Zwartepieten helpt Sluis niet Terneuzen verlaagt papierprijs minder Staten gokken niet op beste stroomnet 2 ZEELAND Opvoeding Continurooster of rooster met vijf gelijke dagen op steeds meer basisscholen. 'Het brengt rust.' SCHOOLTIJDEN PAUZE THUIS Commentaar Het heeft weinig zin te zwartepieten over de communicatie rond het plan voor de opvang van asielzoekers in Breskens. Nu het voornemen tot huisvesting van honderden vluchtelin gen aan de Nolletjesdijk onder flinke druk van de verontruste bevol king naar de prullenmand is verwezen, kan de gemeente Sluis zich beter richten op krachtiger bestuur. Want of het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers duidelijk is geweest of niet speelt eigenlijk geen rol meer. Of Sluis heeft zitten slapen ook niet. Bestuurders moeten zich nooit verstoppen achter 'communicatie fouten'. Want het komt hoe dan ook heel zwak over als je op het mo ment dat de burgerij begint te morren de handen ten hemel heft en zegt dat je door het COA wordt verrast. Door naar anderen te wijzen heeft het gemeentebestuur van Sluis gezag verloren. Herstel zal niet gemakkelijk zijn. Toch is dat nodig. Juist in deze kwestie, die onherroepelijk terug op de agenda komt, moeten burgemeester en wethouders klip en klaar stelling nemen. Ze moeten hun nek uitsteken. Het tijdig en uitgebreid informeren van de burgers over opvang- plannen is goed. Maar op geen moment mag de indruk ontstaan dat de burgerij dan direct mee beslist. Dat is vragen om moeilijkheden. Dan krijgen sentimenten te gemakkelijk de overhand. Dan regeert de emotionele waan van de dag in plaats van het gezond verstand. In dit verband zijn de eerste uitkomsten van onderzoek naar de ac ceptatie van asielzoekers in Middelburg zeer interessant. Daar heeft de bevolking het gevoel dat er weinig inspraak was, maar dit heeft geen negatieve invloed op de mening over de opvang. In Middelburg zijn heel weinig wanklanken te horen. Het komt altijd zwak over als je je achter het COA verstopt Verenigingen en andere organisa ties in de gemeente Terneuzen die helpen bij het inzamelen van oud papier, hebben succesvol ac tie gevoerd. De vergoeding voor oud papier gaat omlaag, maar min der dan het college van B en W voorstelde. Het college van B en W wilde de vergoeding de komende jaren stapsgewijs verlagen van nu 5,5 cent per kilo naar 2,2 cent per kilo vanaf 2022. Het idee hierachter was dat de vergoeding eigenlijk te hoog is in verhouding tot de in spanningen van de inzamelende organisaties. Het zou om een ver kapte subsidie gaan. De inkom sten uit oud papier zouden vol gens het college van B en W meer ten goede moeten komen aan alle inwoners van Terneuzen, zo moge lijk in de vorm van een lagere af- valstoffenhefFing. Op voorstel van SGP, Christen- Unie en 55Terneuzen besloot de Terneuzense gemeenteraad in rui me meerderheid - 23 tegen 4 stem men - de vergoeding minder ver terug te brengen, tot 3 cent per ki lo vanaf 2022. Alleen D66 en WD stemden tegen. Ze zijn het er niet mee eens dat 'een aantal uitverko ren organisaties' profiteert van het inzamelen van oud papier. Voor standers wezen erop dat heel veel vrijwilligers hier hun energie in steken en dat dit mag worden ge waardeerd. Pieter Raes van zwem- en polo club De Schelde was na afloop re delijk tevreden. „Dit was voor ons het hoogst haalbare." De kilover goeding gaat in 2017 naar 5 cent en vervolgens in jaarlijkse stapjes van 0,4 cent omlaag naar uiteindelijk 3 cent in 2022. Almanak Dolenthousiast was Blanche (7) uit Hulst thuisgekomen met een emmertje vol kikkervisjes. Of ze die mocht houden („Ah, toe?!") en verzorgen tot het kik kers waren. Natuurlijk was het mam die uiteindelijk de bak steeds moest verschonen en ze moest voeren, maar ze had er ook wel schik in, zoals die dik- kopjes echte kikkertjes werden. Maar het noodlot sloeg toe. De ene na de ander legde het lood je. Blanche was er opmerkelijk rustig onder. „Gelukkig ben je beter in mij opvoeden, mam." Wethouder redt vege lijf Open weekend Kieldrechtsluis DIEUWERTJE IS WEER TERUG ENGELAND MA- TIG BEVALLEN DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 5 JUNI GEOPEND Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere De leerlingen van De Kameleon in Ter neuzen blijven sinds drie weken al lemaal over in de klas. De school voerde - als eerste en enige in Zeeuws-Vlaan- deren - een continurooster in. De middagpauze is korter, en dus gaat de school ook eerder uit. Alle kinderen eten om twaalf uur hun boterhammen samen met de leerkracht op. In groep 3 leest juf Debby Vermuë deze middag het boek van Dolfje Weerwolfje voor. „In de pauze zijn we twintig minuten educa tief bezig: we besteden ook aan dacht aan godsdienst of we kij ken het schooltv-weekjournaal. Daarna mogen de kinderen naar het schoolplein", legt ze uit. Ter wijl de leerlingen buiten zijn, houdt Vermuë lunchpauze. Me dewerkers die niet voor de klas staan houden toezicht op het plein. De Kameleon is een integraal kindcentrum, waar ook kinder opvang en peuterspeelzaal onder gebracht zijn. Kinderen van nul tot twaalf jaar kunnen er de hele dag terecht. Een continurooster past daar goed bij, zegt directeur Ronald Audenaerd. Maar de over stap werd versneld, omdat de school niet langer aan genoeg ge certificeerde vrijwilligers kon ko men om overblijvers tussen de middag te begeleiden. Daar moest een oplossing voor ko men. Peiling De medezeggenschapsraad hield een peiling onder ouders: 96 pro cent was voor de invoering van her continurooster. „De nieuwe lestijden brengen rust in de school", zegt Audenaerd. „Als kinderen in de lunchpauze naar huis gingen, moesten ze daarna weer in het ritme komen. Ze wa ren druk, afwezig, namen gedoe van thuis mee. Sommigen kwa men te laat. Nu zit om tien voor één iedereen in de klas en kun nen ze meteen beginnen met le ren. Daarnaast is er niet vier maar twee keer per dag verkeers drukte bij de school. Dat is veili ger." Juf Debby Vermuë vreesde vooraf voor extra werkdruk. „Ik bereidde tussen de middag vaak dingen voor. Ik was bang dat die tijd opgesnoept zou worden. Maar ik vind het nieuwe rooster prettig. Net als de kinderen blijf ik ook in de flow. En na school tijd heb ik meer tijd voor overleg en voorbereiding. Nu kan ik ook eens om vijf uur naar huis." Zeeland gaat liever voor een half ei dan een lege dop. De vergelij king was van Statenlid Anton van Haperen (PvdA). De provin cie heeft er goede hoop op dat bij de aanleg van een nieuwe 38okV-stroomverbinding een deel van de huidige rsokV-lijn tussen Kapelle en Rilland onder gronds gaat. Dat is een hele ver betering ten opzichte van het tra ject van hoogspanningsmasten dat minister Henk Kamp (Econo mische Zaken) heeft voorgesteld. Nog mooier zou zijn als bij Ka pelle en Krabbendijke een deel van de nieuwe 38okV-lijn ook ondergronds kan, maar volgens gedeputeerde Carla Schönknecht is dat 'overvragen'. Dan dreigt de lege dop. Op de SP na gingen de Staten fracties gisteren mee in die rede nering. Wel bleef er twijfel over de leveringszekerheid van stroom voor Zeeuws-Vlaande- ren. Besloten werd daarover nog een keer apart te vergaderen. Kapelle steunt het voorstel van de provincie, Borssele vindt het plan van Kamp wel best. Dins dag blijkt of Reimerswaal nog een andere variant wil. zaterdag 4 juni 2016 cl Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Een motie van treurnis hing de Terneuzense wethouder Frank van Hulle donderdag avond boven het hoofd. Hij zou de gemeenteraad onvol doende hebben betrokken bij een slepende, ruimtelijke ordeningskwestie in Koe wacht. Raadsleden bleken zich echter ook intensief met de zaak te hebben be moeid. De motie werd inge trokken. Van Hulle moet nog wel na gaan of het toestaan van (il legale) bebouwing finan ciële gevolgen kan hebben. DOEL De jongste trots van de Ha ven van Antwerpen, de Kieldrechtsluis bij Doel, is zaterdag 11 en zondag 12 juni te bewonderen tijdens een feestelijk open huis. De Kieldrechtsluis is de groot ste sluis ter wereld. Op de open dagen zal er het groot ste reuzenrad van Europa en een dorp van containers staan. Tickets zijn te koop via www.kieldrechtsluis.be. De Belgische koning Filip heeft overigens de primeur. Hij mag vrijdag de sluis offi cieel openen. Kapster Dieuwertje Prins is na een avontuur van een halfjaar in Engeland weer te rug op Zeeuws-Vlaamse bo dem. Ze knipt nu in de etala ge van een modezaak. 12.00- 17.00 uur iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur.nl 's Middags meteen weer alert Cornelleke Blok Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84