effeweg.nl 10 NI MUHAMMAD AL11942-2016 A Eén keer was Muhammad Ali in Nederland. In 1976. Zij die er bij waren, koesteren de herinnering. „Ik ben niet gek op boksen, maar ik vond Ali geweldig." SMmtne Door het boksen kon hij buiten de ring zijn stem verheffen Vandaag praat iedereen over de dingen die hij heeft gedaan angzaam trekt Mu hammad Ali de kraag van zijn wit te, lange winterjas goed. Een tikje ver twijfeld kijkt hij om zich heen. Het is fris op de Dijk in Volendam, de ze dag in maart 1976. En The Grea test is toch al een beetje grieperig. Wat doe ik hier eigenlijk, lijkt hij te denken. Iets verderop, in fotostudio Zwarthoed, staat Carla Buijs klaar. Extra lampen, kabels en flitslich ten zijn aangerukt. Buijs heeft een Volendams mannenkostuum in haar handen: zwarte, wijde broek, rood vest, zwarte pet. In een grote maat, want de drievoudig wereld kampioen zwaargewicht is zeker 1 meter 90. „Het was een mooie man. Groot en sterk." Het plan is de man van The Rum ble in the Jungle en The Thrilla in Manila in een Volendammer vis- serspak op de foto te zetten. Als stunt voor de Nederlandse verta ling van zijn autobiografie De Grootste. Maar dat vertikt Ali. „Hij is nooit binnen geweest. Ik heb geen woord met hem kunnen wis selen", vertelt Buijs nu. Wat ze wel zag, was een boze blik. „Hij zal gedacht hebben: dat is me te blank. Hij had de boos heid over zich die zwarte mannen toen vaak hadden. Een sidderende boosheid die ik later ook zag bij mijn eigen man, die was ook don ker." De publiciteitsmensen drin gen niet aan bij Ali. Ze begrijpen het. Een onwillige wereldkampi oen in visserskostuum, misschien was het ook niet zo'n goed idee. Het was de enige keer dat Mu hammad Ali, de grootste bokser ooit én fervent strijder voor gelij ke rechten voor zwart Amerika, in Nederland was. Ali stierfin de nacht van vrijdag op zaterdag in een ziekenhuis in Phoenix, aan bloedvergiftiging. Hij was een dag eerder opgenomen. Terug naar 1976. Het bliksembe zoek aan Nederland duurt drie da gen. Muhammad Ali is op dat mo ment misschien wel de bekendste man ter wereld, maar er is be paald geen Ali-mania in Neder land. „Er stonden geen duizenden mensen op Schiphol toen hij land de. Dat was het nuchtere Neder land", zegt tv-presentator Ruud ter Weijden, die hem als enige mag interviewen voor Avro's Sport- panorama. In Amerika is Ali niet alleen groot als bokser, hij is ook gepre zen én omstreden vanwege zijn ac tivisme. Hij heeft zich aangeslo ten bij activisten van The Nation of Islam en dienst geweigerd in Vietnam. Maar in Nederland speelt dat in 1976 nog totaal niet. Hier is Muhammad Ali een boks kampioen. Eentje waarvoor we 's nachts uit bed komen om op tv naar zijn partijen te kijken. Wie Ali wel opwacht, is Rudi Lubbers. De enige Nederlander die ooit tegen Ali bokste, begroet zijn voormalige tegenstander bij een tussenstop in Parijs en vliegt samen met hem naar Schiphol. Het gevecht is al bijna drie jaar ge leden, maar Ali herkent hem di- Effeweg.nl/summer of bel 0529-46 96 67 reet. „Je gaf meer problemen dan ik had gedacht, je bokste de hele partij uit", zegt hij in de vertrek hal in Parijs. Later zegt hij nog: „Laat Rudi Lubbers doorvechten, als ik stop, kan hij kampioen wor den." Zo ver zal het niet komen: Lubbers verdwijnt van het toneel, belandt later wegens drugshandel in de cel en zal daarna een terugge trokken leven leiden. Op dag twee van Ali's bezoek staat een tocht door de Amster damse grachten op het program ma. Op de rondvaartboot inter viewt Ter Weijden The Champ. „Hij was een groot sportman, de grootste bokser ooit. Maar voor mij op dat moment vooral een man die een boek wilde promo ten." Echt gezellig wordt het tij dens de rondvaart nooit. In het in terview reageert Ali narrig als het gaat over publiciteit voor zijn lief dadigheidswerk: hij geeft geld aan armen en ziekenhuizen. „Ik wil publiciteit voor mijn boek, niet voor mijn liefdadigheidswerk. Daar hoef ik geen tegenprestatie voor." Als de Tweede Wereldoor log ter sprake komt, reageert Ali verbaasd. Hitier kent hij. „Maar De boksers die trainen bij Gleason's Gym zijn wel wat ge wend. In het kale voormalige pak huis boksten 131 wereldkampioe nen en een keur aan topmodellen, CEO's en filmsterren. Nooit keken andere sporters op van hoog be zoek, vertelt eigenaar Bruce Silver gade. „Behalve als Muhammad Ali hier kwam. Dan kon het ze ineens wel veel schelen. En hij stapte op iedereen persoonlijk af om een hand of omhelzing te geven." Ali keerde geregeld terug naar de boksschool van zijn oude vriend Silvergade. Hij trainde hier in 1964, voor zijn eerste grote ge vecht tegen Sonny Liston. Ali was nog Cassius Clay, de naam die hij droeg voor hij zich tot de islam be keerde. „Het is triest", zegt Silver gade over zijn dood, „maar ook een glorieuze dag voor Muham mad Ali. Vandaag praat iedereen over de geweldige dingen die hij heeft gedaan." Silvergade doelt op zijn bokskwaliteiten, maar meer nog op Ali's rol als geweten van Amerika. In de jaren 60 en 70 kwam hij op voor zwarte Amerika nen en verzette hij zich tegen de maandag 6 juni 2016 Geen Volendamse broek aan Cyril Rosman Volendam jQr MW 1 ff 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS Kleine Zeemeermin Kasteel Amaliënborg oude haven Nyhavn INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Bootovertochten Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Berlijn - Parijs - Londen - Antwerpen - Praag Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Muhammad Ali in Volen dam tijdens zijn enige bezoek aan Nederland. FOTO ANEFO Ruud ter Weijden, interviewde Ali drie keer Bruce Silvergade, eigenaar boksschool Gleason's Gym Lees meer op de pagina's Sport 1 tot en met 5 'Een voorbeeld Toen hij nog Cassius Clay heet te, trainde Muhammad Ali in boksschool Gleason's in New York. Hij wordt er nog steeds vereerd. „Ali is ons geweten." Karlijn van Houweiingen New York -'.111*0 iFUAOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10