsland bij het EK de duurste ploeg. Volgens de Bel gische krant Het Nieuwsblad zijn de Duitse inter nationals samen 535 miljoen euro waard. DUITSLAND HONGARIJE Obsessie van Sjoerd Mossou Londen/Chantilly a Harry Kane speelde dit sei zoen vijftig wedstrijden voor Tot tenham Hotspur. En hij vormt geen uitzondering. De Engelse spelers hebben overuren ge draaid nog voor het EK begint. Vijf EK-wedstrij- den zijn op voor hand risicoduels. Twee duels van Engeland (tegen Rusland en Wa les) en twee wed strijden van Po len (tegen Duits land en Oekraï ne) staan zo ge noteerd, net als Turkije-Kroatië. Bruno Alves (34) speelt volgend seizoen in de Serie A bij het gepromoveerde Caglia- ri. De Portugese international komt transfer vrij over van de Turkse topclub Fenerba- hge. Italië gaat een miserabel EK voetbal tege moet en Frankrijk pakt de titel. Aldus inves teringsbank Goldman Sachs. De analisten voorspelden bij het WK in Brazilië drie van de vier halvefinalisten goed. De Russische bondscoach Leonid Sloetski zag Artur Joesoepov en Alan Dzagoev geblesseerd afvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22