13 Manlief heeft avonddienst, de kinderen liggen op bed en het is ramadan. Dus begin ik na tienen in mijn uppie aan de harira-soep. De tijd dat alleen de vrouwen in de keuken stonden en de mannen alles geserveerd kregen, is voorbij GEHOORD... OP HET TERRAS geveer een uur voor etenstijd, een vrolijke drukte in het ouderlijk huis waar al mijn zussen en broers (en eventu ele aanhang) zich bijna elke dag verzamelden. Drie ver schillende gerechten waren in ons grote gezin geen uit zondering. Alle drie de tafels in de woonkamer werden hiervoor benut. Na het verbreken van het vasten met wat dadels en een kom hete harira-soep gingen we gezamen lijk in gebed. Een welkome stilte daalde dan neer in de woonkamer, met als enige onderbreking de stem van mijn vader die voorging in het gebed. Na het eten en de thee verdeelde het gezelschap zich in drieën, afhankelijk van welke activiteit de voorkeur had: zij die gingen uit- buiken op de bank, zij die zich spiritueel verder wilden sterken door te bidden of koran te lezen en zij die de boel gingen opruimen. is pas na tienen. Ik heb nu mijn eigen gezin en de kinde ren liggen dan al lang op bed, dus bij mijn ouders eten zit er niet in. Dat betekent: de bewerkelijke harira-soep in mijn eentje maken, zonder de gezelligheid van mijn zus sen om mij heen. En die dan zwijgend in mijn uppie op eten omdat manlief avonddienst heeft. Nee, doe mij maar weer de ramadan in de winter maanden. Eten op een normaal tijdstip en geen mooi zo merweer dat je doet verlangen naar allerlei dingen die je in de ramadan niet mag: ijsjes, barbecueën, water, drank jes doen op een terras. Evengoed natuurlijk een geze gende ramadan gewenst aan alle Nederlandse moslims! h, we eten hamburgers vandaag? Lekker! Zal ik dan even de tomaten en komkom- mers snijden?" „Zeg, wie houdt dat spul in de oven in de gaten? Ik sta hier alleen om in de soep te roeren, hoor." „Jemig, kan hier ook een raam open! Dit zijn mijn werk- kleren en ik wil niet ruikend naar shoarma op kantoor ko men aankakken." „Wiens beurt is het om vandaag thee te maken?" „Ik doe het wel, jouw thee is niet te zuipen." „Joooongens! Tijd om de tafel te dekken, de tijd dat al leen de vrouwen in de keuken stonden, terwijl de mannen alles geserveerd kregen, is voorbij. Dit is Nederland, hup!" „Heel even, oké, The Big Bang is bijna afgelopen." „Zeg, kan het wat stiller, vader is koran aan het lezen." „Waar ligt de shabakial Deze is al bijna op." kijken hoeveel minuten we nog hebben?" „Zeven!" „Oké, tijd om de harira-soep alvast in de kommen te schenken. Daar kan ik wel wat hulp bij gebruiken!" „Ja hoor, de citroen is op! Dat zal moeder niet leuk vinden!" „Hé, breng jij dit bord ma'kouda even snel naar buurman Piet. Kijk uit, het is nog heet." „Shit, ik moet de rituele wassing nog doen boven. Niet zonder mij beginnen, hè!" „Zo, jij zit er zoals altijd ruim van tevoren klaar voor zie ik, stel je voor dat je een seconde langer vast dan nodig is." „Eten, iedereen! We mogen weer." Yep, de ramadan, de islami tische vastenmaand, is weer aangebroken. Zeg maar: kerst voor moslims. In de zin van: een religieus feest dat voor de één vooral spiritueel is en voor de ander vooral gezellig. Praktisch verschil met kerst: tussen zonsop gang en zonsonder gang wordt er niet gegeten. De vorige jaren was het, vanaf on- Fons Maas (51) dinsdag 7 juni 2016 rst in u Waarom? „Omdat het een mooie dag is en ik lekker in mijn vel zit. Ik heb een leuke baan bij de ge meente en ik heb een woning via een gezellig Centraal Wonen-project, in een mooie omgeving met fijne buren. Ik heb niets te klagen." En morgen? „Misschien wat minder. Ik moet dan naar de tandarts, omdat er een kies is gebroken tijdens het eten. Ge woon op iets hards gekauwd. Maar ik ga er vanuit dat het niets ernstigs is en dat ik mor gen ook een mooie dag heb." De politie in het Belgische Lommei zit met de handen in het haar: ze hebben in het kanaal een bijzondere caravan gevon den, maar ze hebben geen idee wie verantwoordelijk is. De poli tie kan de grappen die ze op hun facebookpagina krijgen wel waarderen. „Als hij van Bassie en Adriaan was, dan hadden we jullie hulp niet nodig gehad, mensen. Die hebben we natuur lijk eerst gebeld", schrijft een agent ad rem. Ook leuke ideeën? Mail ons! alledag@persgroep.nl Ondanks zijn lengte van 1,49 meter gaat de In diër Manohar Aich de geschiedenisboeken in als een van de grootste bodybuilders ooit. Aich overleed zondag op 104-jarige leeftijd. Groepje vriendin nen staat te borre len aan een sta- tafel. Zegt een strakke blondine pis sig: „Ik heb het hele maal gehad met die vent van me, hij be kijkt het maar." Waarop een van haar vriendinnen antwoordt: „Nou, dan zet je toch een punt achter je rela tie." Dan gaat de tele foon van de blonde dame: het is haar vent. „Hai lieverd, we hebben het zo naar onze zin hier. Ja, je eten moet even in de magnetron, ver geet niet een paar gaatjes te prikken in de verpakking. Doei schat, tot van avond!" Met een vette knip oog naar haar vrien dinnen verbreekt ze de verbinding. „Sukkel", hoor ik haar nog zeggen als ze naar binnen gaan om te eten. - Joop de Keijzer Peter Dessens zat zaterdag in een vlieg tuig vol eindexamenkandidaten, vanuit Mal- lorca. Na een week feesten moesten ze bij tanken. Peter lachend: „We waren even bang dat het een zuipfestijn zou worden, maar je had letterlijk geen kind aan ze." Dit jaar is het anders. Ramadan in juni, dus etenstijd „Wie kan even op de elektronische klok - Geeft zijn humeur het cijfer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13