Druk op Aboutaleb neemt toe 9 Vote Leave houdt niet van pottenkijkers In een Londens visrestaurant hield het Brexitkamp een hoogmis. Boris Johnson zweepte het publiek op. Leidt hij Groot-Brittannië uit de EU? G)koopjedeal.nl) DAGAAN6jüNiGENVAN Het gejuich doet dui ven opvliegen als een man in een ver fomfaaid pak met onvaste hand zijn fiets Stour Road opstuurt. Beveili gers voor de deur van Forman's Fish Island, een onooglijk zalm restaurant in de wijk Stratford, lo pen haastig op hem af. Boris Johnson, de ex-burge- meester van Londen, arriveert op karakteristieke wijze. Het gezicht van Vote Leave, de beweging die Groot-Brittannië deze maand uit de EU wil loodsen, koestert zijn clowneske imago. Ontdaan van zijn helm en met de wilde haardos enigszins gefat soeneerd maakt Johnson twee mi nuten later zijn opwachting op het dakterras om geselecteerde te levisiestations te woord te staan. De locatie is zorgvuldig uitgeko zen. Het Olympisch Stadion, het symbool van Britse trots, prijkt op de achtergrond. Johnson komt los en ongedwongen over, maar laat niets aan het toeval over. Vote Leave wil voor het referen dum, over minder dan drie we ken, geen ruis op de lijn. De be langen zijn groot, de spanning ook: volgens de laatste peiling is 41 procent van de Britten voor een 'Brexit', en 41 procent tegen. De rest zegt nog te twijfelen. Om misstappen of slechte pu bliciteit te vermijden, hebben de evenementen van Vote Leave een obscuur karakter. Details worden amper prijsgegeven. Buitenland se media krijgen nauwelijks toe gang tot de feestjes. Op Europea nen, zo luidt de boodschap, zit ten ze niet te wachten. Voor één keer maken ze een uitzondering. Vote Leave voelt zich sterk en laat een paar buitenlandse potten kijkers toe. In de zaal wachten hun medestanders inmiddels in spanning af. Boris Johnson komt niet alleen. Minister van Justitie Michael Go ve, parlementslid Priti Patel en oud-topvoetballer Sol Campbell zijn ook van de partij. Elk van hen krijgt de ontvangst van een popster. Serieuze politiek speelt geen rol. De argumenten om uit de EU te stappen klinken bom bastisch en, soms, sinister. Gove stelt, onder luid applaus, dat Brit se kankerpatiënten lijden onder de Europese regelgeving. Hoewel Gove wordt aangekon digd als 'posterboy' van Vote Lea ve, trekt Johnson veruit de mees te aandacht. Op commando laat hij de zaal 'Yes We Can' roepen als de voordelen van een vertrek uit de EU ter sprake komen. 'Kun nen we 300 duizend nieuwe ba nen creëren? Ja, dat kunnen we.' Voor het Remainkamp van pre mier David Cameron heeft hij ook nog een boodschap. 'We ro ken ze uit.' Vote Leave afficheert zich als patriottisch en ietwat xenofoob, maar laat vandaag een minder af werend geluid horen. In de hip- sterbuurt in Londen, een bol werk van hoogopgeleiden en snel le zakenlui, vertellen Gove en Johnson van Europa te houden. Jameel Lalani, handelaar in India se thee, knikt tevreden. 'Ik houd van mijn buren, kom graag bij hen op de koffie, maar laat ze niet de regels in mijn huis bepa len,' legt hij uit. Dat zijn onderneming in ge vaar komt bij een vertrek uit de EU, deert hem niet. 'Ik ga dat ze ker merken, maar het gaat om het principe: baas in eigen huis.' Johnson heeft dan alweer zijn helm opgezet. Terwijl zijn supporters onder ling babbelen over de 'gouden' toekomst van Groot-Brittannië buiten de EU, zigzagt hij de Lon- dense avondspits in, op weg naar de volgende halte van Circus Brexit. PvdA-leider Diederik Samsom en PvdA-voorzitter Hans Spek man riepen de Rotterdamse bur gemeester afgelopen weekend op om zich te melden voor het lijst trekkerschap. „Ik hoop dat de bes ten zich kandidaat stellen. Je moet wel een blind paard zijn om niet te zien dat Aboutaleb daar bij hoort", zegt Spekman. Aboutaleb zelf heeft steeds ge zegd dat hij de strijd niet wil aan gaan met Samsom, omdat hij die altijd gesteund heeft. Tegen vice- premier Lodewijk Asscher wil hij het wel opnemen, zei hij vorige week. Dit is op het Binnenhof op gevat als een doodskus voor Samsom. „Eigenlijk zei Abouta leb: opsodemieteren, ik kom er aan", zegt Bart van Bruggen, voor zitter van de PvdA-jongeren. In Rotterdam zijn alle raadsfrac ties de onzekerheid beu, zij eisen duidelijkheid van Aboutaleb. Door zijn kandidaatstelling bo ven de markt te laten hangen, tast hij zijn positie als burgemees ter aan, vindt de raad. En door zich zo nadrukkelijk te richten op de PvdA-perikelen, verliest hij zijn onpartijdigheid, vindt de SP. „Hij kan niet te pas en te onpas zeggen wat hij vindt van de PvdA of van Samsom. Dat is niet zijn taak als burgemeester van Rotterdam." Aboutaleb wilde niet reageren. Nieuw: Achteraf betalen! RPberPay Nu slechts €14,95 73% 54,95 73% €40,- Nu slechts €14,95 90% 3 METER LANG! Nu slechts Nu slechts €12,95 Vanaf slechts 699,- Vanaf slechts 99,95 maandag 6 juni 2016 BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL 'Br ex it Boris' steelt de show Londen A Boris Johnson, het gezicht van Vote Leave, foto reuters Volgens de laatste peiling is 41 procent van de Britten voor een 'Brexit', 41 procent is te gen. De rest twijfelt nog. De Rotterdamse gemeenteraad en zijn eigen partij willen dat Ah med Aboutaleb zich mengt in de lijsttrekkersverkiezing van de PvdA en de knoop doorhakt. Deborah Jongejan Marjolein Kooyman Rotterdam I) NIET TEVREOEN? GELO TERUG! korting korting korting korting Draadloze LED Spots met Bewegingssensor -1 1 GRATIS! Altijd licht in de duisternis op iedere plek in huis of tuin Springt automatisch aan bij beweging Eenvoudig te installeren; geen gedoe met bedrading Verstelbaar in iedere richting Adviesprijs €79,95 Korting 81% U bespaart: 65,- .korting Set van 2 Haakse LED Tuinlampen op zonne-energie 1/ Creëer snel en eenvoudig sfeer in je tuin Geschikt voor het hele jaar! Werken op zonne-energiegeen gedoe met draden Eenvoudig in de grond te steken Adviesprijs Korting U I XXL Stoffen USB-kabel van maar liefst 3 meter lang! Beschikbaar voor o.a. iPhone, iPad, Samsung, HTC en meer Raken niet in de knoop Geen gedoe met te korte kabels Geschikt voor synchroniseren en opladen Adviesprijs Korting U bespaart: 29,95 90% €27,- .korting. Pops-a-dent uitdeukset voor auto's Maakje auto deukvrij in 3 simpele stappen Bespaar een hoop reparatiekosten Ook geschikt voor je boot, camper of caravan Altijd handig om te hebben Adviesprijs 34,95 Korting 63% U bespaart: 22,- Privatescan Preventief Medisch Onderzoek Total Body MRI-scan, optioneel met aanvullend cardiologisch onderzoek Ontdek waar je gezondheidsklachten vandaan komen Spoor aandoeningen vroegtijdig op - grotere kans op genezing! Adviesprijs 1099,- Korting 36% U bespaart: 400,- Adviesprijs 299,95 Korting 67% U bespaart: 200,- Luxe Uittrekbare Wind-/Zonneschermen Nooit meer last van de wind in de tuin Ideaal op een terras/balkon voor meer privacy Voorzien van automatische roll-back functie Beschikbaar in zwart en crème en in 2 maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9