Huurders willen geen gebruikersraad; 'De lijnen met bestuur Warande zijn kort' VLAANDEREN 19 Tremen weekend De Afslag viert eerste decennium Dode bruinvis aangespoeld daarbuiten, volwassen mannen die een weekend met hun treintjes komen spelen in Breskens; op de grootste treinenbaan van de Benelux. En die is nog jarig ook. De treinentuin bij Midgetbaan De Afslag werd op 5 juni 2004 door oud-burgemeester van Sluis, Jaap Sala, geopend. Onder leiding van Wim Waleboer, groot treinfanaat, en Niek Manneke, eigenaar van De Afslag, was er al sinds januari van dat jaar aan de aanleg van de ze bijzondere attractie gewerkt. Manneke was door Waleboer be smet geraakt met het treinenvi- rus. Een jaar na het plotselinge over lijden van Manneke was het Wale boer die in 2006 het eerste treinen- weekend als eerbetoon voor Man neke organiseerde. Ik heb een eigen treinenbaan rond mijn caravan op de camping Sindsdien is een bezoek aan dit weekend voor velen een must. Reinder Kalksma is uit Apeldoorn gekomen: „Ik heb een eigen trei nenbaan rond mijn caravan op de camping. Hier kom ik al enkele ja ren. Vooral om andere hobbyisten te leren kennen en natuurlijk om op deze grote baan te rijden." Zon dagmiddag is hij even samen met Theo Borghsteijn uit Axel met zijn treintjes in de weer. „Ik heb zelf in totaal vijf locs (locomotie ven, voor de niet-treinfanaten) en zeker twintig wagons. Alle wa gons en locomotieven die ik heb, die heb ik in het echt gezien of er in gereden. Het is een prachtige hobby! Al kan een strenge echtge note je soms wel op een zijspoor zetten... Het thuisfront moet het ermee eens zijn. Maar, we doen er niemand kwaad mee!" Reinders: „Ik heb voornamelijk Zwitserse treinen, dus reis ik regel matig naar Zwitserland om daar in 'mijn' treinen te rijden!" Waleboer is nog steeds de trotse beheerder van de treinentuin bij De Afslag: „Ik heb hier veel werk aan, vooral aan onderhoud. De treinen rijden dagelijks en wor den digitaal aangestuurd. Onze LGB treinen (naar het Duitse mo- deltreinenmerk Lehmann Gross Bahn) zijn gebouwd op schaal 1:22,5. Dat is vier keer zo groot als de bekende modeltreintjes. Ze zijn weer- en windbestendig, al la ten we ze hier bij noodweer niet rijden." Op het spoorwegplacement van De Afslag zijn niet alleen prachti ge treinen te bewonderen. Er is ook veel aandacht besteed aan de aankleding van de tuin, met sta tions, huizen, bruggen, tunnels en kerkjes. Ook is er een vijver, een strand met badgasten en de vuur toren van Breskens. Sommige ge bouwen sierden vroeger Minia tuur Walcheren en in de vijver dobbert een replica van de dubbel deks veerpont die vroeger de Wes- terschelde tussen Breskens en Vlis- singen bevoer, De IJzendijkse Frans Termote maakte een replica van De Afslag. Eigenaresse Liddy Manneke is nog steeds blij met alle aandacht voor de treinentuin: „Al moet ik nogal eens de ramen extra zemen aan de kant van de tuin in het res taurant. Er zijn gasten die speciaal een tafel in de buurt van de trei nentuin reserveren!" Het bestuur van De Warande heeft zich succesvol verzet tegen een verhuizing naar de nieuw te bouwen brede school in Sint Jan steen. „We zouden er wat ruimte betreft echt op achteruitgaan", zegt bestuurslid Ronny Polspoel. „Van de 1100 vierkante meter die we nu hebben, naar 700 vierkan te meter." Het gaat de huurders niet al leen om de beschikbare ruimte, het is ook met name de emotione le band met 'hun' Warande. „De Warande heeft gewoon charme", zegt Marie-Louise Verhagen, gast vrouw van ouderensoos De Der de Jeugd. „We zitten hier graag en met wat aanpassingen, kun nen en willen we hier nog heel lang blijven zitten." Het bestuur heeft onlangs de huurders ruim tachtig clubs) bij elkaar geroepen om hun wensen en klachten te horen. Polspoel: „We hebben als bestuur de laat ste tijd veel kritiek gehad, dat er bijvoorbeeld geen gebruikersraad zou zijn. Die hebben we tot nu toe niet willen oprichten omdat het jarenlang onduidelijk was of De Warande wel zou blijven be staan." Die garantie is er nu wel, maar een officiële gebruikersraad komt er niet. „Omdat de huur- 'We willen en kunnen hier nog heel lang blijven zitten met wat aanpassingen' ders dat niet willen", zegt Paul Prince, penningmeester van het Sint Gregoriuskoor Sint Jansteen. „De lijnen met het bestuur zijn kort, dus een gebruikersraad is he lemaal niet nodig." Het bestuur had door alle publiciteit een hefti ge vergadering verwacht, maar die bleef uit. „De huurders zijn over het algemeen erg tevreden", zegt Warande-bestuurslid Fons Dobbelaer. „We kregen veelal praktische opmerkingen zoals het gebruik van de keuken. Dit gaan we allemaal regelen." Ondanks dat de brandweer de veiligheid van De Warande heeft gegarandeerd, zijn er wensen voor een nooduitgang in de kel der onder het podium. Ook staat meer parkeerruimte op de ver langlijst. Het bestuur hoopt die te krijgen als de basisschool op ter mijn wordt gesloopt. GROEDE Bij het killetje tussen de paalhoofden nabij het naakstrand van Groede is gisterochtend een dode bruinvis aangespoeld. Wan delaar Mark Wolvenne zag het ka daver drijven toen hij zijn hond uitliet. „Ik denk dat het dier al een tijdje dood was. Het karkas be vond zich in verre staat van ont binding." Wolvenne waarschuw de de politie, omdat de bruinvis door de lange tijd in het water en de ontbindingsverschijnselen op het punt stond te ontploffen. „Dat wil je niet als er veel mensen in de buurt zijn." De doodsoorzaak is nog niet bekend. Het komt va ker voor dat bruinvissen op de Zeeuwse kust aanspoelen. Vaak hebben de dieren bijtsporen van zeehonden. Die zien bruinvissen als een prooi. Ze komen uit heel het land en van ver maandag 6 juni 2016 Wilma Valk Breskens Reinder Kalksma Reinder Kalksma had zijn eigen trein meegenomen naar het jubileumfeest van treinentuin De Afslag. FOTO PETER NICOLAI Nu gemeenschapshuis De Wa rande in Sint Jansteen blijft be staan, wil het bestuur voortva rend de toekomst in. Banden met huurders worden aange haald en er ligt een wensenlijst voor wat aanpassingen aan en bij het voormalige patronaatsge bouw. Sheila van Doorsselaer Sint Jansteen -Marie-Louise Verhagen 'Kedeng, kedeng, whoohoo! Treintjes blijven fascineren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70