Staatje huis blank? Dat is domme pech! effeweg.nl NIEUWS 7 'Die Mannschaft is niet meer klassiek Duits' Het Duitse nationale voetbalelf tal is „niet langer Duits in de klassieke zin van het woord". Dat heeft Alexander Gauland, een van de kopstukken van de Duitse anti-immigratiepartij Al ternative fur Deutschland, giste ren gezegd. Het is de tweede keer in een week dat Gauland in opspraak komt met een op merking over niet-blanke voet ballers. Volgens Gauland draait het voetbal „niet meer om de nationale identiteit", maar om geld. De in Duitsland geboren spelmaker Mesut Özil, wiens ouders Turks zijn, moest het ontgelden omdat hij onlangs een foto op sociale media plaats te van zijn pelgrimstocht naar Mekka. „Is de Duitse democra tie de juiste plek voor iemand die een bedevaartstocht naar Mekka maakt? Ligt hun loyali teit bij de Duitse grondwet, of bij een islam die eigenlijk een politieke islam is?" Gauland zei vorige week dat Duitsers voet baller Jérome Boateng, die een Ghanese vader heeft, niet als buurman zouden willen heb ben. Dit leidde tot felle kritiek. Dode en gewonde bij 'eerste paal' Heel de dag is Jo Theelen er al mee bezig: vegen, schrobben en dweilen. „Het is nu weer redelijk droog binnen. Vooral dankzij een zware pomp die de hele nacht ge draaid heeft", zei hij gistermid dag. Voordat die pomp aanging stond er 40 centimeter water in zijn kasteeltje De Tegelarije bij Roermond. „Bij mijn zoon, die in een bijgebouw woont, stond 80 centimeter. De meubels dre ven door de kamer", bromt hij boos. Samen met de Limburgse kasteelheer waren er de afgelo pen dagen nog tientallen Neder landers die regenwater uit hun huis en kelder moesten pompen. Maar, hoe wrang, de overstro ming bij kasteel Tegelarije is vol gens Theelen juist het gevolg van een waterproject dat overstromin gen moest voorkomen. „De beek Leygraaf is deels omgelegd, zodat er enkele tientallen huishoudens hier in de buurt geen last meer zouden hebben van overstromin gen. Nu zijn wij de klos. De Ley graaf stroomt hier vlak langs en het water komt hier in een soort trechter terecht." Die trechter kon de enorme hoeveelheid regenwater die de laatste dagen door de beek moest, niet meer aan. Zandzak ken voor de kasteeldeur hielpen niet meer, de beek kwam naar binnen. „Ik heb het waterschap de afgelopen tijd al een paar keer gewaarschuwd dat het water hier hoog stond. Maar zo extreem hoog, dat was de eerste keer." Toch zijn het dergelijke water projecten die het grootste deel van Nederland juist droog moe ten houden. Ook als er, zoals de afgelopen dagen en dit weekend, enorme hoeveelheden regenwa ter via beken en rivieren vanuit België en Duitsland naar Neder land stromen. „Er zijn de afgelo pen jaren veel beken hersteld. Die waren in het verleden kaars recht door de weilanden getrok ken. Nu meanderen ze weer, kun nen ze 10 procent meer water aan en hebben ze ruimte om te kunnen overstromen. We waren vergeten dat ook een beek uiter waarden heeft", zegt rivierdes- kundige Alphons van Winden van waterpeilen.nl. Wat voor beken geldt, geldt ook voor de grote rivieren in Ne derland. De afgelopen jaren zijn miljoenen euro's besteed aan het project Ruimte voor de Rivier. Op ruim dertig plaatsen hebben rivieren als Rijn, Waal en IJssel meer plek gekregen om hun wa ter kwijt te kunnen. Het moet er voor zorgen dat Nederland droog blijft. „Deze waterstanden zijn nog geen test of dat werkt. Het water in de Rijn kwam nu op het hoog tepunt met 4.400 kubieke meter per seconde het land binnen, maar we kunnen tot 16.000 heb ben", zegt woordvoerster Miran da Mens van Rijkswaterstaat. „Er is nu geen reden tot zorg dus. Ook niet voor de komende dagen als er nog regenwater vanuit Duitsland en België hierheen komt." Rivierdeskundige Van Win den: „In de winter komen dit soort waterstanden vaker voor, het is nu wel uitzonderlijk dat het in de lente gebeurt. Dat komt door de felle buien, maar ook om dat het in de Alpen nog laat ge sneeuwd heeft. Daardoor komt er nu meer smeltwater hier heen." Volgens hem is het sinds 1980 acht keer gebeurd dat het water in de rivieren (12,6 meter boven NAP gisteren in de Rijn bij Lo- bith) zo hoog stond als nu. Ook de waterschappen Rijn en IJssel en Roer en Overmaas zeggen 'geen grote problemen' meer te verwachten. In het stroomgebied van de Rijn en de IJssel werd met gemalen geprobeerd zoveel moge lijk water uit beken in rivieren te pompen. Dat er even aan de ande re kant van de grens, bij het Duit se Hamminkeln, donderdaga vond een dijk op doorbreken stond, zorgde bij het waterschap niet voor paniek. „Dat had hier geen gevolgen gehad." In Zuid- en Midden-Limburg was de waterstand gistermiddag in de beken alweer aan het dalen. „Maar we blijven alert", meldt het waterschap. Dat laatste is Jo Theelen ook, in zijn net opge droogde kasteeltje in Roermond. „Er wordt alleen maar meer wa ter voorspeld voor de komende twintig, dertig jaar. Wat gaat dat met de beek hier doen? Ik ben daar helemaal niet gerust op." INCLUSIEF MIS DIT NIET'. NU VANAF €399/" Hoogtepunten van Tirol, Kirchberg 8 daagse busreis www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 3 Ruiterplaatmakelaardij zaterdag 4 juni 2016 BERLIJN AMSTERDAM Een 54-jarige vrouw is gisteren in het ziekenhuis overleden, nadat zij eerder op de middag op het Zeeburgereiland in Amsterdam- Oost gewond was geraakt door het omvallen van een heistelling. Zij was aanwezig bij het feestelijk slaan van de eerste paal op een bouwplaats aan de Mary van der Sluisstraat. Door het omvallen van de kleine, ceremoniële heistelling raakte ook een man gewond. Bij de ceremonie waren ongeveer honderd mensen aan wezig. «i Een 41-jarige vrouw uit Alk maar heeft bekend haar 95- jarige buurvrouw om het leven te hebben gebracht. De bejaarde vrouw werd donder dagavond dood aangetroffen. ROTTERDAM Een man van 38 jaar heeft gisteren voor veel consternatie gezorgd op Rotterdam Centraal. Hij dreigde zich zelf iets aan te doen en beweerde dat hij een explosief bij zich had. Station en omgeving werden ontruimd. Het treinverkeer rond Rotterdam raakte ontregeld, foto frank de roo Rivieren en beken kunnen te genwoordig meer water aan. Dan is het toch heel wrang als uitgerekend jouw huis blank komt te staan. „De beek is om gelegd. Nu zijn wij de klos." Cyril Rosman Roermond Een fruitteler in Roermond heeft zandzakken neergelegd tegen wateroverlast. J Tiroler muziekavond A Accommodatie beoordeling Kirchberg is in de zomer en winter zeer geliefd is bij 'ons' Nederlanders. Bezoek de hoogtepunten van Tirol, waaronder de Krimmler watervallen, de Gerlospass en de beroemde Grossglockner. Op de Achensee kunt u een mooie boottocht maken. Een gezellige Tiroolse muziekavond in het hotel mag natuurlijk niet ontbreken. Wilt u nog meer gezelligheid? Ga mee naar het Tiroler muzikale cabaret in Westendorf! Vertrekdata in jul, aug en sep Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Het goede leven begint aan de Felixkade. Luxe villa's in Kamperland aan de rand van het Veerse Meer. Elegant en toch robuust, luxe en zeer energiezuinig. T OU3 372474 E info@ruiterplaatmakelaardij.nl ZEELANDELIJK WONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7