2 Hij kon geweldig boksen, maar zijn uitstraling en grote mond reikten veel verder dan sport. Met Muhammad Ali was het nooit saai. M MUHAMMAD AL11942-2016 1942 i960 1964 Ik vlieg als een vlinder, ik steek als een bij Zijn handen kunnen niet raken wat zijn ogen niet zien Nu kun je me zien, nu niet meer Ik heb geworsteld met een krokodil, gevochten met een walvis Vorige week heb ik nog een rots ver moord Een steen verwond, een baksteen het ziekenhuis in geslagen Ik ben zo gemeen dat ik een medicijn ziek kan maken Dit was in 1974 de boodschap van Ali aan George Foreman voor hun partij, The Rumble in the Jungle, in Zaïre. Het bleek geen grootspraak. Foreman, de man met de hardste klap in zijn vuisten, was de favo riet, maar Ali liet zich in de eerste ronden als boksbal gebruiken, put te zo zijn brute tegenstander uit en sloeg hem in de achtste ronde knock-out. Het was zijn mooiste overwinning. Ali, die volgens ken ners te oud was, had zijn wereldti tel terug. Er zijn zeker boksers met een mooiere staat van dienst dan Ali, die 56 profpartijen won, maar er ook vijf verloor. Je hoeft niet on overwinnelijk te zijn om de groot ste sportman aller tijden te wor den. Ali kon de mensen amuse ren, binnen en buiten de ring. Boksers probeerden zijn stijl te imiteren, maar leerden ook zijn rij men uit hun hoofd. Humor Hij was een prachtige bokser om te zien: voor een zwaargewicht on gelooflijk snel en beweeglijk en technisch zeer vaardig. Buiten de ring trok hij dus ook de aandacht door zijn stoere, uitdagende tek sten vol humor. Met Ali was het nooit saai. Mooiere topsport, ge combineerd met Ali's aantrekkelij ke boksstijl, bestaat er niet. Daar kan een bokser als Floyd Maywea- ther jr. met zijn 49 zeges en nul nederlagen niet tegenop. Ik heb als bokser 29.000 klappen gehad. Maar ik heb ook 57 miljoen dollar verdiend Hij ging weieens te ver in het bele digen van zijn tegenstanders en het ophemelen van zichzelf, maar boeiend was het wel. „Het is moei lijk om bescheiden te zijn als je zo groot bent als ik", liet hij meerde re malen weten. Wie zo over zichzelf praat, kan hard vallen, maar dat viel bij Ali wel mee. Toen hij in in 1971 in New York zijn eerste, wereld schokkende nederlaag tegen Joe Frazier leed, en hij ook maar van vlees en bloed bleek te zijn, nam zijn populariteit alleen maar toe. Ali's uitstraling reikte veel ver der dan het boksen, en zelfs dan de totale sport. Hij kwam in de ru moerige jaren '60 in Amerika op voor de rechten van de zwarte mensen. Dat werd hem toen lang niet door iedereen in dank afgeno men, maar later werd hij er alsnog massaal voor geëerd. Naamsverandering Ali behaalde in i960 zijn eerste aansprekende succes, olympisch goud. Een voorval na thuiskomst uit Rome was van grote invloed op hoe de bokser vanaf dat mo ment in het leven zou staan. Hij werd, met zijn medaille om zijn nek, geweigerd in een restaurant waar alleen blanken mochten eten. Ali ervoer het als een klap in het gezicht. „Ik heb voor Amerika gevochten en dan word ik zo be handeld." Uit teleurstelling gooide hij zijn gouden plak in de rivier. De gebeurtenis dreef Ali onder meer naar een andere godsdienst, de islam, inclusief een naamsver andering. Hij werd geboren als Cassius Clay. Na zijn olympische succes werd hij prof. Ali deed er vier jaar over om de wereldkampioen te wor den. Hij versloeg in het titelge vecht in 1964 de veteraan Sonny Liston. Ali vocht meerdere 'ge vechten van de eeuw' uit. De ge noemde wedstrijd in de jungle te gen Foreman en zijn drie partijen tegen aartsrivaal Frazier (2-1 voor Ali) zijn legendarisch. Een smet was in 1980 zijn partij tegen Larry Holmes. Hij was al ge stopt, maar keerde, ingegeven door geldnood, op zijn 38ste te rug. Ali was geen partij voor Hol mes, schuifelde hulpeloos rond en gaf na de tiende ronde op. Het 17 januari Muhammad Ali wordt geboren in Louisville als Cassius Marcel lus Clay. Hij heeft vier broers en een zus. 5 januari Olympisch kampioen in Rome, in het halfzwaargewicht. Hij gooit de medaille in de rivier, nadat hij niet werd bediend in een restaurant voor blanken. maandag 6 juni 2016 29 oktober Debuut als profbokser: winst tegen Tunney Hunsaker. Er volgen 19 zeges op een rij voor zijn eerste titelgevecht. 25 februari Verslaat Sonny Liston in Miami en is wereldkampioen. „Ik heb de wereld op zijn kop gezet", schreeuwt de nieuwe kampioen (foto onder). 6 maart Bekering tot de islam en verandering van zijn naam in Muhammad Ali. „Cassius Clay is mijn slavennaam", zegt hij. Ali was veel meer dan Hans Klippus Rotterdam Muhammad Ali

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31