Burberry blues 0) 16 ECONOMIE O H In de schijnwerper In Engelse media circuleert het ver haal dat Bailey in 2014 topman werd door de leiding van het chi que Burberry voor het blok te zetten. Het was of dat, of hij zou vertrekken. Dat laatste zou voor Burberry een ramp zijn: als creatief brein transfor meerde Bailey het merk van een saaie regenjassenverkoper in een toonaange vende naam. Zo'n beetje alles wat Brits en bekend was wilde daardoor in een Burberry de rode loper op. Dus ging het be drijf overstag. Naast creatief di recteur kreeg Bai ley ook de algehe le leiding. Het maakte van Bailey, opge groeid in een een voudig gezin in Yorkshire, een ui termate goed be taalde ceo. In 2014 kreeg hij 9,5 miljoen pond, net zo veel als topmannen van veel grotere be drijven als Unile ver en HSBC. Bai ley was ook de eerste homosek suele ceo van een groot Engels be drijf. Met zijn partner - acteur Simon Woods - trouwde hij in 2012. Woods is onder meer be kend als Mr. Bingley uit de film Pride and Pre judice. Samen hebben ze een dochtertje: Iris. De vraag is hoe lang het sprookje voortduurt. Bij zijn aantreden ontlokte het salaris van Bai ley al de nodige reacties. Beleggers in de Londense City vonden 9,5 miljoen veel voor iemand zonder financiële er varing. Dat hij het ontwerpen erbij bleef doen viel ook niet in goede aarde. De eerste tijd ging het goed, maar in 2015 kwamen de resultaten in een duik vlucht. De vraag in China bleef achter, verkopen vielen terug en de koers van het aandeel Burberry verloor 30 pro cent in een jaar tijd. Gisteren kreeg de veertiger met de uitstraling van een twintiger de rekening gepresenteerd. Hij verloor al zijn bonussen en van zijn salaris van 9,5 miljoen euro is nog 2,4 miljoen over. Nog steeds een hoop geld, maar toch: een korting van 75 pro cent. Beleggers zullen hopen dat Bailey het signaal dat van de loonsverlaging uitgaat stevig in zijn oren knoopt. lil lil X Maakte carrière bij Donna Ka- ran en Guc ci. Sinds 2001 bij Burberry. Gehuwd met acteur Simon Woods, een doch ter. Anglo American Intertrust Air France- KLM BAM Van de belofte van gemeenten komt weinig terecht, constateert onderzoeksbureau SOMO. Op verzoek van Greenpeace werden alle Nederlandse gemeentes door gelicht. Voor 308 van de 390 dor pen en steden lukte het te achter halen waar zij hun stroom ko pen. Slechts 103 kopen hun ener gie zo duurzaam mogelijk in, bij leveranciers als Greenchoice of HVC. Voorbeelden zijn Utrecht en Eindhoven die Nederlandse windstroom van Eneco afnemen. Andere voorlopers zijn onder meer Alkmaar, Enschede, Zaan stad en Zwijndrecht. Er is een middenklasse van 95 gemeenten die bij relatief groene energiebedrijven shopt. De afge nomen stroom is alleen niet dui delijk groen. In deze groep vallen ook steden die milieuvriendelij ke stroom van 'vervuilende' leve ranciers kopen. Het betreft kolen- reuzen als Essent, Nuon en E.ON. In deze groep bevinden zich Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ook Alphen aan den Rijn, Delft, Westland en Zoeter- meer vallen onder deze categorie. De overige no lokale overhe den kopen 'vieze' stroom bij 'vie ze' energiebedrijven. Daaronder Leeuwarden, Leiden, Middelburg en Zwolle. Het onderzoek van SOMO is het grootste tot nu toe en strookt met een recente inventarisatie van deze krant onder de dertig grootste steden. „De meeste ge meenten hebben hun mond vol van milieu en duurzaamheid, maar kiezen hun stroom puur op prijs", reageert Joris Wijnhoven, campagneleider Klimaat bij Greenpeace. Met het onderzoek probeert de milieuclub druk te zetten op ge meentebesturen. Die staan wette lijk gezien in hun recht doordat zij hun vuile stroom 'groenwas- sen' via het kopen van zogenaam de GVO's, Garanties van Oor sprong uit Denemarken, Noorwe gen of IJsland. Dit mogen zij op basis van Europese regels doen „alleen doen die papiertjes niks", stelt Wijnhoven: „Een land als Noorwegen produceert geen pro cent extra groene stroom als ze meer certificaten in Nederland verkopen." Complicerende factor is dat er ook goede GVO's zijn, bijvoorbeeld op basis van Neder landse windenergie. Alleen kost zo'n garantie 2,50 tot 5 euro per Megawatt opgewekte stroom, een veelvoud van de 11 cent die een Noors waterkrachtcertificaat kost. Om steden en dorpen te bewe gen duurzamer te worden, ont vangen alle 390 gemeentebestu ren vandaag een brief van Green peace met het rapport. Verder gaat de milieuorganisatie in tallo ze plaatsen burgerpetities enta meren. Als eerste in de vier grote steden, maar ook in onder andere Groningen, Tilburg en Haarlem. Hoop is dat de colleges bij een volgende aanbesteding voor duur zaam gaan. Greenpeace beklemtoont dat gemeenten verantwoordelijk zijn voor 2 procent van het energiege bruik in Nederland en dus écht een verschil kunnen maken. „Ja, groene stroom is duurder, maar het gaat niet om megabedragen", zegt Wijnhoven. „Per burger is het vaak maar een euro." Het leven van Christopher Bailey (45) was een sprookje. Maar nu moet de topman van modemerk Burberry driekwart van zijn salaris inleveren en azen beleggers op zijn scalp. Gerben van 't Hof Geboren in Halifax op 11 mei 1971. O m Het mijnbouw- concern profi teerde van de zwakkere dollar. dinsdag 7 juni 2016 De financieel in termediair lijfde branchegenoot Elian Group voor 557 miljoen euro in. m Beleggers kijken met argusogen naar het perso neel dat zater dag wil staken. De bouwonder neming moest het ontgelden na- de aankondiging van een nieuwe obligatielening. O o 100% groene stroom Groen, maar geen certificaten Geeft geen info, waarschijnlijk wel groen Deels groen Grotendeels niet groen Geeft geen info Geeft geen info, waarschijnlijk niet groen 100% Niet groen 308 gemeenten Niet groen Groen Relatief groen Vuile stroom blijft de norm In het Klimaatakkoord beloven lokale overheden hun stroom per 2015 duurzaam in te kopen. Over vier jaar moet 14 procent procent van de energie uit duur zame bronnen komen. Dat is een Europese afspraak. David Bremmer Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16