Houdoe en bedankt! Meeste organisaties kunnen nog wel tegen een stootje Een kwart van de zorgsector in Zeeland heeft 2015 afgesloten met verlies. Toch hebben zij vaak nog voldoende geld achter de hand. maandag 6 juni 2016 pzc.nl email: bevelanden@pzc.nl VLISSINGEN Ontwormd en twee keer zo zwaar als ze drie maanden geleden aanspoelden, doken Wullempie en Simba zaterdag de zee in vanaf het Vlissingse Badstrand. Ze aarzel den na hun vrijlating nog even en keken een paar keer om. Alsof ze opvangcentrum A Seal wilden bedanken en afscheid namen van de honderden toeschouwers op het strand. Rolf Bosboom Vlissingen Zeker vijf Zeeuwse zorginstellin gen zijn vorig jaar in de rode cij fers beland. Zorgstroom dook het diepst in de min, met een verlies van ruim 1,8 miljoen euro. Dat blijkt uit een inventarisatie van de jaarrekeningen 2015. De meeste zijn inmiddels gedepo neerd, al ontbreken nog de versla gen van onder meer WVO Zorg, Zeelandcare en Curamus. Van de twintig onderzochte in stellingen (exclusief de ziekenhui zen) zaten er in 2014 drie in de min. Afgelopen jaar waren dat er vijf. Zorgstroom had al rekening gehouden met een verlies van twee tot drie miljoen euro. Vanwe ge de ingrepen van de overheid daalde de omzet fors en moest een ingrijpende reorganisatie wor den doorgevoerd, met alle kosten van dien. In totaal zijn ruim 150 medewerkers vertrokken, van wie vele tientallen via ontslag. Het uit eindelijk verlies is uitgekomen op ruim 1,8 miljoen euro. Juvent (jeugd- en opvoedhulp) zag door de overgang van de jeugd zorg naar de gemeenten haar bud get met twaalf procent krimpen. Het aantal volledige arbeidsplaat sen ging van 345 naar 285. Er was gerekend op een verlies van negen ton over 2015. Dat is beperkt geble ven tot iets meer dan zes ton. Stichting Arduin, in 2014 nog licht in de plus, boekte vorig jaar een negatief resultaat van bijna vier ton. Ook Stichting Oude renzorg Noord-Beveland (Cleijen- borch) en SOKA (Stichting Oude renzorg Kanaalzone) zaten licht in het rood. SVRZ, de grootste zorgorganisa tie in Zeeland, hield het meeste geld over: bijna drie miljoen euro. Naar verhouding hebben met na me Eilandzorg Schouwen-Duive- land, De Okkernoot in Schoondij- ke en het Zuidwest Radiothera peutisch Instituut in Vlissingen eveneens financieel een goed jaar achter de rug. De zorginstellingen beschikken doorgaans over aanzienlijke finan ciële reserves. Het gezamenlijke ei gen vermogen van de twintig in stellingen groeide met 10,8 mil joen euro tot in totaal ruim 268 miljoen euro. Koploper in de provincie is op nieuw SVRZ, met een eigen ver mogen van ruim 72 miljoen euro. Afgezet tegen de omvang van de organisatie kunnen ook de meeste andere instellingen nog wel tegen een stootje. Zorgstroom beschikt bijvoorbeeld nog altijd over een ei gen vermogen van ruim 30 mil joen euro. Best verdienende zorgbestuur- der in Zeeland was vorig jaar Ga- brielle Davits (SVRZ), met een be zoldiging van 194.251 euro. Dat is weliswaar boven de norm, maar zij valt - net als diverse van haar collega's in de provincie - onder de overgangsregeling. Jan Stelwegen, die tot eind 2014 bestuursvoorzitter bij Tragel Zorg, was, heeft volgens de jaarrekening 2015 een ontslagvergoeding van 155.000 euro meegekregen. m FOTO LEX DE MEESTER Meer zorginstellingen in de min

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64