6 Janssen verwacht vertrek bij AZ Met een overwinning tegen Oostenrijk (0-2) sloot het Nederlands elftal de zomertoer af. De conclusie na de oefentrip: het geloof is terug. VOETBAL NEDERLANDS ELFTAL A Oranje keerde gis termiddag terug op Schiphol met het gevoel dat het zinvol was: veertien dagen trainen en spelen in landen die allemaal in de ban zijn van het naderende EK. In de alterna tieve EK-poule die de KNVB voor Oranje samenstelde, haalde de ploeg twee zeges en een gelijkspel. Ook is een begin gemaakt met bouwen aan een nieuwe hiërarchie en het terug winnen van de verloren gunst van het publiek. En oh ja, 'Dick' maakte een flitsende entree. Een terugblik aan de hand van zes punten waar de bondscoach al dan niet mee aan de slag is gegaan. Meteen op de eerste ochtend in de Algave heeft bondscoach Danny Blind die stip gezet. De ambitie is uitgesproken om er koste wat het kost bij te zijn in Rusland. De eerste oefenpot tegen Ierland kwam nog stroef op gang, maar Blind kreeg na die sof het bezoekje waar hij op hoopte: zijn aanvoerder kwam ook even langs. Niet dat het nou zo veel voorstelde dat Arjen Robben een paar dagen meedraaide in de Algar- ve, maar ook hij zette de toon door te waarschuwen: „Als de eerste WK- kwalificatiewedstrijd tegen Zweden pas in september gaat leven, zijn we met z'n allen te laat." Twee hoofdzaken zijn duide lijk: uit in Zweden speelt Oranje op 6 september 4-3-3. En de staf heeft zo'n acht spelers in het hoofd die het geraamte van het elftal moeten vormen. Blind was aanvankelijk nog van plan om bij de trainingen in Por tugal een alternatieve speelwijze van 5-3-2 in te slijpen. Maar daar ging door omstandigheden (acute blessures, afzeggingen, een ingekor te stage) een streep doorheen. „In au gustus krijgen we die tijd ook niet meer. Bovendien is het in 4-3-3 nu een paar keer niet onaardig gegaan", stelde de bondscoach zaterdag na de 0-2 zege tegen Oostenrijk. Het werden er door het afha- PLUS 3. Tete MIN ken van Davy Pröpper en Jürgen Lo- cadia uiteindelijk zes. En die hebben allemaal hun inbreng gehad. Van de nieuwe aanvoerder Jeffrey Bruma, de bij goals betrokken Marco van Gin- kel en Luuk de Jong tot aan keeper Jeroen Zoet, die tegen Oostenrijk bewees dat er tussen hem en Jas per Cillessen geen verschil meer zit. Alleen: allemaal te gelijk in Oranje, die op tie is niet uitgeprobeerd. De toe komst zal leren of dat een gemis te kans is, nu landen als Spanje en Duitsland bewijzen hoe veel voordeel er te halen is als spelers die elke dag met el kaar trainen bij een club, hun automatismen en (non-verbale) communica tie meenemen in de natio nale ploeg. Nu blijft er nog steeds veel werk te doen in de on derlinge afstemming. Neem bijvoorbeeld hoe Jetro Willems speelde te gen Ierland en Polen. Die slingerde nog steeds elke bal automatisch van ver voor het doel, alsof Luuk de Jong daar klaar stond om zo als bij PSV op doel te koppen. Maar Vincent Janssen is een an dere spits, met andere loopjes en kwaliteiten. Toen de Jong inviel, scoorde hij prompt wél uit zo'n ver re pass van zijn ploegmaat. Overigens: er is verder niks mis mee om Janssen nu het vertrouwen te geven. Sterker: hij is dé grote win naar van deze stage. Hij heeft een schot met twee benen, een goed ge voel voor positie kiezen en de kaats. En: hij straalt in alles uit dat het een eer is om voor Oranje te spelen. Toen Michel Vorm afgelopen maart voor even terugkeerde bij Oranje rond de oefenpot tegen Enge land, viel het de doelman op: het was ontzettend stil en timide in de groep. Vorm was nog gewend aan Wesley Sneijder die het hoogste woord had. Aan een sfeer waarin so wieso routiniers de dienst uitmaak ten. Maar Engeland - Nederland werd een duel waarin er voor het eerst in tijden niet één dertiger in Oranje stond. En dat zette zich de afgelopen twee weken voort. Het biedt ruimte voor nieuwe gangmakers. Voor nieu we dynamiek. Voorzichtig komt er ook wel iets los. Bas Dost viel voor het grote publiek niet op in deze oe fenreeks, maar in de groep viel hij wel op als een jongen met wie je kan lachen, die het geweldig vindt om er bij te zijn en dat uitdraagt. Er zijn kaartgroepjes ontstaan. En naast Bru ma kreeg ook Kevin Strootman de aanvoerdersband. Het wordt nu razend interessant: in hoeverre laten Blind en zijn staf deze groep verder iets met elkaar op bouwen? „Strootman, Wijnaldum, Blind, er is een clubje dat met elkaar jeugd-EK's heeft gespeeld. Die gaan nu hun beste jaren tegemoet. Bruma, Promes, voor hen geldt dat ook. Die komen nu met z'n allen in beeld om de kar te trekken", zegt Blind. Tegelijkertijd voel je dat hij ook nog wil vasthouden aan een topsta- tus voor Sneijder. Voor Robben. Mis schien zelfs aan een rol voor Klaas- Jan HunteJaar. Maar gaat WesJey Sneijder het nog brengen als er in grote wedstrijden dynamiek op het middenveld wordt gevraagd? Waar schijnlijk is dat het najagen van een il lusie en moet je denken: onvoorwaar delijk bouwen op dergelijke iconen kan helaas niet meer. Alles wat zij nog brengen, zien we als bonus. De Volkskrant-foto van Guus Dubbelman bij het EK '96 die ooit voor grote commotie zorgde rond Oranje, die was de afgelopen veertien dagen weer in allerlei varianten te maken bij de nationale ploeg. Het beeld in één zin: Een wel erg opzichti ge opsplitsing tussen 'blank' en 'ge kleurd'. Rond trainingen, na wedstrij den in mixed-zones, in hotels, etce tera. Is zoiets erg? Als het om Friezen en Utrechters gaat die bij elkaar klonte ren, roert niemand het aan. Maar: in de mislukte EK-kwalificatie is het in tern soms als probleem ervaren. Tur- kije-uit, 'matties' met elkaar op reis, tot diep in de nacht blijven gamen en maandag 6 juni 2016 m De basisspelers van het Neder lands elftal tegen Oostenrijk hadden in totaal 173 caps op hun naam staan. Dat is het twee de laagste aantal deze eeuw bij een interland. Vincent Janssen verwacht dat hij AZ deze zomer gaat verla ten. „Ik wil een stap maken, dat is duidelijk", zei hij zater dag. Janssen opende tegen Oostenrijk de score en heeft nu drie keer gescoord in vijf in terlands. „Ik heb me laten zien", besefte de topscorer van de eredivisie. Bondscoach Danny Blind zei eerder dat Janssen het beste naar Ajax, PSV of Feyenoord kan vertrek ken. Maar bij AZ, dat minimaal 10 miljoen euro voor hem ver wacht te ontvangen, denken ze dat de spits onhaalbaar is voor Nederlandse clubs. Jans sen: „Er is belangstelling, heb ik begrepen. We gaan zien wat dat oplevert." Zomertoer maakt van Maarten Wijffels Wenen 1 Plaats het WK van 2018 met een als stip aan de horizon 2 Benut je voorsprong, juist nu het EK is gemist Acht PSV'ers in de groep, gebruik hun automatismen 1. Janssen 2. Berghuis De nummer één- spits van Oranje heet voorlopig Vin cent Janssen, vo rig seizoen nog spits bij Almere Ci ty. Waar zal hij heen gaan? Wordt gelinkt aan Atléti- co Madrid. Ook Steven Berghuis is in een roes naar huis gegaan. Van vakantie in korte broek op Fifth Ave nue naar twee as sists tegen Polen en Oostenrijk. 1. Memphis 2. Huntelaar 3. Vlaar Oostenrijk - Neder land was net afge floten toen alle Oranje-spelers el kaar opzochten op het veld. Ook de wissels. Behalve één. Memphis was al op weg naar de catacomben. Bij Oranje zijn velen wel klaar met zijn onaangepaste ge drag. Advies: thuis laten in septem ber. Ron Vlaar ging uit van speeltijd, maar bleef drie keer op de bank. 4 Bouw aan een nieuwe hiërar chie 5 Scherp afspraken aan, des noods weer in een manifest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35