Rudi Lubbers: Ik had kansjes tegen Ali 3 THIJS ZONNEVELD Column 1965 1967 1974 REACTIES 'Hij deed de wereld daveren en het deed de wereld goed. Ali was de grootste. Klaar' was de enige keer dat hij een wed strijd voortijdig verloor. Een jaar later eindigde de prachtige boks- loopbaan van Ali op de Bahamas met een nederlaag op punten te gen de Zuid-Afrikaan Berbick. Drie jaar na het afscheid van de ring werd de ziekte van Parkinson bij Ali geconstateerd. Hij droeg zijn lot manmoedig. Ali probeerde nog zo veel als hij kon bij liefdadigheidsbijeenkom sten te zijn. „Mensen zeggen dat ik tegenwoordig zo langzaam praat", zei hij in 1984. „Dat is niet raar. Ik heb uitgerekend dat ik als bokser 29.000 klappen heb gehad. Maar ik heb ook 57 miljoen dollar verdiend. Ik mag misschien niet heel goed meer praten, maar mijn geest is nog honderd procent." Die foto. Je kunt eruren naar kijken. Naar de biceps van Muhammad Ali, nog natril lend van de dreun die hij net heeft uitgedeeld. Naar George Foreman, op weg naar het canvas, vallend als een zak aardappelen vanaf het aan recht. Naar de oehhhs en aaaaahhhs van de mensen in het publiek, die beseffen dat deze klap de beslissing in de wedstrijd is. Ze zullen aan hun kinderen en hun kleinkinderen vertellen dat ze erbij waren. Bij The Rumble in the ]ungle. Bij die keer dat Ali zijn tegen stander eerst vernederde en daarna verpulverde als een suikerklontje in de thee. Een iconische foto is het. Maar daarvan zijn er in de carrière van Ali zo veel gemaakt. Zijn leven was een aaneenschakeling van iconische wed strijden, beelden, films, foto's, uit spraken en betogen met eeuwig heidswaarde. Hij sprak als een poëet, als een rapper, hij schilderde met taal. Float like a butterfly, sting li ke a bee. Je hoeft niets met boksen te heb ben om Ali te kennen. Je hoeft niet in de jaren zestig en zeventig ge leefd te hebben om zijn grootsheid te zien. Er zijn niet veel sporters die groter zijn dan hun sport. Ali was dat wel. Veel en veel groter zelfs. Het ging er niet om dat hij won, maar hoe hij won. En wat hij zei. Ali was de beste trash talker die er ooit heeft bestaan. Hij bracht psycho logische oorlogsvoering naar een nieuw niveau. Hij won wedstrijden met zijn mond, deelde knock-outs uit met zijn tong. Maar hij sprak lang niet over bok sen alleen. Ali schuwde beladen, con troversiële en politieke uitspraken niet. Hij doorbrak taboes en kwam op voor groepen in de samenleving die tot dan toe nauwelijks werden ge hoord. Mohammed Ali was méér dan een bokser. Méér dan een sportheld. Méér dan een rolmodel. En ook al is hij nu dood, de floating butterfly en de stinging bee zijn dat niet. De echo's van zijn klappen en die van zijn woorden zullen nog talloze generaties nagalmen. Ali was de beste trash talker die er ooit heeft bestaan Ali bereidde zich destijds voor op een tweede gevecht met Joe Frazier. De partij tegen Lubbers was een soort opwarmertje. Lub bers, in het interview destijds: „Ali maakte grapjes, begon al tot tien te tellen toen ik op de weeg schaal stond. Ik hield me op de vlakte. Hij was de showman, moet je niet tegen Rudi Lubbers zeggen. In Amsterdam hadden ze pesterig gezegd dat ik niet van een zwarte mocht verliezen. Nou, dat had ik me ingeprent. Ik wilde voorkomen dat ze praatjes zouden krijgen, had altijd geroe pen dat er niemand op aarde was die mij knock-out kon slaan. Ook Ali niet." Lubbers (70 jaar inmiddels): „Mijn insteek was: overleven. De laatste drie ronden was ik nog goed. In de elfde ronde zet te hij mij vast in de touwen, maar ik wist hem over te ne men. Ik zei tegen hem: 'And nou) it's my time." Ali won de wedstrijd op pun- ten. „Ik had kansjes, maar de pech was dat ik steeds net niet bij Ali kon komen." noemde het een 'quick, million dollar fight." De Nederlander, die wegens drugshandel een tijd in de cel zat en daarna aan lager wal raak te, bleef twaalf ronden op de been. „Iedereen zei dat ik nul procent kans had, maar dat maandag 6 juni 2016 fAq U171.C. 25 mei Sonny Liston krijgt zijn revan chepartij, maar is binnen twee minuten knock-out. Er zijn ge ruchten dat hij om allerlei mo gelijke redenen expres verliest. mei De wereldtitel wordt hem ontnomen vanwege de weigering om zijn dienst plicht te vervullen. Zijn cel straf wordt afgekocht. 8 maart Eerste nederlaag in zijn bokscarrière, in New York tegen Joe Frazier. Ali verliest op punten van zijn grote rivaal. 28 januari Revanche op Joe Frazier, ook in Madison Square Garden. Op punten. Ont wijkt behendig de gevaar lijke linkse hoek van Frazier. 30 oktober Pakt de wereldtitel terug. Bijna niemand geeft hem een kans tegen George Foreman, maar de titelhouder gaat in de achtste ronde knock-out. bokser Muhammad Ali slaat Sonny Liston op 25 mei 1965 binnen twee minu ten knock-out. fotoap Ö„We hebben elkaar vaak ontmoet. Naast de beste ooit, was hij een mooie en lieve man met humor. Een groots man." —Paul Mc Cartney (zanger) „Hij was de grootste. Niet alleen in kracht en skills, maar ook in moed en bewust zijn." —Hillary Clinton (politica) M„Een groot verlies voor het universum van de sport. Ali was mijn vriend, mijn idool en mijn held. We onderhielden een warm contact. De droefheid is over weldigend." -Pelé (voetballegende) „Als kind was ik al on der de indruk van wat hij in de ring deed. Gaandeweg begon het bij me te dagen dat wat hij sportief verwezen lijkte, secundair was tegenover zijn in vloed buiten de ring en de waarden waarvoor hij streed." LeBron James (basketballer) „Hij deed de wereld daveren en het deed de wereld goed. Ali was de grootste. Klaar. Als je het hem simpelweg zou vragen, zou hij hetzelf de zeggen. Wat hem echter beslist onderscheidde van iedereen en hem de grootste maakte, is dat iedereen zowat hetzelfde over hem zou zeg gen. Rust zacht, kampioen." Barack Obama (president VS) „Je zal altijd The Gre atest zijn voor meer dan alleen wat je in de ring verwezenlijk te. Een kampioen voor zoveel mensen op zoveel ver schillende manieren." —Tiger Woods (golfer) „Deze koning. Deze held. Woorden schieten tekort. Hij schudde de we reld wakker! God zegene hem." —Madonna (zangeres) De echo van Al 30 oktober 1974 in Zaïre: Muhammed Ali heeft George Foreman zojuist tegen de grond geslagen, fotoap Rudi Lubbers is de enige Ne derlandse bokser die ooit in ac tie kwam tegen de zaterdag overleden Muhammad Ali. Dat gebeurde op 20 oktober 1973 in Jakarta. Lubbers vertelde daar ruim acht jaar geleden over in het tijdschrift Sport week. ANP Amsterdam Rudi Lubbers wordt geraakt door Muhammad Ali, maar gaat niet knock-out. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32