7 f* >W CULTUUR 13 pwil lycot Finding Dory Column Ali is dood, mompelt de radio zater dagochtend naast ons bed. Ik ben Ali, speelt mijn interne jukebox on middellijk, Cyaankali, de gevaarlijke vrouw van Rotterdam. Nee, niet die Ali. Muham mad Ali natuurlijk, geboren als Cassius Clay. De Tros Nieuwsshow is er snel bij. De Belgische oud-sportverslaggever Jan van den Berghe spreekt. vier uur 's ochtends onze tijd. The rumble in the Jungle wordt de legendarische bokspartij genoemd, waarin Ali in Zaïre bokste tegen George Foreman. Van den Berghe beschrijft. 'Ali Fladderde eerst wat als een vlinder, hij prikte als een bij en toen begon hij met zijn rechtse stoot. Kenners weten dat dat de moeilijkste stoot is, dus iedereen dacht, wat doet-ie nu? En toen liet hij zijn dekking zakken, dat deed hij wel vaker, zo dollen met zijn tegenstan ders, en hij liet Foreman op hem los slaan. Foreman had een gigantische stootkracht. Nou dat voelt alsof je met 120 tegen een be tonnen muur rijdt. En hij stond daar maar, Ali, liet op zich losbeuken, hij riep: 'Kun je niet nog wat harder slaan, George? En toen Foreman helemaal leeg geslagen was toen sloeg Ali toe.' Presentator Peter de Bie wil iets zeggen, maar Van den Berghe is niet te stoppen. 'Ali had natuurlijk, daar is iedereen het wel over eens, later nooit tegen Larry Flolmes in de ring mogen stappen. Zoals Sylvester Stallone het zo plastisch zei: 'Wij hebben daar de autopsie op een levend mens mee gemaakt.' Als je hem daarna zag staan, Ali, wat een deerniswekkend figuur was dat!' Dit is de eerste keer dat ik Bianca op het podium zie vanuit het publiek. Ik ben zó trots op haar. Deze rol is Bianca op Broadway is toch wel het lijf geschreven. Ze doet het zó goed. een heel andere wereld. Hier is iedereen altijd heel lief voor elkaar recensie Het is een ware sterrencast die deze zomer de musical 'In de ban van Broadway' bevolkt. Over de ondergang van een diva (Loes Luca) en de opkomst van een nieuwe ster (Tjitske Reidinga). Loes Luca,Tjitske Reidin ga, Peter Blok, Bianca Krijgsman... het zijn ac teurs die hun sporen hebben verdiend in het theater en van wie enkelen hun musicaldebuut maken. Met regis seur Pieter Kramer kent de pro ductie bovendien een gelouterd theatermaker, bekend van zijn op windende familievoorstellingen bij het Rotterdamse RO Theater. In de ban van Broadway is geba seerd op het verhaal The wisdom of Eve dat op zijn beurt diende voor het script van de film All about Eve (1950), waarin legendes als Bette Davis en Anne Baxter speel den. In de Nederlandse versie zijn we getuige van de opkomst en on dergang van Broadwayster Margo Miller (Loes Luca) die door de am bitieuze actrice in spe Grace Ro gers (Tjitske Reidinga) wordt uit gerangeerd. Tegen het decor van Broadway in de jaren 40 en 50 voltrekt zich het menselijke drama van de ge vierde ster die zich verstoten weet door de schoonheid van de jeugd. De muzikale komedie die In de ban van Broadway is geworden, is een voorstelling om van te smul len. Geen traditionele musical, maar veeleer een persiflage op het genre, een dolkomische combina tie van klucht, cabaret, revue en slapstick, waarbij geestig met tijd en ruimte wordt gespeeld (referen ties aan filmsterren die nog niet zijn geboren), maar ook met alle cliché's uit de Amerikaanse amu sementsindustrie. Pieter Kramer plaatst de hande ling in een cartooneske setting, waarbij het publiek door een bont gekleurd stripboek bladert. De de cors van Thomas Rupert ogen weergaloos en bepalen niet uitslui tend de vorm, maar door hun functionaliteit nadrukkelijk de in houd van de musical. Er wordt gereden in 'trapauto's' tegen een achtergrond van bewe gende beelden a la het antieke Hol lywood, ledikanten staan in verti cale stand en er is een heuse schouwburg in het theater ge creëerd. Loes Luca schittert als zelfvolda- nediva vol venijn en valsheid - Tjitske Reidinga speelt haar rivale met een vette knipoog naar Ma- rylin Monroe: hoogblond, temerig en flemerig en vol list en bedrog. Peter Blok en Bianca Krijgsman, de toneelschrijver Loyd en diens vrouw Karen, spelen kostelijke rol len, evenals Leny Breederveld (Margo's assistente Hazel), Marisa van Eyle (de recensente Alice), Martijn Nieuwerf (regisseur Sam) en Hans Leendertse (producent Bernie). Een verrukkelijk theaterspekta kel. Gaat dat zien, deze zomer ex clusiefin het DeLaMar. VINCENT LUISTERT RADIO 'Ik kan geen enkel ander ding verzinnen dat meer isolerend werkt dan beroemd zijn' onderwerp. Ik had nog wel een half uurtje naar Van den Berghe willen luisteren. Hij vertelt alsof hij Ali gisteren nog zijn dek king zag laten zakken. Ik schakel naar BBC sLive. Ze bellen Bill Clinton, die ook op Ali's uitvaart zal spre ken. Ik hoor over Ali als boegbeeld van de anti-Vietnamoorlogbeweging. George Fore man komt ook nog even aan de telefoon. Opeens is het weer 1974, ik ben 9. Ik hoor mijn vader. We staan tegenover elkaar in de huiskamer. 'Cassius Clay', roept hij, hij geeft me een zachte rechtse stoot. 'Je dek king man', lacht hij. Als legendes overlijden herleven ze. Quote van de dag maandag 6 juni 2016 DANCE Willem van Hane- gem (72) heeft zaterdag opge treden als dj. Hij deed dit met zijn zoon (28), die een beroemde dj is, op het festival The Flying Dutch. De oud-voetballer had het zicht baar naar zijn zin. FILM Op Twitter is een actie gelan ceerd tegen de film Finding Dory (première op 29 juni). De opvol ger van Finding Nemo, bezingt volgens tegen standers de les bische liefde. Dat zou moeten blijken uit de trai ler van de film. Ali Hij zat op de eerste rij, op 20 mei 1974, om De cast van 'In de ban van Broadway' na de première in het DeLaMar. In het midden hoofdrolspeel sters Loes Luca en Tjitske Reidinga. foto levin den boer/kippa/anp Prachtige persiflage op Broadwayglitter Plien van Bennekom Diederik van Vleuten (echtgenoot van Bianca Krijgsman) in gezel schap van dochter Lizzy Liz Snoijink Arno Gelder Musical In de ban van Broadway gezien 4-6, DeLaMar, Amsterdam Lady Gaga tegen interviewster Jamie Lee Curtis over de tol van de roem in Variety. De tijd is op, men moet naar het volgende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13