u Scheldekraan 38 kost Vlissingen niets N 19 Oldtimers, motoren, Highland Games, muziek, culinair uitstapje Het was zaterdag nog geen zomer, maar Vlissingen bruiste van de activiteiten. NK's vor jeugdkorpsen en Highland Games, dikke motoren en Playing for Culture. maandag 6 juni 2016 In de Verenigde Staten lopen er tientallen zoals hij rond. Maar in Europa is Pieter Karst Bouma een grote meneer bij de Highland Games. Een paar we ken terug werd hij nog tweede bij een wedstrijd met veel Europese toppers in Oost-Duitsland. Het was dan ook geen grote ver rassing dat Bouma het open Ne derlands Kampioenschap High- land Games zaterdag in Vlissin- gen won. Hij hield de Belgische kampioen Johnny van de Walle achter zich. De veehouder uit het Friese Winsum (33) is al zo'n tien jaar bezig met boomstammen gooien, hamerslingeren, gewich ten ver gooien, gewichten hoog gooien en kogelstoten. „Ik deed een paar keer mee aan wedstrij den om de titel sterkste man. Maar daar kwam ik met 120 kilo toch wat gewicht tekort. Bij de Highland Games heb je naast Patrick van Antwerpen slaagt er net niet in de beste seizoenspres- Tussen de motoren die tijdens hun Karolingenrit ook over de Vlissingse boulevard kwamen, waren tatie hoogwerpen (5.20 meter) te evenaren. ook imposante 'driewielers' (trikes) te bewonderen, foto's lex de meester rechtjes proeven uit allerlei ver schillende culturen. Tegen de avond werden de be zoekers van het 'multi-cultifesti- val' nog verrast door een stoet old timers en bijzondere sportwa gens. Zo'n zeventig voertuigen, die vanuit Hellevoetsluit naar Vlis- singen waren gereden, tuften de Machinefabriek binnen. In het enorme gebouw werden de heili ge koeien gestald en schoven de inzittenden aan voor een besloten barbecue. De deelnemers aan de Speed8Classics, die op de Vlissing se boulevard ook al tussen 140 vanuit Oost-Souburg toerende motoren reden, hadden het idee dat ze door een voor hen opge tuigd decor reden. Maar Playing for Culture zou aanvankelijk tus sen Machinefabriek en Verbandka- mer plaatsvinden. Samson: „Maar daar ligt de gedemonteerde hijs kraan, die even aan de kant moest omdat de fundering niet deugt." De bezoekers maakte het niet uit. Zij genoten van de extra attractie toen de oldtimers stapvoets langs de kraampjes reden. Een dame die wel even in een DeLorean - de 'tijdreisauto' uit de Back-to-the-Futurefilms - had wil len zitten, baalde een beetje dat de deuren van de Machinefabriek dicht gingen toen de auto's bin nen waren. kracht ook atletisch vermogen no dig en dan kom ik beter tot mijn recht." Bouma en Van de Walle kwa men net als vier andere deelne mers uit in de A-klasse. Er kwa men nog vijftien iets mindere go- René Hoonhorst den uit in de B-klasse. In die klas se, gewonnen door de Belg Glenn Nijs, eindigde Vlissinger Kornelis Smit als twaalfde. De Highland Games, die op het grasveld tussen de Machine- en Timmerfabriek aan de Jan Weugkade werden ge speeld, waren dit jaar het sporton derdeel van Playing for Culture. De organisatie van het multicul turele festival wil telkens een an dere sport onder de aandacht brengen, legt woordvoerder Hedwig Samson uit. Maar, bena drukt Samson, naast de sport is er veel meer dat Playing for Culture een festival maakt dat elk wat wils biedt. Deze keer waren er bijvoor beeld nog dans- en vechtsportde monstraties, een spectaculaire zeepbellenshow en bands en zang groepen die allerlei soorten mu ziek lieten horen. Daarnaast kon den bezoekers in talrijke kraam pjes langs de kade culinaire ge- Wat een fantastische locatie om toerrit af te sluiten, old chap Deelnemer aan Speed8Classic, die Machinefabriek binnenrijdt Een stoet oldtimers rijdt zaterdagmiddag over de multiculturele markt de Machinefabriek binnen. René Hoonhorst Vlissingen De stichting Scheldekraan 38 Vlis singen blijft na voltooiing van de restauratie eigenaar van de histori sche stoomhijskraan. Ze draagt de kraan niet over aan de gemeente, zodat Vlissingen in de toekomst ook niet opdraait voor onder- houds- en reparatiekosten. Initiatiefnemer Wesley Seke- wael, die de kraan van sloop redde en het voortouw nam voor de op knapbeurt, benadrukte zaterdag opnieuw dat de Scheldekraan Vlis singen niets kost en niets gaat kos ten. De gemeente wordt gevraagd ruimte in de Machinefabriek be schikbaar te stellen voor reparatie en opbouw van de kraan. Als de kraan klaar is, zou het mooi zijn als het hijsinstrument een plek krijgt op nog aanwezige Geen probleem. We zadelen de gemeente niet op met kosten instandhouding —Wesley Sekewael, Scheldekraan kraanrails tussen de Verbandka- mer en de kade van het Dok. Meer medewerking vraagt de stichting niet van de gemeente, verklaarde Sekewael tijdens een door de Vlis singse PvdA op touw gezet poli tiek café in het Arsenaaltheater. PvdA-fractievoorzitter Rens Reijnierse meldde direct daarop dat hij zijn motie om de stichting werkruimte te geven in de Machi nefabriek deze maand opnieuw aan de gemeenteraad zal voorleg gen. Anderhalve week terug trok hij de motie terug, omdat veel raadsleden bang waren dat Vlissin gen veel geld kwijt is aan onder houdskosten als ze de stoomhijs kraan cadeau krijgt. Nu een van de oprichters van de stichting dui delijk maakt dat de stichting de stoomhijskraan zelf (onder)houdt, staat niets verder herstel in de weg, verwacht Reijnierse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20