10 NI Voor talloze moslims in Nederland is de ramadan begonnen. Tot 5 juli wordt er bij daglicht niet gegeten. Dat is zeker dit jaar een uitdaging, nu de nachten kort zijn. X JJJj «MN Ikif fc: Jakarta Tripoli Piraeus Wie meedoet aan de islamitische vastenmaand, kan het zeker nu zwaar krijgen. De dagen zijn niet alleen warm, maar ook heel erg lang en pas als de zon onder gaat mag er gegeten en gedronken worden. In zware beroepen, zoals de bouw, wordt gewaarschuwd el kaar extra goed tijdens deze perio de in de gaten te houden. Toch zit Rabia El Mesbahi (48) er fris en opgeruimd bij. Ze heeft net de wasbakken in de Erasmus uni versiteit in Rotterdam blinkend schoon gepoetst, voor haar werk gever Asito. En dat terwijl ze om half vier vannacht voor het laatst at. „Het kost me geen enkele moei te, het gaat om mijn geloof. Daar om is het juist heel leuk om te doen." Het is ook druk, maar op een goede manier, 's Ochtends draait ze haar schoonmaakdienst die twee uur duurt, dan gaat ze naar huis te koken en in de middag weer terug naar de universiteit. Om straks weer te gaan koken, want vanavond, als de zon onder gaat, is het feest. „Het is echt gezel lig, samen koekjes bakken, eten." Er zijn ook moslims die er niet zo energiek doorheen komen als Rabia. Zo vertelt een ex-moslim, die niet met zijn naam in de krant wil, hoe hij in het verleden wor stelde tijdens het werk op kan toor, als hij meedeed aan de rama dan. „Ik vond het vooral lastig me te concentreren. Ik was er wel, maar merkte dat ik door het ener gietekort gewoon minder produc- tief was." Toch was het moeilijk om op te geven, ook doordat hij de druk voelde van andere mos lims. „De sociale controle is groot. Nu ik openlijk niet meer vast, krijg ik altijd de standaard opmer kingen: waarom vast je niet, waar om denk je zo?" Wat hij ook merkte: werkgevers zijn enorm tolerant en respectvol naar de mensen die willen vasten. Die ervaring wordt onderstreept door een rondgang van deze krant, langs de vijf grootste werk gevers van Nederland. Bij de poli tie wordt er bij het maken van de roosters rekening mee gehouden, als agenten aangeven dat ze van wege hun 'levensovertuiging' graag op een bepaald tijdstip wil len werken - of juist niet. „Zolang de 24-uurs bezetting maar gega randeerd wordt", zegt een woord- dinsdag 7 juni 2016 0 S»> 4k:v U - 4 4 Baas tolerant voor personeel Carla van der Wal Rotterdam Schoonmaakster Rabia El Mes bahi FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10