'Kebabkoning' en Vieze flikker' zijn pesten zat 5 File voor de enige echte Verstappen 369 499 499 499 549 569 599 689 799 Kras.nl/fietsreizen of bel 0900-9697™,M „Het doet heel veel pijn. Ik heb het gevoel dat ik steeds naar bene den wordt geduwd", zegt bus chauffeur Christian Kooistra (36) uit Valkenburg. Zijn collega's ver gallen zijn werkplezier, omdat hij homoseksueel is. „Vieze flik ker", zeggen ze dan, in het bijzijn van klanten. Of hij krijgt imperti nente vragen over seks met man nen. „Toen we een nieuw pak kre gen op het werk, zeiden collega's dat ik twee ritssluitingen moest krijgen. Eén van voren en één van achteren. Dat wordt dan als grap gezegd, maar ik vind er niks grappigs aan." 1,2 miljoen werknemers heb ben net als Kooistra te maken met vervelende collega's, blijkt uit onderzoek van TNO. In com binatie met een hoge werkdruk vergroot dat de kans op een burn-out aanzienlijk. Werkne mers melden zich om die reden vaker ziek, een kostenpost van 1,7 miljard euro voor werkgevers. Minister Lodewijk Asscher (So ciale Zaken) trekt 0,5 miljoen eu ro uit voor een team van deskun digen dat bedrijven op aanvraag kan adviseren hoe ze het pro bleem tegen kunnen gaan. Ook hoopt hij door posters en radio spotjes het gesprek over onge wenst gedrag te stimuleren. „De cijfers laten zien dat deze campag ne geen overbodige luxe is", zegt de PvdA'er. Want wat is nu vervelend ge drag en wat niet? Soms is pesten en discriminatie heel duidelijk, maar er is een grijs gebied. Een Turks-Nederlandse collega elke ochtend lachend begroeten met 'Hee kebabkoning', is dat erg? En mag je tegen een 6o'er zeggen: 'Ouwe, je moet met pensioen'? De Arbo-wet is er helder over, zegt organisatieadviseur Alie Kui per, gespecialiseerd in de aanpak Dingen worden als grap gezegd, ik vind er niks grappigs aan van ongewenst gedrag op het werk. „Als iemand structureel de pispaal is en zich daartegen niet kan verweren, bijvoorbeeld om dat een leidinggevende meedoet, is dat volgens de wet pesten." Vraag het gewoon eens aan je col lega's, tipt Asscher. „Bepaal niet voor een ander wat leuk of niet leuk is. Niemand is hetzelfde." Werknemers die last hebben van ongewenst gedrag kunnen hun collega's erop aanspreken, zegt Kuiper. Maar als het gaat om een pestende groep of leidinggeven de werkt dat vaak averechts. „Dan vinden ze het leuk dat je 'hapt'. In dat geval kun je beter naar een vertrouwenspersoon gaan, die hoort elke organisatie te hebben. Als het gaat om discri minatie, bijvoorbeeld vanwege homoseksualiteit, kunnen werk nemers in het uiterste geval ook naar het College voor de Rechten van de Mens stappen." Hoewel bedrijven verplicht zijn op te treden tegen wange drag, haalde bij Kooistra een ge sprek met iemand van de perso neelsafdeling niets uit. „Ik ben voor het bedrijf niets waard. Ze nemen me niet serieus. Steeds va ker denk ik dat ik een andere baan moet zoeken, waar ik wel mezelf kan zijn." De chauffeur is het gepest zo zat, dat hij zijn ver haal nu openlijk in de krant ver telt. Hij hoopt dat er iets veran dert. Dat zijn collega's zien dat hij ook maar een mens is, die er niets aan kan doen dat hij op mannen valt. Dapper? „Ach. Ze kunnen me het leven zuur ma ken, maar dat doen ze toch al." De wereld is Kras Inclusief Comfort Class busreis, ontbijt, diner en Neder landse reisleiding. Neem gratis uw eigen fiets mee op reis óf huur voordelig een Batavus/Gazelle toerfiets of E-bike. Nu al vele reizen met 100% vertrekgarantie. Langs de Moezel Beieren Tirol Schwabische Alb en Romantische Strasse HetThüringerwald De Duitse Oostzeekust Het Loiredal Bodensee Toer door Tirol Cöte d'Azur Provence maandag 6 juni 2016 Tienduizenden racelief hebbers zijn zaterdag én zondag naar Zandvoort af gereisd om de enige echte Max Verstappen in leven den lijve te kunnen aan schouwen. De 18-jarige For mule 1-coureur is een ware superster sinds hij drie we ken geleden de Grand Prix van Spanje won. Niet gek dus, dat hij de grote attrac tie van de Familie Raceda- gen is. Beide dagen reed Nederlands nieuwe sport held op het circuit en deel de hij handtekeningen uit. De massale belangstelling zorgde ook voor flinke ver stopping op de wegen naar Zandvoort, door de ANWB zelfs omgedoopt tot 'Ver stappen-file'. De Max-ma- nia is een geschenk uit de hemel voor prins Bernhard junior, sinds februari de ei genaar van het circuit van Zandvoort. Hij wil het zielto gende circuit nieuw leven inblazen, foto pim ras Minister Asscher start vandaag een campagne om ongewenst gedrag zoals pesten, discrimina tie en seksuele intimidatie op de werkvloer tegen te gaan. Deborah Jongejan Den Haag FOTO KOEN VERHELDEN —Christian Kooistra, chauffeur Fietsreizen Ontdek de pittoreske wijndorpen, imposante burchten en groene heuvels van de mooie Moezelstreek. Naar o.a. Cochem en Koblenz. Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/46008 5 dagen v.a. Fietsreis met een fantastisch decor gevormd door bergen, groene dalen en kastelen. Met o.a. Schloss Neuschwanstein, de Weiskirche en Füssen. Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/46013 7 dagen v.a. Volg kronkelige riviertjes in het verrassende zuiden van Duitsland naar romantische dorpjes met vakwerkhuizen, verstopt in de mooie natuur. Routes naar o.a. Rothenburg Zie: Kras.nl/46258 7 dagen v.a. Fiets door het 'Groene hart van Duitsland'. Vanuit Gera bewonderen we cultuursteden als Weimar, Jena en Rudolstadt. Verblijf Pentahotel Gera**** Zie: Kras.nl/46243 7 dagen v.a. Kust, natuur en steden! De routes brengen u naar natuurgebieden met bossen en tientallen meren naar o.a. Schwerin en de Schaalsee. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/46003 7 dagen v.a. Fiets door de 'Tuin van Frankrijk' langs wijngaarden en historische kastelen als Blois, Chambord, Cheverny en Sully sur Loire. Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/46196 7 dagen v.a. Populaire reis met mooie licht glooiende routes door Duitsland, Zwitserland én Oostenrijk. Verblijf in Hotel Zum Löwen***. O.a. naar Lindau en Mainau Zie: Kras.nl/46010 7 dagen v.a. Geniet van de frisse berglucht, lieflijke dalen en groene bergen in het gezellige Tirol. Met vlakke routes langs o.a. de Ziller en Inn. Verblijf in gezellig familiehotel Zie: Kras.nl/46246 9 dagen v.a. Geliefde reis langs de kust, lavendelvelden, wijnstreken en chique badplaatsen als Antibes, Cannes en St. Tropez. Incl. 5 x lunchpakket. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/46199 en /46200 10 dagen v.a. Daarom boekt u uw fietsreis bij Kras: Ervaren Nederlandse fietsreisleider Gratis uw eigen fiets meenemen Comfort Class touringcar met moderne fietskar Iedere dag een andere route van ca. 40 tot 50 km 4-asw /fTF-, Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds '«Sr»' scr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5