Meryl Streep was haar grote liefde snel kwijt IOW CULTUUR 19 Omdat ik ervan uitga dat eiVaring me beter maakt, moet het beste inderdaad nog komen Ik was geraakt door zijn nieuwsgierigheid naar mensen, zijn menselijkheid en zijn compassie Het was liefde op het eerste ge zicht toen Meryl Streep, een 27-ja- rige ster in opkomst, in 1976 in een toneelstuk haar tegenspeler John Cazale ontmoette. Een recen sent die de openluchtvoorstelling in Central Park bijwoonde, de Sha- kespeareklassieker Measure for Measure, omschreef de vertolkin gen van beiden als 'seksueel touw trekken'. In de nieuwe biografie Meryl Streep - De Geboorte van een Icoon beschrijft Michael Schulman zeer gedetailleerd hoe de twee hoofdrolspelers halsoverkop ver liefd werden, maar dat hun geluk van zeer korte duur was. Tegen zijn vriend Al Pacino, met wie hij zijn belangrijkste films zou maken, jubelde Cazale al tijdens de repetities van Measu re for Measure: 'Ik heb de beste ac trice aller tijden ontmoet'. Binnen de kortste keren vorm den beide hoofdvertolkers een paar. Het leeftijdsverschil van veer tien jaar vormde geen beletsel. Streep stond nog aan het begin van haar carrière, Cazale was op zijn 41ste al een zeer gewaardeerd acteur die in films als The Godfa ther, The Deer Hunter en Dog Day Afternoon (drie van de beste Hol- lywoodfilms uit de jaren 70) zijn speciale talent had bewezen. Wel had hij een ziekelijke hang naar perfectie. Regisseurs werden soms gek van de vragen die Caza le over zijn rollen stelde. Zijn ui terlijk was ook bijzonder. Cazale was bepaald geen adonis. Iemand beschreef hem als een kruising tussen een 'gier en een beatnik'. De liefdesaffaire van Meryl en John was heftig, maar nam al snel een dramatische wending. Na am per een jaar bleek dat Cazale, een verwoed kettingroker, longkanker had. Voor Meryl, die toen in Euro pa moest werken aan de tv-serie Holocaust, begon de moeilijkste pe riode uit haar leven. Zij zette haar carrière op een laag pitje om voor haar geliefde te zorgen. Het was een kansloos gevecht. Toen Meryl het bericht van het ziekenhuis kreeg dat John sterven de was, snelde ze naar hem toe. In paniek begon zij op zijn borst te kloppen. Even kwam hij nog bij kennis om haar toe te vertrouwen: 'Het is goed, Meryl'. Een bedenkelijke rol speelde Dustin Hoffman na deze tragedie. Bij de opnamen voor het echt scheidingsdrama Kramer vs. Kra mer (1979) gaf hij Meryl niet al leen een echte klap in het gezicht, om het dramatische effect van de aanstaande echtscheiding te verho gen, ook bracht hij haar van streek door haar intimiderend te onder vragen over haar relatie met Caza le, die toen net overleden was. Ooggetuigen beweren dat Streep zeer aangedaan was na de hartelo ze actie van Hoffman. Zelfheeft de actrice weinig prijs gegeven over haar grote liefde. In een documentaire over Cazale zei Streep: 'Ik had nog nooit iemand als John ontmoet. Ik was geraakt door zijn nieuwsgierigheid naar mensen, zijn menselijkheid en zijn compassie'. Vrij snel na de dood van Cazale (acht maanden om precies te zijn) ontmoette Streep de tweede grote liefde van haar leven: beeldhou wer Don Gummer, met wie zij vier kinderen kreeg. Over dat hu welijk is Schulman tamelijk sum mier in zijn boek. dinsdag 7 juni 2016 Jan Versteegh foto marco okhuizen Meryl Streep praat in interviews nooit over de dood van haar eer ste grote liefde, acteur John Ca- zale (1935-1978). In een nieuwe biografie wordt haar grootste persoonlijke tragedie uitvoerig beschreven. Ab Zagt Meryl Streep over John Cazale Meryl Streep en John Cazale waren stapel gek op elkaar. FOTO SCOPE FEATURES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19