Het Trio Arosa musiceert met spelvreugde Nieuwe zeesluis energieneutraal zlm. Geen tol bij cultuur 20 ZEELAND Dankzij Vólkoren had Middelburg een weekend lang een overdosis noten op haar zang. Het veruit grootste koorfestival van Zeeland beleefde een geslaagde achttiende editie. Het trio werkt al enkele jaren samen en de musici zitten dus op dezelfde golflengte Mendelssohn componeerde zijn Pianotrio in c op. 66 twee jaar voor zijn dood in 1845 VOLKOREN GESLAAGDE ACHTTIENDE EDITIE De variatie op Vólkoren is groot, al zijn de popkoren duidelijk in de meerderheid Het Arosa Trio, bestaande uit Frederieke Saeijs (viool), Maja Bogdanovic (cello) en Nino Gvetadze (piano), verzorgde een mooi programma in de reeks zomerconcerten van Muziekpodium Zeeland. Een Beet hoven-compositie in klassieke stijl en twee romantische werken. Het trio werkt al enkele jaren sa men en de musici zitten dus op dezelfde golflengte. Dat was heel duidelijk het geval in het Allegret to in Bes van Ludwig van Beetho ven. Het is een deel uit een Trio dat hij schreef in zijn jeugd. Het werd transparant vertolkt. De stre ken met lichte boog en de pianiste speelde met een lichte toucher. Heel anders klonk het Eerste Trio in B op. 8 van Johannes Brahms. Hij schreef dit Trio in 1854 in zijn Sturm und Drang ja ren. Hij was toen twintig jaar en bevriend met Schumann die twee jaar later zou sterven. Het werk ademt een natuurlijke charme en Arosa speelde het Allegro con brio met schwung. Het eerste thema kreeg een forse invulling maar klonk voldoende sensueel. De drie musici konden alle registers van hun instrument etaleren. Dui delijk was dat Brahms dit deel schreef met arbeidsvreugde. Het Scherzo werd vlot en sprankelend gespeeld. De muziek leek op een elfendansje en verdampte als het ware, even onderbroken door een trio met een wild ritme en een po pulaire melodie. Het Adagio werd naar mijn smaak te langzaam ge bracht. Het bijna eerbiedige begin had iets mysterieuzer gemogen en het geheel wat meer tempo. De Fi nale in rondovorm kreeg een opti mistische invulling en er werd vooral met veel vreugde gespeeld. Felix Mendelssohn componeer de zijn Pianotrio in c op. 66 twee jaar voor zijn dood in 1845. Aan zijn zus Fanny schreef hij dat het Trio op het eerste gezicht een beet je afschrikwekkend was, maar dat de muziek niet echt moeilijk was om te spelen. Mendelssohn speel de de beladen, soms virtuoze pia nopartij bij de première zelf. In het allegro energico klinkt de pia nopartij modern. Gvetadze speel de resoluut en de zangerige melo dieën van de strijkers klonken mooi, maar iets te zacht. Blijkbaar komt in een grote kerkruimte de moderne concertvleugel niet opti maal over en dat gaat ten koste van de balans. Het Andante is een elegante romance die, mits het niet te langzaam gespeeld wordt, overkomt als een slaaplied. In het Scherzo kwam de jeugdige, blije Mendelssohn tot zijn recht, mede door de ontspannen vertolking. De gepassioneerde Finale klonk or kestraal, met prachtige akkoorden en een koraal met een apotheose tot slot. De leden van het Ne derlandstalig 50+ Koor De Zilvermeeu wen uit Vlissingen schrapen de kelen en wachten op het teken van diri- gente Leni Polman. Als het koor - met als motto 'Zing gezellig met ons mee' - inzet, deint en zingt heel het Hofje Onder den Toren vrijwel meteen mee. Zeker als even later een klassieker van de Zangeres Zonder Naam klinkt: Mag ik van u een lift, meneer? Toe laat mij hier niet staan Ik heb voor de trein geen centen meer Ik woon hier zo ver vandaan Het is, na een enigszins grijze za terdag, een zonovergoten zondag. De tweede dag van de achttiende editie van Middelburg Vólkoren, dat zich 'het grootste en leukste koorfestival van Zeeland en om streken' noemt. Groot is het ze ker. In de loop der jaren is het uit gegroeid tot een mega-evene- ment, met alleen al 166 deelne mende koren: 97 op de zaterdag en 69 op de zondag. Samen goed - om precies te zijn - voor 5858 zangers en vooral zangeressen. Het aantal bezoekers van het festi val laat zich lastig tellen, maar is zeker een veelvoud ervan. En leuk is het evenzeer. Op der tig locaties tegelijk klinkt er mu ziek. Je hoeft maar even verder te lopen en je belandt weer midden in een ander miniconcert. De or ganisatie is strak, de inzet voor beeldig en de sfeer gemoedelijk. Heel Middelburg lijkt twee dagen lang te kolken van koorzang. De variatie is groot, al zijn de popkoren duidelijk in de meerder heid en hoor je, al rondlopend door de binnenstad, in korte tijd meerdere malen Mag ik dan bij jouvan Claudia de Breij voorbij komen. Voor het stadhuis op de Markt grasduint koor Rebound, eendrachtig in roze en wit ge kleed, swingend door de pophis torie en rijgt het in één medley onder anderen Bill Haley, Beach Boys en Ritchie Valens aaneen. Tot genoegen van het publiek. Geen plek lijkt zonder koor klanken. Ook in de kerken wordt gezongen. In de Petrus en Paulus- kerk in de Lombardstraat staat ge mengd regionaal koor Da Capo uit Gorinchem op het altaar en blijkt onder meer een voorkeur te hebben voor het repertoire van Ramses Shaffy, met eerst Zing vecht huil bid lach werk en bewon der, gevolgd door diens duet met Liesbeth List, Pastorale. In de Koorkerk maakt op bijna hetzelfde moment vrouwenkoor Close 4 You uit Dordrecht indruk met, zoals ze het zelf noemt, 'lich te populaire muziek', waaronder Krezips Sweet goodbyes. De kerk is goed gevuld. De organisatie moet nauwgezet bijhouden of het maxi mumaantal bezoekers van 250 niet wordt overschreden. Het festival wordt aan het eind van de middag afgesloten met een groot, gezamenlijk concert op het Abdijplein. In totaal 155 leer lingen van vier basisscholen zin gen er onder meer het Vólko- renlied, een even passende als te rechte ode aan de kracht en waar de van gezamenlijk zingen. AGENDA De nieuwe zeesluis bij Terneu zen wordt volledig energieneu traal. Dat houdt in dat de sluis ten minste net zo veel energie opwekt als verbruikt. Het opwek ken van de energie gebeurt bij het bewegen van de sluisdeuren. Minister Schultz van Haegen schrijft dit in een brief die zij gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin spreekt zij de ambitie uit dat het Neder landse hoofdwegennet en water netwerk in 2030 volledig energie neutraal zal draaien. Dat betekent onder meer dat alle nieuwe bruggen en sluizen van Rijkswaterstaat energie op wekken die weer wordt ingezet voor het eigen netwerk. Verder gaan zonnepanelen en windmo lens langs snelwegen, op dijken en sluiscomplexen en bij vaarwe gen elektriciteit leveren voor ver- keerscentrales. De nieuwe zeesluis bij Terneu zen noemt Schultz als een van de eerste grote projecten, samen met de Beatrixsluis bij Nieuwe- gein. De Ramspolbrug bij Kam pen wekt al zelf alle energie op die nodig is om te kunnen func tioneren. MIDDELBURG De tolvrije da gen van de Westerscheldetun- nel moeten zo worden gepland, dat ze samenvallen met grote culturele evenementen. Het provinciebestuur gaat dat ver zoek neerleggen bij de directie van de Westerscheldetunnel. D66 en PvdA in Provinciale Staten hadden daarop aange drongen, om ervoor te zorgen dat 'nog meer mensen een tocht door de Westerschelde tunnel maken om gratis cul tuur te snuiven aan 'de over kant'. Een motie met die strekking kreeg afgelopen vrijdag brede steun in Provinciale Staten. maandag 6 juni 2016 Jeanette Vergouwen Veere Muziekpodium Zeeland Pianotrio's van Beethoven, Brahms en Mendelssohn. Door Arosa Trio. Gehoord zondag 5 juni in de Grote Kerk in Veere Heel Middelburg Rolf Bosboom Middelburg Een van de 166 koren van Mid delburg Vólkoren 2016. Vrou wenkoor Close 4 You zingt lich te populaire muziek in de Koor kerk. FOTO'S IZAAK VERKESTE De Onderlinge Verzekering Maatschappij ZLM U.A. nodigt de leden uit tot het bijwonen van de jaarlijkse algemene ledenvergadering die wordt gehouden op donderdag 16 juni 2016, om 16.00 uur, in het gebouw van ZLM Verzekeringen, Cereshof 2 te Goes. 1. Opening 2. Notulen van de algemene ledenvergadering van 18 juni 2015 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Jaarrekening 2015 5. Aanwijzing accountant 6. Samenstelling Raad van Commissarissen 7. Bezoldiging Raad van Commissarissen 8. Rondvraag 9. Sluiting De volledige agenda met bijlagen ligt vanaf 10 juni a.s. ter inzage op het kantoor van ZLM Verzekeringen in Goes. Wij verzoeken de leden die de vergadering willen bijwonen ons dit uiterlijk 14 juni 2016 schriftelijk mee te delen t.a.v. de directie van ZLM Verzekeringen, Postbus 70, 4460 BA GOES of per e-mail secretariaat@zlm.nl M.C. Schroevers algemeen directeur verzekeringen Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21