'Pool nog dit jaar zonder zeeijs' T alentje verdrinkt bij feest 3 Politieke bijeenkomst achter gesloten gordijnen Vrijwel iedereen heeft een mening over DENK, de partij waarbij ook Sylvana Simons zich aansloot. Aanhangers kwamen gisteren bijeen. Wat spreekt hen zo aan? „Ik vind dat we elkaar niet kennen." De spieren van Mar- tijn Poelen spannen zich aan, zijn stem slaat over. Vanuit Hengelo is hij naar Breda gekomen, om de bijeen komst van politieke partij DENK bij te wonen. Nu mag hij niet naar binnen, desondanks zwiept hij zijn rolstoel behendig nog wat dichter naar de deur. „Ik heb me aangemeld. Is dit nou democra tie?" Woedend schieten ook zijn makkers van actiegroep 'het Ne derlands Verbond' naar voren, net als de politiemannen die tot voor kort nog op afstand bleven. Boze hoofden, een dichte deur. Welkom bij de bijeenkomst van de politieke partij DENK, in Bre da. Het is de partij die niet met deze krant wil praten, omdat een artikel haar kopstukken niet aan stond. Die Wilders 'een tumor in je hoofd' noemt. En ook de partij die Sylvana Simons inlijfde, om racisme aan de kaart te stellen. Als 'tegengeluid' werd een actie op poten gezet om haar op 6 de cember uit te zwaaien. Juist al die contrasten drijven toehoorders op een zomerse zon dagmiddag naar het grijze buurt huis, naar DENK. Ze zijn er niet op uit om de confrontatie te zoe ken, maar zijn die juist zat, blijkt uit hun verhalen. Neem Fatma Yesilkir, die met haar dochter Suheda naar de bij eenkomst is gekomen. Als alfa hulp aan huis maakte ze mee hoe de deur haast werd dichtgesme ten toen de vrouw die ze zou ver zorgen haar hoofddoek zag. Daar was het moment waarvoor ze zo vaak had gevreesd: ze werd gewei gerd. „Ik vroeg me altijd af wat ik dan zou doen." Nu het zo ver was, bleef ze rustig, legde ze uit hoe ze wilde helpen. Het werkte en uiteindelijk werd Fatma zelfs omarmd door de vrouw die haar eerst niet moest. „Na drie keer vroeg ze of ik niet altijd kon ko men. Ik vind dat we elkaar niet kennen, dat er niet verder wordt gekeken dan een hoofddoek." Ja, ze kent de heftige uitspra ken van Tunahan Kuzu en Selcuk Öztürk, de twee Kamerleden van DENK. Die ziet ze als een tegen geluid, tegen de scherpe toon van Wilders. „Dan kom je uiteinde lijk in het midden uit", redeneert ze. Fatma vult aan: „Het gaat er ook om dat Nederland een spie gel wordt voorgehouden, die laat zien hoe het er aan toe gaat." De drie vriendinnen Alana de Munnik, Loubna Chettou en Tu ba Buyukcelik vinden dat er geen verschil hoort te zijn tussen Ali en Piet, maar weten ook zeker dat er in Nederland wel verschil Er wordt niet verder gekeken dan de hoofddoek wordt gemaakt. „Je mag hier de koning niet uitschelden, maar Ebru Umar moet in Turkije wel Erdogan kunnen beledigen", zegt Loubna. „Dat is de dubbele maat, daarom moeten er dingen gebeu ren." Op school gaan de 17- en 18-jarige vriendinnen in discus sie. Juist om te zorgen dat Neder land een land wordt waar ieder een zich welkom voelt, vinden ze, moeten zij laten zien wat er mis is. Als ze net als de andere aangemelde bezoekers binnen zijn, gaan de donkere gordijnen van het buurthuis dicht. Er klinkt applaus voor Sylvana Simons, de hoofdrolspeler in het debat. Ze heeft verstek laten gaan, volgens de organisatie wegens ziekte, maar spreekt de aanhang toe via een videoboodschap. „We hebben het debat over racisme en discriminatie gelanceerd, ieder een heeft het er over", zegt Ka merlid Öztürk even later. De organisator van de bijeen komst, Bredanaar Yuksel Buyuk celik, is tevreden. Hij wil in 2018 namens DENK meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen, zegt hij. Zijn ambities? „We willen in elk geval verbinden. Maar ons eer ste belang ligt in maart 2017." Want dan zijn de landelijke ver kiezingen, waarbij DENK hoge ogen hoopt te gooien. Kamerlid Kuzu durft zijn ambities al uit te spreken. „We mikken op vijf ze tels." CAMBRIDGE De Noordpool kan dit jaar of volgend jaar voor het eerst in meer dan 100.000 jaar zon der zeeijs komen te zitten. Dat voorspelt een wetenschapper van de universiteit van Cambridge. Uit satellietgegevens blijkt dat er op 1 juni nog maar 11,1 miljoen vierkante kilometer ijs was, ter wijl dat de afgelopen dertig jaar ge middeld bijna 12,7 miljoen vierkan te kilometer was. „Mijn voorspelling is dat het ijs op de Noordpool waarschijnlijk zal verdwijnen, ofwel minder dan 1 miljoen vierkante kilometer zal zijn in september", zei Peter Wad- hams tegen de Britse krant The In dependent. „Als het niet volledig verdwijnt, dan zal er in ieder ge val een laagterecord aan zeeijs zijn", voegt hij daar aan toe. Door gebrek aan zeeijs kan het klimaat op aarde dramatisch wijzigen. Wadhams' opvatting wordt niet gedeeld door alle pooldeskundi- gen. Hoogleraar Jennifer Francis van Rutgers verwacht het verdwij nen van het zeeijs tussen 2030 en 2050. „Wei zien we in het poolge bied een ongewone situatie." TIEL Een talentvolle jeugdspeler van Sparta Rotterdam is zaterdag bij een teamuitje om het leven ge komen. De 12-jarige Ousmane Ko- ne verdronk in het waterpark Bel- dert Beach, waar zijn team het kampioenschap vierde. De jongen had geen zwemdiploma's.Het elf tal won een week eerder nog het landelijk kampioenschap. Zo'n twintig jongens en zes begelei ders gingen dat zaterdag vieren in Beldert Beach, een waterpretpark in de openlucht bij Tiel. Na een uur was Kone verdwenen. „We kregen een melding dat een jon gen zonder zwemdiploma's werd vermist. Toen was het meteen co de rood", zegt eigenaar Patrick Janssen. Niet veel later werd Kone gevonden op de bodem van het meer. Kone komt uit Ivoorkust en woonde pas een paar jaar in Ne derland, met zijn vader en zusje. Executieverkoop Belastingdienst maandag 6 juni 2016 Loubna Chettou, Alana de Munnik en Tuba Buyukcelik vinden dat er geen verschil hoort te zijn tussen Ali en Piet. foto arie kievit Partij DENK wil Nederland een spiegel voorhouden Carla van der Wal Sjoerd Marcelissen Breda Fatma Yesilkir, alfahulp Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst. Kijk op www.veilingdeurwaarder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3